emregs

Mazda 323 BJ 1.5-1.6-1.8 (1998-2003) Yakıt Tüketimi

Bu konuda 39 ileti var

tşk ederm.

bnde 2003 model mazda 323 sedan war otomatik vites 1.6 motor

ama benzn acaip fazla yakıyor.uzun süredir var bu problem ama hiç mantıklı düşünmedim uzun süredir. sonra arkadaşların nekadar yaktığını duyunca dank etti kafama.. şöyle söyliim 190 km sonnda benzn işareti yandı 45 km daha gtti araba. 100ytl koymştm yani yaklaşk 235 km yaptı. (babamda alfa wardı 2bin motor selespeed ve kendisi devirli kullanır.)ben öyle çok devirli kullanmıyorum servise götürücem ama önce bilgi almak istiyorum ki gittiğimde saf saf durmyayayım. ne olmuş olabilir ayrıca 2bin km önce bakım yapıldı bu bakımda nye farkedilmedi?

ilginize şmdiden tşkler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yapılan bakımda neler değişti benzin ve hava filtreleri değiştimi bujilerin durumları nasıl motorda bir arıza varmı bunlara bakılması gerekir  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

he tabi birde en önemlisi normal bi durumda bu arabanın 1 lt benzinle en az yada ortlama kaç km gitmesi gerekr??? en çok merak ettiğim bu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tşk ederm.

bnde 2003 model mazda 323 sedan war otomatik vites 1.6 motor

ama benzn acaip fazla yakıyor.uzun süredir var bu problem ama hiç mantıklı düşünmedim uzun süredir. sonra arkadaşların nekadar yaktığını duyunca dank etti kafama.. şöyle söyliim 190 km sonnda benzn işareti yandı 45 km daha gtti araba. 100ytl koymştm yani yaklaşk 235 km yaptı. (babamda alfa wardı 2bin motor selespeed ve kendisi devirli kullanır.)ben öyle çok devirli kullanmıyorum servise götürücem ama önce bilgi almak istiyorum ki gittiğimde saf saf durmyayayım. ne olmuş olabilir ayrıca 2bin km önce bakım yapıldı bu bakımda nye farkedilmedi?

ilginize şmdiden tşkler...

slm aracın bujileri hava filitresi benzin filitresi ve tetaylı bi şekilde bir şekilde kontrolden geçerse ve egsoz gaz analiz testi yapılıp lamda degerlerinin sonucuna bakılarak aracın 100 km de  kaç litre tükettigini ve yakılan yakıtla gidilen yolun fazla yakmış yada normal sonuca varılabilir

sizin anlatımınıza göre aracınız 100 km de yaklaşık olarak 425 lira  yakıyor bu çok tabi  bence yakıt normal degil enjektörler ne durum da acaba  yani bence bi baktırın

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teknik özelliklerini tam bilmiyorum ama şehir içinde ortalama 9-9.5  litre ile 100 km yol yapman gerekir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

afedersiniz ama bi problemm war halen........

bugün servise götrdüm teste çıktık hiçbir problemin olmadığını söyledi usta.. çok rahat gidior bu yüzden bi sorun yoktur dediler. şehir dışı rahat 400-450 km gider 100 ytl ye ama şehir içi anca 200 civarı dedi.. 100 ytl ye işte ben 235 km gttim. ustada gayet normal dedi....sizce NORMAL Mİ? çünkü bu fiyata bukadar km gittiiğimi söyleyince arkadaşlarım dalga geçiyor.... :) ve mantığımada sığmıyor... ayrıca bikere daha denicem şehir dışı giderken ölçücem nekdar gittiğini.... ki ben 400 km gideceğini hiç sanmıyorum 100ytl ye....

neden ve sonuç söyleyecek birisi warmı lütfen yardım!!!!!!!!!!! he tabi kaç km gitmesi gerktiğinide...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bence biraz fazla yakıyor benim mazda3 sehir içinde 600 km yapıyor full depo bence biraz devirli kullan birde öyle dene

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende de 2001 323 1.5 düz vites var şehiriçi ortalama 8.5Lt/100km yakıyor 300 civarı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Matematiksel olarak sorunu ortaya koyarsak ;

100 YTL / 3,53 = 28,3 LT

28.3 x 100 / 235 = 12,04

Yani aracın şehir içinde 100 km de 12,04 LT yakıyor. Eğer hiç sıkışık trafikten kurtulmuyorsan bu rakam benim 2.0 LT Mazda6 aracımdan da fazla. Ben genelde şehiriçinde 10 ile 12 arasında yakıyorum ama motor hacmi ve ağırlığı işin içine katarsak çok da anormal değil

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşım bende 94 model sedan var 323 benimki gazlı ama benzinde şehiriçi 350 yakıyo ona göre kıyaslayabilirsin tabi ölçüm yaparkende dikkat edeceğin bişiy var benzinde ölçüm yaparken önce depoyu fulleyeceksin sonra 100 ila 200 km gideceksin ve depoyu tekrar fulleyeceksin bu fullemede ödediğin tutarı gittiğin km ye böleceksin.olay budur diğer türlü ölçümler hep hatalıdır asla kesin sonuç alamazsın

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben aracımla şahir içinde 323 99 model 1.5 motor klima açık 100ytl benzinle 350 km yapıyorum.daha motor ayrı yapmadım birde test cihazıyla ayarladımmı biraz daha düşer.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

97 323 mazdamla bir depo gazla bitirmecesine kullandım ve sonra fulledim 32,80 litre gaz aldı 1,83*32,80=60,02 ve tam 297 km gittim 60,02/297=202,08 ytl km de yakıyor litre olarak hesaplarsanız 10 litre civarına geliyor arada bir de sürat yaptım yeni doldurduğum depoda denemeye devam ,bakalım ne kadar indirebileceğim yakıtımı yüksek devir kesinlikle kullanmıyorum yüksek devir hangi viteste olursa olsun fazla yakıt demektir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tşkler herkese.. bakalım dün arabayı fullledm 30km gittim 1 haftaya kalmaz 100-150ye yaklaşırım ozmn tkrr fulleyp farka bakacam.. eğer dediiğim doğruysa...:@ ayıp dimi:)  haber vericem sizlere..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burada kullanım ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Daha doğrusu kullanım-beklenti oranında. Birkaç arkadaşımda daha değişik marka ve modellerde aynı şikayeti duydum. Sonra nasıl araba kullandıklarına şahid olunca hayretler içinde kaldım. MEsela herhangi birine gittiği herhangi bi yer ile ilgili "nasıl gittin abi hızlı mı gittin?" dediğinde alacağınız cevap "yok be en fazla 120-130 gittim" şeklinde oluyor. Şehirler arası kullanımda olduğu gibi şehir içi kullanımda da fabrikanın standart olarak belirlediği koşullar var. Bunlar yerine gelmedikçe kullanıcı fabrika verisinin yakalanamamasından yakınmamalı bence. Tüketim sizde 12 lt. 15 olsaydı sorun araştırılabilirdi ama 12 çok fazla değil bence. Özel çabaya rağmen 12 altına hiç düşmüyor en iyi hali ile 12 yakıyor ise bir bakılabilir. Ama özel bir çaba gösterilmeden dolaşıldığında bence normal. Size gülen arkadaşlarınızın ne kullandığını da merak ettim doğrusu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar lpg de ölçüm boşaltıp fullemeyle yapılmaz.lpg basınçlı olduğu için hem hava sıcaklığına bağlı olarak hemde gazı aldığınız pompanın basıncına göre değişir.Bu yüzden lpg ile ölçüm yapacakların DİKKATİNE önce lpg deposunu komple bitirinsonra benzinle lpg istasyonuna gidin örneğin 20ylt lik gaz alın gaza geçin ve kmyi sıfırlayın bu 20 ytllik gazı bitirin ve 20'yi yaptığınız km ye bölün bu arada benim araba 20 ytl gaz ile 111km gidiyo yani 180 binlira yakıyo

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Lpg taktırdığım mz3 ümle gittiğim yol/10 : yakılan litre    formülünü tam olarak yaşıyorum.330 km gittiysem fullenince 33 litre alıyor..100 km de 10 litre oda km de 180 demektir.Benzinde 310, 320 yakıyordum.Lpg nin bizim motorlardaki magnezyum alaşıma zarar verdiği tartışmasını açan bendim.Ben bile yola geldim:)  Artısı gaza korkmadan basabilmek  arabayı ilk aldığım zamanlardaki gibi......

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar lpg de ölçüm boşaltıp fullemeyle yapılmaz.lpg basınçlı olduğu için hem hava sıcaklığına bağlı olarak hemde gazı aldığınız pompanın basıncına göre değişir.Bu yüzden lpg ile ölçüm yapacakların DİKKATİNE önce lpg deposunu komple bitirinsonra benzinle lpg istasyonuna gidin örneğin 20ylt lik gaz alın gaza geçin ve kmyi sıfırlayın bu 20 ytllik gazı bitirin ve 20'yi yaptığınız km ye bölün bu arada benim araba 20 ytl gaz ile 111km gidiyo yani 180 binlira yakıyo

Şunu eklemek isterim,gazı veren pompanın basıncı dolumu etkiler ama arabayla giderken gazın bittiği an da standart değildir.Gaz bitti işaretini alın,benzine geçin,5 km sonra gaza geçin ,30-40 km daha gidebilirsiniz gaza fazla basmadan.Gaza yüklenirseniz basınç yetersiz kalır ,bitti der ve benzine geçer,birazdan gaza geçip az basarsanız yine gazla gidebildiğinizi görürsünüz..En iyi ölçüm,aynı pompadan alıp fulleyip tamamen bitirmek, bunu birkeç kere yaparak ortalamayı bulmak olabilir. O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

konu lpg y edönmüş ama olsun:)

bi arkadaş kullanım demiş ama bu arbayı 3 kşi de kullandık babam annem ben... hepmzde aynı sonuç, 120 130 yapacak yol yokki ztn şehir içinde bi traftr gidio.... en önemlisi o dediğim arkadaşlarda birinde mercedes dierinde alfa dierinde honda war.. mercedesli olan 100 ytlye 280 km ciwarı gidior.. hondası olan ise 300-350 arası alfa lı olanda 300 ciwarı..... yani anlatabldimmi:)

we üstelik hondalı olanda süratlı kullanır...;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

nyse en nihayetinde ölçüorm 100-150 km sonra durumu size bildiricem daha  net bi sonuç alırız;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.