Jump to content

Hararet Problemi ve Conta Yanması

ahmetbakan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 3 yıl sonra ...

Hiç hararet yapmadan conta yanar mı, contanın yanması için motorun mutlaka hararet yapması mı lazım. Yanmış contanın hararetten başka bir açıklaması olamaz mı? Hararet göstergesine göre benim araba hiç hararet yapmadı ama conta yanmış...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç hararet yapmadan conta yanar mı, contanın yanması için motorun mutlaka hararet yapması mı lazım. Yanmış contanın hararetten başka bir açıklaması olamaz mı? Hararet göstergesine göre benim araba hiç hararet yapmadı ama conta yanmış...

Yanma için ısı şart, belki bir ara hararet oluştu görmediniz. Ama zaman içinde aşınmışta olabilir. Contayı yakmışız bir deyim gibi her conta değişimi içinde kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim ki deyim değil kendim gördüm ciddi ciddi yanmış, hararet göstergesinin hiç yükselmediğinden eminim nasıl oldu anlamıyorum :ohmy: . Daha 2 ay önce kapak açıldığında usta conta yıpranmış yenisini takalım dedi.  Maalesef o zaman sanayide satılan 25 liralık tayvan malı conta takmıştık. Bu kadar da kalitesiz bir conta olabileceğini o zaman düşünmedim. Hafta sonu Afyondan Kütahyaya 170-180 Km. hız ile geldim. Conta da çok kalitesiz olunca yanmıştır belki. Yada benim hararet müşürü veya göstergesi arızalı. Kafamda bir sürü cevapsız sorular işte...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hararet yapmadan'da yanıyormuş conta  2 hafta önce benimde başıma geldi akla mantığa sığmayacak şekilde araç conta yaktı ve sonuç sanayi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Conta yanması için illa contanın yanmasına gerek yok, bazen conta patlatma olur, nasıl ; arkadaşın anlattığı gibi, motor biraz sıkıştırılınca basınç artar ve contadan gümmm diye bir ses çıkar , bazen anlık olabilir hararet dediğimiz olay, özellikle termostat arızalarında termostat bozulur ve geç açar bu arada açan kadar contadan gene  gümmm diye ses çıkar , sonuç itibariyle hararet göstergesindeki aralıkta motorun çalışması isteniyosa orjinal conta şart onun dışında her kalitesiz contanın bir sınırı var eninde sonunda gümmmmm. geçmiş olsun.  Tabii bu gümler espri, gerçekte öle bir ses çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

93 model mazdamla antalya dan izmire oradan yarım saat dinlendikten sonra çanakkaleye gittim 1 cm yükselmedi hararet fakat çanakkaledeki kuzenim aracı baya zorladı 1. viteste 5bin devir de atıyodu vitesi  :kafa:  bir şeyde diyemedik. sonuç çanakkaleden akşam dönerken 5-6 km sonra hararet tavan yaptı karburatörü komple boşalttım motordada su kalmadı tekrar hortumları bağlayıp doldurdum hararet dipteydi. benim sorum şu bu durumda conta yanmışmıdır. aracın çekişi değişmedi fakat haftada 2-3  kez hareret yapıyor ilk defa hareret gördüm mazdada :( conta yakan araba nasıl anlasılır ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratördeki yağ ondan kaynaklı değil,  hava filtresinin blok kapağındaki emme hortumundan içeri gelen yağdır diye tahmin ettim. Öbür konudaki gaz kesme olayına da ışık tutmuş oldun bu mevzuya yazınca eğer karbüratör yağlanmışsa büyük ihtimalle bu gaz kesmenin sebebide kirli karbüratördür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratördeki yağ ondan kaynaklı değil,  hava filtresinin blok kapağındaki emme hortumundan içeri gelen yağdır diye tahmin ettim. Öbür konudaki gaz kesme olayına da ışık tutuş oldun bu mevzuya yazınca eğer karbüratör yağlanmışsa büyük ihtimalle bu gaz kesmenin sebebide kirli karbüratördür.

Markette karbüratör temizleyici sıvılar var fakat motora zarar verir korkusuyla almadım. kullansam sıkıntı olur mu veya işe yarar mı.Birde Manifold contası değişimi servistemi yapsam yoksa normal ustada sıkıntısız yaparmı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Temizleyici sıvıları ben daimi kullanıyorum tavsiyede ederim conta değişimi için servisin fiyati çok yüksek oluyor orjinal parça işçiliği düzgün usta daha mantıklı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Temizleyici sıvıları ben daimi kullanıyorum tavsiyede ederim conta değişimi için servisin fiyati çok yüksek oluyor orjinal parça işçiliği düzgün usta daha mantıklı

Teşekkürler. Üst kapak contasını da değiştirmeyi düşünüyorum. Motor yağ yakıyor. :/ normal usta bile 250 tl fiyat çekti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bütçeniz yoksa 10/60 yag ve bor katkısı ile bir muddet daha idare edebilirsiniz baska ustalara da fikir danışın eger motor açılacaksa orjinal parçayla tamir ettirin yoksa omru kısa oluyor malesef

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bütçeniz yoksa 10/60 yag ve bor katkısı ile bir muddet daha idare edebilirsiniz baska ustalara da fikir danışın eger motor açılacaksa orjinal parçayla tamir ettirin yoksa omru kısa oluyor malesef

Teşekkürler deneyip gelişmeleri paylaşacağım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Temizleyici sıvılar ve spreyler sadece üst kısmı ve çevredeki mekanik aksamı temizler mili ve kelebeği temizlemek için sökmek gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Temizleyici sıvılar ve spreyler sadece üst kısmı ve çevredeki mekanik aksamı temizler mili ve kelebeği temizlemek için sökmek gerekir.

Sağol abi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...