Jump to content

Hiç mi yoktur Mazda'nın kötü yönü?

nenonih
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Araba alacağım, yaklaşık 1 aydır 30 tane araba test ettim. İçlerinde Honda en aklıma yatandı. Sonra birden aniden Mazda 3'ü gördüm (sedan). Çooook beğendim. Gittim baktım, test sürüşü yaptım. Araba çok keyifli. Sonra foruma girdim, çoğu yazılanları tek tek okudum. Herkes memnun, arıza yapmaz, keyfi bitmez... Seneye kasanın değişeceğini öğrendim, ona rağmen alma isteğimde bir azalma olmadı.

Özellikle 3 kullanıcısı olan arkadaşlar, bu arabanın hiç kötü bir yönü yok mudur? Alınca aaa, bu da ne böyle diyeceğim bir husus olacak mı?

Bir soru da, otomatik ile manuel arasında kaldım. Sol bacağım otomatik diyor, ama sürüş keyfi manuel diyor. Otomatiği olan arkadaşların bu konudaki fikirleri nedir? Nasıl çalışıyor Mazda 3'ün otomatik şanzımanı? Manuele yakın keyif veriyor mu?

Son olarak aurora mavi dedikleri renk en hoşuma giden. Renk tecrübeniz ne der? Çizikler, toz vs. bakımından nasıldır bu renk?

Önümüzdeki hafta almayı planlıyorum, cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 111
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Selman

6

• bülenterguvan

14

• nenonih

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Öncelikle hayırlı olsun. Kullanıcıları detaylara girip bilgilendirme yaparlar. Renk olarak kesinlikle süper bir renk. Tozu kiri düşünmemek gerek. Rent a car arabası renkleri kiri tozu göstermezler ama yıkandığında da diğer renkler gibi dönüp dönüp baktırmazlar. Bu yüzden mavi(vavi)-siyah-lacivert arabalardan kaçmam şahsen :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani diğer sedanları niye aşağılıyon kadir çakma diyerek onu anlamadım ya mazda6 sedan çakma mı şimdi veya diğer 323 sedanlar :D

Düz vites al birader sonra gitmiyo dersin arabam...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani diğer sedanları niye aşağılıyon kadir çakma diyerek onu anlamadım ya mazda6 sedan çakma mı şimdi veya diğer 323 sedanlar :D

Düz vites al birader sonra gitmiyo dersin arabam...

3'ün sınıfındaki sedanların tümü çakma neredeyse. Kadir'in bahsettiği bu sanırım. Örnek; Astra, Focus, Megane, C4 çakma sedanların başında geliyor. Önü arkası alakasız arabalar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de hatchback severim normalde, son 3 arabam hatchback ti. Ancak bana göre Mazda 3'ün sedanı hatchback'ten çok daha güzel duruyor. Çakma konusunda haklısınız, hele C4 bir felaket.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdalarin bence tek kusuru, sac'inin cok hassas olmasi.

Yani dandik paliomla o kadar yol yaptiydim kaportada hic gocuk mocuk yoktu.

Mazdada ise, nedenir bilmem. arabaya dayansan kaportada gocuk olusacakmis gelio. Gelen her tas zaten kucuk bi krater olusturuyor kaportada.

Onun haricinde evet sorunu yok

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3'ün sınıfındaki sedanların tümü çakma neredeyse. Kadir'in bahsettiği bu sanırım. Örnek; Astra, Focus, Megane, C4 çakma sedanların başında geliyor. Önü arkası alakasız arabalar

Hııı ben mazda bazlı konuştuğunu düşündüm yanlış anlamışım demekki... Yani mazdanın diğer sedan modellerine diyor sandımdı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her arabanın eksiklikleri vardır illa ki, hele bu sınıfta... Bu sizin beklentilerinize bağlı, kimi güvenlik der performansı önemsemez, kimi performans der ekonomiyi önemsemez..

Benim söyliyeceğim şu, araç oldukça ağır, 1400 kg. yakın, dolayısıyla güvenli ama motor seçeneklerinin vergi mevzuatı nedeniyle getirilmemesine binaen özellikle doluyken ve klima açıkken eksikliğini gösteriyor 1.6 motor, performans isteğiniz öncelikliyse ve aileniz kalabalıksa Mazda 6 ya sıçramanızı öneririm, ikinci elde mesela bir önceki kasa 2005 bulabilirsiniz sıfır Mazda 3 ten ucuza...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

Manual vites daha az yakıt tüketiyor ve de daha seri.Son sürati de daha yüksek.

Ben de mazda 3 kullanıyorum ve tabi ki eksik yönleri var.

1. Altı çok kolay tümseklere vuruyor.Ama pek çok şey iyi korunduğu için sorun yok.

2. Sol A Stünu Opeller kadar kötü olmasa da bazen sola dönüşlerde görüşü perdeliyor.İkea otoparkında bir yayayı son anda gördüm mesela.

3. Spor formu sebebiyle sedanların bagajını yüklemek Honda'ya göre daha zor.Üstelik bagajı açmak ve kapatmak istediğinde elin mutlaka kirleniyor.

4. Sedanlar için park sensoru şart.Alışmak zaman alıyor.

5. Arka koltuk emniyet kemerleri biraz kısa ana kucağı monte etmek oldukça zor.Arka orta kemere ise imkansız.

6. Açık gri döşemeler çok kolay kirleniyor(Comfort)

7. İlk kalkışta Honda daha seri ancak işin garibi otobanda 110-120 km ile giderken 6.5lt yakan araç 160-170 km ile giderken sadece 1 lt daha fazla yakıyor.Bu süratlerde daha az yakan bir benzinli 1.6 motor daha görmedim diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7. maddenizi daha önce çok konuştuk, araç ağır olduğu için bir kere hızlandıktan sonra rahat ve ekonomik gidiyor kendi ivmesiyle, tabii rampaya kadar...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 2003 mazda 6 sahibiyim çokda memnunum keşke imkanınız varsa yeni mazda 6 alsanız yada ikinci el mazda 6 alsanız, benim kullandığım araç 1300 kg mazda 3"ün daha hafif olacağını düşünüyordum, sanırım kasanın ağırlığından dolayı hantal olduğu söyleniyor ama çokda hantal sayılmaz bence sınıfına göre iyi diyebiliriz yani, elbette her arabanın olduğu gibi mazdalarında çeşitleri kusurları mevcut mesela;

* sunroof çok dar dışarıya küçük bir çocuk anca çıkabiliyor

* yurt dışında muhteşem aksesuarları mevcut olmasına rağmen ülkemizde temininde çok büyük güçlükler yaşıyoruz

* 6"lı cd changer bazen sorun çıkartabiliyor cd takılabiliyor, sökmek için ön dashboard komple çıkması gerekiyor

* japon araçlarına has 5x114,3 bijon ölçüsünden dolayı istediğimiz beğendiğimiz jantı ölçüsü tutmadığından dolayı alamıyoruz, neyseki yeni cıvıclarında bijonu bu ölçü olması nedeniyle bu sorun neredeyse kalmadı.

* diğer aklıma gelen sorunları mazda japon"un gelmesiyle artık yaşayacağınızı sanmıyorum.

tabi bunların dışında almanızı körükleyecek nedenleri saysak sanırım eksi yönleri sadece çerez kalacaktır. aşılmayacak hiç bir problem yoktur ki bizim araçların problemleri bence çok basit oyüzden almanızı şiddetle tavsiye ediyorum,

şimdiden hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

Mazdalarin bence tek kusuru, sac'inin cok hassas olmasi.

Yani dandik paliomla o kadar yol yaptiydim kaportada hic gocuk mocuk yoktu.

Mazdada ise, nedenir bilmem. arabaya dayansan kaportada gocuk olusacakmis gelio. Gelen her tas zaten kucuk bi krater olusturuyor kaportada.

Onun haricinde evet sorunu yok

ya hakkaten benim de tek aklıma gelen sadece bu...

o korku ve + olarak japonların zaten boyaları çok incedir diğer ülke markalarına göre... benim bildiğim en azından yanlışsa düzeltin...

bence bir de bizim guzuların boyaları ince dayanınca içine göçecek boyası çizilecek hissi uyanıyor bende...

başka MAŞALLAH! hiçbir problemi yok bence...

insan her arabasının başına gelince heyecan duyar mı ... bende bu hissi yaratıyor bu meret... ! :0o:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7. maddenizi daha önce çok konuştuk, araç ağır olduğu için bir kere hızlandıktan sonra rahat ve ekonomik gidiyor kendi ivmesiyle, tabii rampaya kadar...:)

Ben de araç doluyken niye keyifli daha oturaklı ve daha az gaza basma hissi duyarak gidiyorum diyodum... 323 1.8 Family ile...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 2003 mazda 6 sahibiyim çokda memnunum keşke imkanınız varsa yeni mazda 6 alsanız yada ikinci el mazda 6 alsanız, benim kullandığım araç 1300 kg mazda 3"ün daha hafif olacağını düşünüyordum, sanırım kasanın ağırlığından dolayı hantal olduğu söyleniyor ama çokda hantal sayılmaz bence sınıfına göre iyi diyebiliriz yani, elbette her arabanın olduğu gibi mazdalarında çeşitleri kusurları mevcut mesela;

* sunroof çok dar dışarıya küçük bir çocuk anca çıkabiliyor

* yurt dışında muhteşem aksesuarları mevcut olmasına rağmen ülkemizde temininde çok büyük güçlükler yaşıyoruz

* 6"lı cd changer bazen sorun çıkartabiliyor cd takılabiliyor, sökmek için ön dashboard komple çıkması gerekiyor

* japon araçlarına has 5x114,3 bijon ölçüsünden dolayı istediğimiz beğendiğimiz jantı ölçüsü tutmadığından dolayı alamıyoruz, neyseki yeni cıvıclarında bijonu bu ölçü olması nedeniyle bu sorun neredeyse kalmadı.

* diğer aklıma gelen sorunları mazda japon"un gelmesiyle artık yaşayacağınızı sanmıyorum.

tabi bunların dışında almanızı körükleyecek nedenleri saysak sanırım eksi yönleri sadece çerez kalacaktır. aşılmayacak hiç bir problem yoktur ki bizim araçların problemleri bence çok basit oyüzden almanızı şiddetle tavsiye ediyorum,

şimdiden hayırlı olsun

Yeni Mazda 6 çok güzel bir araba ve almayı çok isterdim, ancak bütçe max. 40.000 ytl. İkinci el araba almak istemiyorum. O yüzden Mazda 6 seçenek olamıyor.

Genel olarak yazdıklarınız çok hafif kusurlar. Araba arıza yapmıyorsa insan ne ister. En son 2003 model BMW 320d'den neler çektiğimi ben bilirim.

Alma kararımı zaten verdim, sorum alınca sürpriz olacak mı idi, ki çoğunu öğrendim. Hepinize çok teşekkür ederim. Bir tek otomatik konusu hala kafamda. Trafik çooook yoğun istanbul'da.

Architect'in önerisine uyarak aracı teslim almadan park sensörü taktıracağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Al kardeşim hiç kafanda şüphen olmasın,yolda ,dağda bayırda kalırmıyım diye aklına getirme,ufak tefek sorun her araçta olur ama büyük sorun çıkarmayacak bir araç kesinlikle  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mechanicker

şuan görünüşe göre mazdanın büyük sorunlarından biri yedek parça ve fiyatları gibi görünüyor :) onun dışında diğer japon markalarında olduğu gibi öyle sizi yoracak üzecek bir sorun çıkaracak marka değil mazda ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabanıza her bindiğinizde vay be ne araç seçmişim ama ya, helal olsun bana diyeceksiniz.. öyle bir kokpit var ki her gün görseniz bile sıkılmıyorsunuz..

arka grüş kötü değil aslında.. yani park sensörünü gerektirecek kadar kötü değil ama rahatlık için tabiki gerçekten iyi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bi dez avantajı kesınlıkle cok benzın yıyıo bugun bı kez daha farkına vardım 1 haftadır gezıyrm yemın edıyrm arabaya servet harcadım resmen otv lık bı araba alırdım 1 haftalık benzın masrafıyla:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...