Jump to content

Blow off nedir?

mazdamx-5
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

DUMP VALVE / BLOW-OFF VALVE

Dump Valve nedir, ne işe yarar?

Dump Valve, turbo beslemeli otomobillerde turbo basıncını sürekli yüksek tutarak gaz tepkisini arttırmak için üretilmiş bir parçadır.

Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiğinde turbo hala dönmeye devam etmektedir, fakat turbonun bastığı havanın gideceği bir yer olmadığı için oluşan yüksek basınç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaşlatır. Gaza tekrar bastığınızda turbo basıncının tepe noktasına gelebilmesi için pervaneyi tekrar hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için büyük bir performans kaybı yaşanır. Dump Valve işte bu performans kaybını önlemek için vardır.

Dump Valve vasıl çalışır?

Ayağınızı gazdan çektiğinizde Dump Valve hemen devreye girerek turbonun bastığı havayı dışarı verir, bu sayede turbonun önceden bastığı hava geri tepmeyeceği ve bir geri basınç uygulamayacağı için pervane yavaşlamaz, sizin de tekrar gaza bastığınız anda pervane yavaşlamamış olduğu için turbo basıncı hemen tepe noktasında ulaşır ve siz ani gazdan çekme ve basmalar arasında performans kaybı yaşamamış olursunuz.

Dump Valve'in faydaları?

* Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basıncı önleyerek turbonun ömrünü uzatır.

* Turbo pervanesinin hızının yavaşlamasını engelleyerek turbo basıncını sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basıncı yüksek güç anlamına gelir.

* Gazdan çekme ve gaza basma arasındaki eski ısınmış havayı dışarı verip yeni, soğuk havayı içeri aldığı için artı güç sağlar.

Alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Turbo timer vardı,blow off yok muydu abi sende  :-\ sırf bu ses için Turbolu araba alasım var yaa  :tey:

Gerçekten harika bi ses.Volkan abi ben arabama supercharger getitrtcem yurt dışından blow off takılırmı bilgin war mı senin?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Turbo timer vardı,blow off yok muydu abi sende  :-\ sırf bu ses için Turbolu araba alasım var yaa  :tey:

timerda blow off ta yoktuki o zaman blow offlar ii paraydı onun yerine soba borusu kalınlıgında eksozum vardı çift agızlı:);D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gerçekten harika bi ses.Volkan abi ben arabama supercharger getitrtcem yurt dışından blow off takılırmı bilgin war mı senin?

Turbo hariç olmuyo biliyorum ben,hatta bi Mercedes Kompressor ü olan arkadaş arabasını satıp,Evo almıştı Blow Off takabilmek için  8:)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Turbo hariç olmuyo biliyorum ben,hatta bi Mercedes Kompressor ü olan arkadaş arabasını satıp,Evo almıştı Blow Off takabilmek için  8:)

mmmmm :-[Çok saol abi ii geceler yarın görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

süpercahger yanlış blmiyorsam hareketi ayrı bir kasnak yada zincirden alıyor turbo gibi basınç la devreye giren bişey deil yarın bi bakimm buna yani dogal olarak olmaz blow off
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

süpercahger yanlış blmiyorsam hareketi ayrı bir kasnak yada zincirden alıyor turbo gibi basınç la devreye giren bişey deil yarın bi bakimm buna yani dogal olarak olmaz blow off

Saol abi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cufff tissss

butun disellerde var hepsine kil oluyorum, minnacik salyangozlari var ama turbolari var uhuhu

butun a3 diseller de masallah blow off takmis, ama komik duruo disel sesi gelio sonra cufff tissss

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bism okldaki meganı bilirsin tayfunun ? megane sedan sport tmpon olan ... onnki gusel bence

hatta araclarda neysede ticarilere takıolar onlar komedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gri miydi o arac, 2 tane fln megane var benim surekli gordugum, digeri de maviydi sanirim..

megana turbo mu taktirmis yani o? gerci renaultlardan hep bi superchargerimsi bi ses gelio ama...

ewt haklisin caddy lere fln takiolar acaip komedi oluo :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...