Guest maz14

100.000 km Testi

Bu konuda 22 ileti var

Dergi:Auto Show

Model:Opel Astra 1.6 16V Twinport

Sonuç:100.000 km'lik uzun dönem test araçlarımızın onuncusu olan Opel Astra 1.6 Twinport Elegance,bizimle birlikte olduğu 2,5 yıl ve kat ettiği 100.000 km boyunca ciddi bir sorun yaşatmadı,bizi hiç yolda bırakmadı.Otomobilin dinamik sürüş özellikleri,yol tutuş ve fren gibi güvenlik özellikleri tüm kullanıcıların takdirini toplarken,100.000 km'lik kullanımın sonunda bile bu özelliklerde gevşeme olmaması,direksiyon vesüspansiyon sistemlerinin ilk günkü hassasiyette çalışması,motorun ise ilk günden daha iyi performans ve tutumluluk göstermesi aracın dayanıklılığının bir ispatıydı.100.000 km sonucunda aracın parçalarının  dağıtılarak yapılan incelemede de tüm parçaların sorunsuz çalışması ve neredeyse hiç aşınmanın gözlenmemesi,bu sorunsuzluğun bir diğer sağlaması olarak kayıtlara geçti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda yı satınca alacağın arabayı buldun herhalde :) .  Ama burada araç içi seslerden hiç bahsetmemiş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

eski bir opelci olarak, 1- agır bakımları 60000 kmde birdir ve min 700ytl civarıdır

2- kronik arızaları vardır ( corsalarda direksiyon kutusu astralarda motor arıza lambası sürekli yanar,astra dizellerde kısın calışmama huyu benzinlilerde sebebsiz stop etmehuyu,)

3- otomatik vites adı altında sunulan otomatikleştirilmiş manuel şanzıman yokuşta kaçırır vuruntulu vites atar dik yokuşlarda geri viteste cıkamassınız yada  otomatik viteste olmaması gereken ama bunlarda olan baskı balatasını yersiniz... bunlar aklıma gelenler ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben en uzun süre iki yıl opel astra kullandım.mazada nın yanından dahi geçemez her konuda birdefa opel kazık gibi sert bir araba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben en uzun süre iki yıl opel astra kullandım.mazada nın yanından dahi geçemez her konuda birdefa opel kazık gibi sert bir araba

ben mazdadan önceki 3 yılımı opelle heba ettim at arabası gibi resmen :tey:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Onno Usta Opel Astra'yı İnceledi:

Her Yönüyle Sorunsuz

100.000 km boyunca Türkiye şartlarında yol yaptığımız Opel Astra 1.6 Twinport 16 subaplı test aracımız,100.000 km'nin sonunda komple sökülerek incelendi.Aracın tüm aksamlarında yaptığım kontrol ve ölçümlerde,araçta genel olarak bir aksaklığa rastlayamadım.Motorun tüm aksamlarını hassas ölçüm aletleriyle ölçtüğümüzde,fabrika referans verilerine kıyasla silindirlerde sadece milimetrenin yüzde biri kadar bir ovallik ve aşınmaya rastladım ki bu gerçekten inanılmaz başarılı bir sonuç.Kısacası silindir,piston,segman,krank ve yataklarda hiç aşınma olmamış ve benim tahminim bu motor şayet sökülmeseydi,en az 400.000 km daha hizmet edebilecek düzeyde sağlıklı bir yapıya sahip.Silindir kapağı satıhları incelendiğinde, bu yüzeylerin temiz olduğu ve atıklık bulunmadığı,subap fişekleri ile subaplar arasındaki boşlukların da fabrika verisi toleranslarında  bulunduğu ölçüldü.Kurumlanma da minimum düzeyde ve eksantrik milleri ile iticiler de sorunsuz durumda.Debriyaj balatası,baskısı ve baskı rulmanı incelendiğinde,bu parçaların 100.000 km'lik kullanımın sonucunda bir miktar aşınmış olduğu görünüyor ancak debriyaj sisteminin kaydırma gibi sorunları da yoktu.Aracın süspansiyon sisteminde ise amortisörlerin sağlam olduğu,motor kulaklarının ve süspansiyon bağlantı elastik malzemelerinin ise zarar görmeden kalmış olduğu tesbit edildi.Fren diskleri ve balatalar ise aşınmıştı.Ancak aracın farklı kullanıcılar tarafından 2 yılda 100.000 km yol yaptırıldığı düşünülünce,bu süreçteki aşınmaların çok doğal olduğunu söylemek gerekiyor.Kremayer direksiyon kutusunda,rot ve rotiller de dahil olmak üzere hidro-elektro direksiyon sisteminde herhangi bir boşluğa rastlamadım.Vites kutusu ve son dişli ile istavroz dişlileri ise yeni gibi duruyor ve herhangi bir aşınma izi bulunmuyor.İncelemelerimde dikkatimi çeken tek konu ön aksların boşluklu yapısıydı ancak yetkililerden aldığım bilgi ve yeni aksların da kontrol amaçlı temin edilmesi sonrasında,aksların bilinçli olarak boşluklu üretildiklerine şahit oldum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

volkan ncap testlerine dönmüş bu iş o kadar kullanıcı şikayet ederken onno usta iyi diyor diye... hemen al derim :tey:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abi ben bunları bilgi amaçlı yolladım,kaldı ki Onno usta iyi diyosa sorun çıkaracağını zannetmiyorum.

ama Astra almak gibi bi niyetim yok,100.000 km testi önemli bi olay o yüzden paylaşayım dedim  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abi ben bunları bilgi amaçlı yolladım,kaldı ki Onno usta iyi diyosa sorun çıkaracağını zannetmiyorum.

ama Astra almak gibi bi niyetim yok,100.000 km testi önemli bi olay o yüzden paylaşayım dedim  :)

hani guzuları begenmiyonya bi opel alda kıymetini anla diye gazlıyorum seni:)  adına  fan club açılan çok arac varda zede (opelzede) diye sitesi olan tek oto

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
agır bakımları 60000 kmde birdir ve min 700ytl civarıdır

abi 60.000 km de ağır bakımını yapmış,597 ytl tutmuş  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bira zticari yaklaşmış olabilirler volkan ama benim araç olarak iki haylimden biri dizel corsa ve bitane racing hakkında duyduğum ve şahit olduğum bukadar kötü şeye rağmen yinede bi corsa istiyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yapma Ahmet Mazdadan sonra mümkün değil binemezsin 2. hafta satlığa çıkarırsın,yeni doktor arkadaş aldı dizel 31 e aldı benimkini istemişti vermemiştim yakıttan başka hiç bir cazibesi yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yok Ahmet ticari bişey olmadığına eminim,bundan önce 9 arabayı 100.000 km testine almışlardı kusurlarını çatır çatır yazıyolardı...kaldı ki Auto Show Türkiye nin en objektif dergisi,Auto Bild e bağlı adamlar  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yapma Ahmet Mazdadan sonra mümkün değil binemezsin 2. hafta satlığa çıkarırsın,yeni doktor arkadaş aldı dizel 31 e aldı benimkini istemişti vermemiştim yakıttan başka hiç bir cazibesi yok

abi ben arabamı satmam inşallah çok kötü bir durum olmadığı sürece sadece şehir içinde az yakan küçük bir arabaya ihtiyacım var şöyle rahat rahat caddenin ortasına bırakıcağım çukurdan kaçmıycağım sıkışık trafikde gözümün benzin göstergesine gitmiyceği bi araba istiyorum okadar

yok Ahmet ticari bişey olmadığına eminim,bundan önce 9 arabayı 100.000 km testine almışlardı kusurlarını çatır çatır yazıyolardı...kaldı ki Auto Show Türkiye nin en objektif dergisi,Auto Bild e bağlı adamlar  ;)

doğrudur volkan ben opelin ünü kötü olduğu için onno ustada camiada dediği dinlenir bi adam olduğu için böyle bir yol izlemiş olabilirler diye düşündüm yoksa haklısın tabi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence opellere okadarda giydirmemek lazım sonucta o kadar kotu araba değil...En azından mayasında bi almanlık var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
şöyle rahat rahat caddenin ortasına bırakıcağım çukurdan kaçmıycağım

Renault 12 TS  ;D  :2funny:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynı testte havalandırma kanallarından gelen seslerden de bahsediyodu, bi de klimayı açınca içerisi leş gibi kokuyomuş, komple temizletmişler boruları filan. Bi de 60.000'de frenler değişmiş sadece, yalnız atlanan iki konu var, birincisi Opel'de bakımlar 15.000'de bir, bu da avantaj ama testte en son 90.000 bakımı var, 105.000'de kayış takımları değişecek, çok tutar o...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eheh napiim ya, otelde adamların beni almasını bekliyorum... :) Uçakta can sıkıntısından 4 kere okudum testi, ezberledim artık... Bi kayma da antalya'da savrulup arka çamurluktan vurmuş, aks filan değişmiş...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.