Guest okaratas

El Freni Işığı (Brake) Sürekli Yanıyor

Merhaba arkadaşlar,

bu sabah işe gelirken arabanın gösterge kısmındaki kırmızı BRAKE yani el freni ışığının devamlı yandığını gördüm. El frenini kontrol ettim hani uykulu uykulu tam indirmedim mi diye ama sorun o değildi. Bazen de sönüyor ve aniden fren yapınca tekrar yanıyor.

Bu neden olabilir? Bilginiz var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar birine sordum balatalardan olabilir dedi, var mı böyle birşey? :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

fren balataların bittiyse yanar, balata aşınınca balata ve kampana ya da disk arasındaki mesafe artmış gibi olur daha çok hidrolik kullanılır fren için bu da fren hidrolik seviyesini düşürüp brake yazısını yakar diye biliyorum, fren hidrolik seviyesine bak azalma varsa dediklerimi dogrular lakin takviye yapma balatalar değişince o seviye yükselir tekrar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tamam takviye yapmıyorum hidroliğe o zaman sadece balatalara baktırıp aşınmışsa değiştiriyorum doğru mu anladım abicim? araba konusunda artık o kadar titizim ki :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hidroliğin kaçırdığını sanmıyorum ama bugün kontrol ettirip sonucu yazacağım. teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar,

bu sabah işe gelirken arabanın gösterge kısmındaki kırmızı BRAKE yani el freni ışığının devamlı yandığını gördüm. El frenini kontrol ettim hani uykulu uykulu tam indirmedim mi diye ama sorun o değildi. Bazen de sönüyor ve aniden fren yapınca tekrar yanıyor.

Bu neden olabilir? Bilginiz var mı?

arabayı 3-4 dakıka ayagın frene basılı ve el frenı cekıkken calıstır,sonra frene basarak vıteslerı sureklı deıstır eger otomatık sanzımansa bunu soluorm,vıteslerden snra arabayı park konumuna al ve hararet orta sevıyeye geldımı motor kaputunun sana gore sagındakı turuncu kafalı yan duran yag cubugunu cek ve kontrol et tahmınıme gore otomatık sanzıman yagın eksılmıs olabılır yada fren hıdrolıklerını kontrol et. buyuk ıhtımal fren hıdrolıgını tazele

araban otomatık deılsede bu soledıklerımden ayrı olarak motorun sılecek tarafına dogru olan en arkada ortada dıreksıyona dogru olan sıyah kafalı kutuyu ac ve salla buyuk ıhtımal mınımumumun altındadır ve fren hıdrolıgı ekletmelısın

eger sorun bunlardan bırı deılse abs sıstemındede hata olabılır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim ancak arabamda abs yok. dediklerinizi yapıp ayrıca balataları ve hidroliği kontrol ettirip gün içinde de buraya sonuçları yazacağım.

çok teşekkür ederim dostlar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar arabanın hidrolik eksilmiş. Balata ve disklerinde bir problem yoktu. 4000 5000 km daha götüreceğini söyledi usta ama lastikleri değiştirdim. Onu da başka bir konu başlığında konuşalım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

fren balataların bittiyse yanar, balata aşınınca balata ve kampana ya da disk arasındaki mesafe artmış gibi olur daha çok hidrolik kullanılır fren için bu da fren hidrolik seviyesini düşürüp brake yazısını yakar diye biliyorum, fren hidrolik seviyesine bak azalma varsa dediklerimi dogrular lakin takviye yapma balatalar değişince o seviye yükselir tekrar

Aynen oyle kardesım :D balata zamanı gelmıs !!!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

balata değildi abicim baktılar ustalar hidrolik eksilmişti, tamamladılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar arabanın hidrolik eksilmiş. Balata ve disklerinde bir problem yoktu. 4000 5000 km daha götüreceğini söyledi usta ama lastikleri değiştirdim. Onu da başka bir konu başlığında konuşalım.

yıne dedıgım cıktı :) yakında bı dukkan accam :) arabayı tanımadııgm ıcın detaylı yazdım duz vıtes ve abs"sız oldugunu bılseydım tek ıhtımal hıdrolıktı eksık cıkmıs

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

balata değildi abicim baktılar ustalar hidrolik eksilmişti, tamamladılar.

o zaman bi yerlerden kaçıyor bu dikkat et ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun.

bülent'in söylediğini ihmal etme. hidrolik kaçırmadığı sürece kolay kolay eksilmez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Frenlerin ayar istiyor olabilir :) Ben bu şekilde 2 ay kadar gezmiştim hiçbirşey olmamıştı :D Ustaya gittim bir ayar çekti ışık mışık söndü :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

benimde debraj uzun süre basarsam boşalıyo arkadaşlar ve 5 viteste yerinden atmaya başladı yolda giderken atıyo

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

benim başıma geldi hidrolik eksilince devamlı el freni ışığı yanıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.