Jump to content

DSC Nedir? Ne Değildir?

sudef
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Karda buzda bazen kapatmak gerekiyor galiba, öyle duydum, kar gördüğümden değil....:)

Kar görmüş biri olarak DSC aktifken çıkamadığınız yokuşu, DSC yi kapattığınızda çıkabiliyorsunuz :)  Tabi bunu herkes için söylemiyorum sadece tecrübeliler için... Kapatıp,  yokuş çıkarken kontrolü kaybedenlerin sorumlusu ben değilim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Karda buzda bazen kapatmak gerekiyor galiba, öyle duydum, kar gördüğümden değil....:)

evet eğimli bir yokuşta durdum kalkamadım kar lastikleriyle buzlu zeminde akabinde off yaptım dsc yi pati çeke çeke çıktım kaldığım yerden
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tabi karlı yolda dsc'nin kapatılmasının işe yaramasının sebebi aslında tcs'nin de kapanması.yani karda hareket edebilmeyi sağlayan dsc'nin değil tcs'nin kapalı olması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

tabi karlı yolda dsc'nin kapatılmasının işe yaramasının sebebi aslında tcs'nin de kapanması.yani karda hareket edebilmeyi sağlayan dsc'nin değil tcs'nin kapalı olması.

farketmiyor hepsi tek düğmeden
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaş arabaya özellik olarak konulduysa vardır bir faydası.neden devre dışı bırakalım.millet arabasında özellik teknik destek arar biz var olanı kapatalım diye uğraşıyoruz. :)

Birde kapatma düğmesi koymuşlar ama. Vardır bir kıllığı ki standart değil :) Anladığım kadarıyla patinaj istediğimizde karda buzda vs . zorda kalırsak birde kapatıp denemek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kıllığı kullanıcıyla alakalı :D Drift , drag v.b sürüş tarzları için bu sistemi devre dışı bırakmalısın.Bu sebepten dolayı kapatma düğmesi koymuşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Bugün aracımda DSC sistemi devreye girdi bir viraja sert girdiğimden dolayı... Ancak devreden çıkmayı beceremedi ve durduğum ilk ışıkta aracı stop ettim ve tekrar çalıştırdım ışık sönmediği için... Tekrar kontağı çalıştırdığımda metal sürtünme sesi geldi ve çalışmadı ikinci de çalıştı..

Bunun nedeni ne olabilir ?

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

2010 Mazda 3 HB otomatik için soruyorum.

Araçta bir DSC düğmesi var. Bir de kadranda yanan sarı bir savrulma yapan araç simgesi.

Bu ikisi aynı şey mi? Biri onu aktif eden düğme, diğeri de devreye girdiğinde yanan ikaz işareti mi yoksa birbirinden farklı iki şeyden mi bahsediyorum.

Eğer aynı şeyse bizim arabalarda sadece patinaj yapmayı engelleyen bir sistem var, virajlarda savrulmayı önleyen bir sistem yok mu? Yoksa DSC her ikisinin işini birden görebiliyor mu? O halde üst modellerde yer alan TCS ne işe yarar?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim araçlarda DSC / TCS aynı düğme ile aktif / inaktif ediliyor. DSC veya TCS nin devreye girdiği anda aynı turuncu kayma ışığı yanıp sönüyor.

DSC : Dynamic Stability Control ( Kaymayı önleyici sistem )

TCS : Traction Control System.  ( Patinajı önleyici sistem )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne Mazda 3 te bir faydasını gördük, ne de Mazda 2 de eksikliğini hissettik, ama var mı var işte, bunlar olmasaydı başıma şu şu gelmişti diyeni de duymadım açıkçası ama büyük konuşmamak lazım...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne Mazda 3 te bir faydasını gördük, ne de Mazda 2 de eksikliğini hissettik, ama var mı var işte, bunlar olmasaydı başıma şu şu gelmişti diyeni de duymadım açıkçası ama büyük konuşmamak lazım...:)

Bu dediğinizi ben forumlarda o kadar çok okuyorum ki... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selman abi şimdi olmadı. ben defalarca kez dsc lambasının yandığını ve birçok defa beni yolda tuttuğuna şahit oldum. ayrıca dsc'nin ölümlü kazaları %60 oranında engellediği bilimsel bir istatistik. mazda kullananlar dsn lambasının yandığını çok fazla görmez. sistem gereği dsc zaten aracın kaymaya başladığı noktada devreye girer. bizim araçların normal şartlarda yol tutuşu zaten gayet iyi ama bu durum dsc'nin gerekmediği anlamına gelmiyor. bu sistem bence bugüne kadar icad edilmiş en iyi aktif güvenlik sistemi ve otomobil güvenlik sistemlerinde bir mihenk taşıdır.

belki basit bir örnek olacak ama aşağıdaki videolara bakmanızı tavsiye ederim...

NOT:Videoları göremiyorsanız youtube'dan "esc test mazda" diye aratınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta iki kez denk geldim dsc nin devreye girdiğine. Birincisinde birbirine dik olan yollardan birinden diğerine hızlıca dönerken yandı dsc işareti. Diğerinde hafif bi yokuş vardı buz tutmuş, arabayla oraya hafif hızlı girdim, kaydı falan patinaj çekti az da, yine yandı işaret :) iyidir iyidir olmasa daha kötü olur eminim, buzda iyi dengede kaldı araç bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okkocum ben lambanın yandığını görmedim demedim, lamba yanıyor yanmasına da ışıklarda patinajla kalkınca da yanıyor, ne anladım?

Altındaki arabayı ralli arabası olarak kullanmayan efendi sürücüler için gerçekten zorunlu olacağı durumlar milyonda birdir..

Ben gereksizdir demiyorum, adam gibi kullanıyorsan sadece bu obsiyon için ilave para vermeye, şişirip üflemeye gerek yok diyorum...

Ölümlü kazaları %60 oranında engellediğini söylediğin istatistiği ve bilimsel temellerini de bir görmek isterim açıkçası, nerede bu kaynak?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...