Jump to content

Akaryakıt fiyatı neden düşmüyor?

Guest Osmanlı1299
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest Osmanlı1299

Akaryakıt fiyatı neden düşmüyor?

Petrol fiyatları son 3 ayda yüzde 40 geriledi. Ancak bu gerileme otomatik fiyatlandırmaya yansımıyor.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel

Başkanı Fehmi Kiraz, petrol fiyatlarının son 3 ayda yüzde 40 oranında düştüğünü

belirterek, mazot fiyatının da aynı oranda düşürülmesini istedi.

Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, ham petrolün varil fiyatının son 3 ayda

yaklaşık yüzde 40 azaldığını ve 147 dolardan 90 doların altına düştüğünü ifade

etti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak akaryakıt pompa çıkış

fiyatlarının da yüzde 40 düşmesi gerektiğini öne süren Kiraz, şunları kaydetti:

"Petrol fiyatları yükseldiğinde artış oranları haftalık pompa satış

fiyatlarına yansırken, fiyatlar düştüğünde neden yansıtılmıyor? Fiyatlar aynı,

ÖTV ve KDV aynı. O halde yüzde 40, yani 60 dolarlık fark neden tedarikçi, anabayi

ve bayilere bırakılıyor?

Dünyada en pahalı yakıtı Türkiye kullanıyor. Çiftçimiz de dünyanın en

pahalı mazotunu kullanıyor. Bu durumda diğer ülke çiftçileriyle nasıl rekabet

edebilirler? Fiyatların yüzde 40 düşürülmesi gerekirken aynı kalması, çiftçiye

mazot girdisinde artı maliyet olarak yansıyor. Bu haksızlık ortadan

kaldırılmalıdır. Akaryakıt fiyatlarının, özellikle çiftçimiz için mazot fiyatının

hemen normal değerine indirilmesini, yani yüzde 40 daha düşürülmesini istiyoruz.

Türk çiftçisi, mazotun litresini 3 YTL yerine 2,5 YTL’ye kullanmalı."

DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR

Petrol fiyatları dünyadaki finansal kriz ve resesyon beklentileri nedeniyle geriliyior. Petrolün varil fiyatı bugün de 83 doların altına gerileyerek son bir yılın en düşük rakamına ulaştı.

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle acil toplanma kararı alan OPEC acil bir toplantı yaparak finansal mali krizin sektöre etkilerini ele almıştı.

Yurtdışı uzmanlar Haziran'dan bu yana yaklaşık yüzde 45 oranında gerileyen petrol fiyatlarının 60 dolara kadar inebileceğini belirtiyor.

ALINTIDIR...

Bu konuda neden ciddi bir kamuoyu oluşmuyor anlamış değilim. ??? siz de rahatsız değil misiniz arkadaşlar bu durumdan.

ek: http://www.haber7.com/haber/20081010/Petrol-fiyatlarinda-inanilmaz-dusus.php

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

en son 3190 dı sanırsam aldıgım fiyat geçenlerde bi yerde duydum üstünkörü , bu düşüşe göre 2 küsür olmalıymış fiyat

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nedense herşey tüketici aleyhine işliyor zaten, artınca hemen geçirmeyi biliyorlar ama, yok otomatiğe bağladıydıkda yok dünyada fiyatlar arttıda yok petrolün varili kaç para oldu da falanda filanda... şimdi nasıl bir mazeret var acaba şimdi niye otomatiğe bağlamıyorlar...

istasyonları koruyan herhangi bir durumda da yok ama, bazı istasyonların depoların trilyonluk stoklar var akaryakıt her düştüğünde adamlardaki zarara bak...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

vatandaşa geçir geçirebildiğin kadar, sonra ben halkımı söle kollarım böle kollarım zart zurt....

arabamızla gezemez olduk :'( sabah sabah dellendiriyolar adamı :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

bazı istasyonların depoların trilyonluk stoklar var akaryakıt her düştüğünde adamlardaki zarara bak...

akaryakıt zamlandıgındaki karlarına saysınlar ticaret bu kar da var zararda öyle hep kar hep kar  yok öle bişi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ersyncar

vatandaşa geçir geçirebildiğin kadar, sonra ben halkımı söle kollarım böle kollarım zart zurt....

arabamızla gezemez olduk :'( sabah sabah dellendiriyolar adamı :kafa:

katılmamak mümkün deil. denizcilere 1 ytl (şimdi 1,5 oldu) den mazot verebilen devlet babamız bu fiyattaki düşüşü çok rahat yansıtabilir bize de ama niye istesinler ki ??

insanları kaçakcılığa sürüklüyorlar. sonrada gemi ile tonlarca muafiyetli mazot alıp 2 ytl den kaçak satanlara isyan ediyorlar.

türkiyede ( ve dünyada da) en fazla petrol tüketen araçlar deniz yolu araçları yani gemiler. armatörler trilyonlar kazandıkları gemilerinin mazotlarına vergi ödemeden yarı fiyatına mazot alırken bize güzel geçiriyorlar :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fiyat son 10 günde geriledi, alımlar genellikle vadeli olduğu için yansıması biraz zaman alır ama yine de %40 yansıtmazlar bize.

selman abi petrol fiyatları artınca bekliyorlar mı gene ?

pek zannetmiyorum ama genede sorayım dedim....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 yıl sonra ...

Petrol fiyatlarına neler oluyor böyle arka arkaya pat pat geliyor düşüşler...

Petrol sıfır seviyesinin altından başlayan toparlanmasını sürdürdü. Petrol fiyatları, Pazartesi günü eksi seviyelere indikten sonra başlattığı toparlanmasına devam etti. Petrol ticareti yapmak istiyorum bende bu nedenle hatasız bir şekilde yapabilmem için tedbirli ve bilgili olmam gerekiyor. Bu yazıda petrol ticareti nasıl yapılır öğrendim göz atmanızı tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Güncel; 

LGP’ye zam! Pompaya yansıyacak…

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, LPG'ye yarın geceden itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 50 ile 60 kuruş aralığında zam gelecek. Zammın 26 kuruşu ÖTV'den düşülecek, gerisi pompa fiyatına yansıyacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de LPG'nin litresi yaklaşık 50 sent (USD) civarında.  LPG fiyatının dünya ortalaması ise 67 sent/litre kadar.  LPG'nin en pahallı oldugu ülke İsveç, orada LPG'nin litresi $1.29 kadar.  Tüm dünyada LPG fiyatları aşağıda.

LPG prices around the world, 28-Jun-2021 | GlobalPetrolPrices.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

(sözcü gazetesi internet sayfa ana başlık.) Ha benzin ile lpg yaklaşırsa ben memnun olurum,  öylede pahalı böylede pahalı benzin kullanır, elde edilen bu akaryakıt vergi gelirinden bize de düşer,  belki ilerde kişi başı milli gelirimiz 50-60 bin dolara çıkar diye umut ederim. 

9 dakika önce, AKayhan :

Türkiye'de LPG'nin litresi yaklaşık 50 sent (USD) civarında.  LPG fiyatının dünya ortalaması ise 67 sent/litre kadar.  LPG'nin en pahallı oldugu ülke İsveç, orada LPG'nin litresi $1.29 kadar.  Tüm dünyada LPG fiyatları aşağıda.

LPG prices around the world, 28-Jun-2021 | GlobalPetrolPrices.com

örneğin, arabistan bu ülkede lpg kullanan varmıdır bilmiyorum, bedava olsa kullanacak araç yoktur, benzin çok ucuz, hava çok sıcak, altında 6-8 silindirli araçlar. 

İsveçlilerin kaçta kaçı lpg kullanıyor böyle soğuk bir ülkede, kışın mümkün değil, benzin bile zorlanıyor o soğuklarda. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...