hokkabaz

Yakıt Göstergesi ve RMNG Değeri??

Ahem, insan yeni ve benzinli arabaya geçince hemen alışamıyo. Dün çok dik bir yokuşta kırmızıya yakalandım ve kalkarken araba stop etti. Tekrar çalıştırdım ve biraz gittikten sonra fark ettim ki benzin ışığı yanıyor, ibre de sona dayanmış.

"Daha ilk depomda 350'de benzin ışığı yanıyorsa ben gidip benzincide çalışmaya başlayayım" diye düşünmeden, hatta oracıkta depresyona girmeden edemedim. Motoru durdurup tekrar başlattım (windows mantığı), ışık söndü, ibre de biraz kendine geldi, çeyrek depoya yaklaştı. Bu sabah çeyrek depodan da fazlaydı.

Şimdik iki tane sorum var:

1. Anladığım kadarıyla yokuşta şamandıra biraz sapıttı, araba bir süre durunca da kendine geldi. Doğru muyum? Çeyrek depodan da çok olması beni şüphelendirdi doğrusu. Tabii araba benzin de üretiyor olabilir kendince.

2. Dijital ekrandaki RMNG göstergesi (kalan yakıtla gidilecek yol zımbırtısı) 0'da takıldı kaldı. Olasılıkla alet benzinin bittiğini zannediyor. Ne zaman düzelir ya da düzelir mi sizce? Yoksa serviste reset meset mi atıcaklar?

Pimpirikliyim napayım. :) Onca para verdim, birinci haftasında başıma iş almayayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sanırım yol bilgisayarı benzinin bittiğini düşünüyorsa tekrar kendine gelmesi için belli bir  miktar (kullanım klavuzunda yazıyordu) benzin eklemek gerekiyor ama RMNG sanırm son 30 km deki sarfiyatına baktığı için  düz bir yolda sakince bir süre gidersen kendine gelebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

eski modellerde de bu şamandıra dengesizliği yaşanıyor. mesela benim familiayı hep bayır yukarı kullanma isteği var içimde. çünkü bayır aşağı gittiğimde benzin göstergesi nerdeyse çeyrek depo eksik gösteriyor. seninkinin kendine gelmesi için de yaklaşık 50 ytl benzin almanız gerekiyor diye biliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bencede düzlükte belirli bir müddet gidince kendine gelmesi gerekiyordu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aynı sorunu bende yaşadım çeyrek depodan fazla benzinim vardı bir müddet gittikten sonra ( yokuşta değildi gittiğim yol benide bu kıllandırdı zaten ) benzin göstergesi direk dibe vurdu yol bilgisayarıda sıfırı gösterdi tabi direk servise gittim koşuyolu mersere çünkü arabanın çekişi ve frenleriyle ilgili problemim olduğunuda zannediyodum neyse

bir gün serviste bıraktım arabanın bişeyi yokmuş sen buna benzin al dediler :D sürekli olarak 20 litreden az benzin aldığımızda (yani şuan için 73 liralık) yol bilgisayarı sapıtabiliyomuş ve butür gösterge hataları yapabiliyomuş. Benimde çeyrek depodan fazla benzinim vardı yanlış hatırlamıyosam 140 km menzil gösteriyodu ama birden herşeye sıfır dedi :D

Sonuç olarak önemli bişey değil araba paraya kıy benzin al diyo :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.