Jump to content

Mazda 323 Kalorifer Sorunu Hakkında

semir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

geçmiş olsun :( bende hararete gözümü dikerdim ve hani şöyle tarif edeyim radyatörün fansız kısmının tamamı ve fana gelen kısmın 6da 1 lik kısmına kadar kapatırdım tabi ön panjur komple açıktı, tahminimce şehir içinde hesaba katarak ortalama hesapla ön tamponun değil radyatörün fansız kısmının yarısını kapatmak işe yarıcaktır ama gazeteyle kartonla yaparsan düşünemiyorum durumu Ediz abi :)

sen boşver benim dediği abi şimdi birşey olur mesul olmak istemem :) termostat gibi geliyor bana ama emin değilim petek diyende var

Salı veya çarşamba götürürüm arabayı, Yukarıda Oğuzhan uyarmışdı hiç bakmadan cahillik yapıp açtım konuyu (Boşluğuma geldi ) şişlenme, kireç çözücü gibi çözümlerden bahsedilmiş daha önce ama genellikle sıcak üflememe sorunu. Benimkinde ilginç olan Fan yırtınıyor ama fazla bir üfleme yok arabanın içine ve ılık :) .

Gelişmeleri paylaşıcam :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fanın içinin toz birikmesi sonucu yavaşlama oluyor benzeri bendede vardı onu oto elektrikçisi çözem ama tabi sen servisi tercih edip en doğrusunu yapıyorsun Ediz Abi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün zaman olursa toz,pislik birikmesine bakıcam arkadaşlar servise gitmeden önce, dedikleriniz yüksek ihtimal geliyor .Çünkü biraz önce fanı 4'e getirdim içeriye verdim sıcak havayı tatminkar bir sıcaklık var ama 4'de olmasına rağmen o güçlü üfleme olmadı yine.Yardımlar için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önceden biraz sıkıntılıydı ama ben havalar iyi olduğu için sorun etmiyordum ama dün ve bugün içeride buz kesince yazma gereği duydum.  :jedi:

Da ha önceki 323'de kalorifer arabayı çalıştırdıkdan 2-3 dak. sonra hamam gibi yapardı içeriyi ama şuan ki araçta fan çok üflüyormuş gibi ses yapmasına rağmen hiç de öyle değil ve motor tam anlamıyla ısındıktan sonra bile ılık hava vermekte. Bu sorun aşağı yukarı ne ile ilgili olabilir?

aynı sorun benim 91 model 323 te de vardı ses geliyordu ama ısınmıyordu son kademede bile çok az hava üflüyordu motor tamamen ısınınca da ılık hava veriyodu petek tıkalı çıktı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün gittim servise. Baktılar 300 TL gibi bir masraf belirlediler. Ön panel sökülecek klimanın bir fanı varmış ondan sonra radyatör geliyormuş o çok pislendiği zaman içeriye gelen hava azalıyormuş, bu temizlenecek, klima gazı boşalıyor o eklenecek, Radyatörde şişlense iyi olur dediler herşey bu kadar. Bende o kadar param yok deyip çıktım.Yeni önerilerinizi dinleyebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest metin_4154

Opelde aynı sorunu yaşamıştım bende arabada su kalmadığını söylediler hava soğuk olmasa motor bile yanardı diyede ilave ettiler.Naptım bende hemen sattım :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün gittim servise. Baktılar 300 TL gibi bir masraf belirlediler. Ön panel sökülecek klimanın bir fanı varmış ondan sonra radyatör geliyormuş o çok pislendiği zaman içeriye gelen hava azalıyormuş, bu temizlenecek, klima gazı boşalıyor o eklenecek, Radyatörde şişlense iyi olur dediler herşey bu kadar. Bende o kadar param yok deyip çıktım.Yeni önerilerinizi dinleyebilirim :)

Bir de Taber Usta'ya göster diyebilirim sadece öneri olarak :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir de Taber Usta'ya göster diyebilirim sadece öneri olarak :)

Burak bugün gittiğim servis İkilerdi zaten. Fiyat pahalı vs.. diye düşünmedim işciliktir, hakkıdır o ayrı bir konu ama benim bu araba için kafamdaki masraf değil sadece.Yoksa bahsettikleri olay 3-4 saat uğraştıracak bir konu ki 4*4 halledileceğinden de şüphem yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tombaktada ısınmama gibi bir durum var şuan. İyi üflüyor ama çok açınca serinletiyor :) Yaptırmayı düşünmüyorum şimdilik.

323te az üfleme sorunu vardı. Aracın iç mekanında arka kısımlarda bazı aktarma boruları yerinden çıkmıştı. düzellttim rahatladım...

Aslında sorunun %30'u aktarmayla ilgili bence çünkü şöför tarafı ayak kısmı üflemiyor, yolcu ayak kısmı üflüyor ama serin (yandan azcık sıcak hava geliyor) . Camlara versem,yüze versem yolcu tarafı hep üflüyor ve serin şekilde. Matematiksel bir problem olabilir Matrix gibi bişi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

verilen fiyat normal resim ekleyeceğim nereler sökülüyor bir bakarsınız biraz zahmetli yazdıklarınıza göre sizin kalorifer konumu ayarlayan yerde sorun var aynı sorun bende de vardı birde baktım ki konumu ayarlayan kolun teli çıkmış taktım düzeldi bilginiz olsun...

Oğuzhan öncelikle acıklayıcı resmin için çok teşekkür ederim. Konuyu acayip aydınlatmış resimin :P. Fiyat konusunda az-çok diye bir yorum  yapmadım tek yorumum arabaya bu masrafın şuan için değmeyeceği. Çünkü öncesinde elzem başka masraflarım var ufak-tefek. Biraz önce arabanın yanından geldim her halukarda yolcu ayak tarafına soğuk hava geliyordu onu da Klima peteği-Fan arasında resimde gözüken beyaz bir kelepçe var onun arasına sıkıştırdığım yalıtım malzemesi ile çözdüm. Bi ara konsolu sökermiyim diye düşündüm ama zamanım yoktu denemek için. Belki arabayı işyerindeki depomun içine sokarsam sökebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar benimde aracımdaki kalorifer çalışmaya çalışıyor, fan adeta kendini yırtıyordu ama iş üflemeye gelince çok az bir havayla tatmin etmeye çalışıyordu. forum içindeki bunla ilgili tüm sorunları okudum, hatta başka forumlarıda okudum. bu cevaplarda güç alarak önce soğutma suyunu öylece boşalttım,motorun arkasındaki kalorifer giriş ve çıkış hortumlarını uzun bir uğraştan sonra çıkardım. tazyikli suyu verdim herhangi bir pislik gelmedi. bide bunları takmak için uğraştım.

klimasız olan araçlarda polen filtresi yokmuş gibi bir izlenim doğmuş, bütün video anlatımları klimalı araçlara göre anlatılmış.

Tam umutlarım bitmek üzereyken, daha öncedende kontrollerde bulunduğum torpido altında duran kalorifer mekanizmasına bir el atayım dedim. torpidonun hemen altında büyük bir hazne var ve burda beyaz bir plastik mevcut. onu tırnaklarından kurtarıp çektiğimde aradığım şeyin, yani polen filtresini elimde buldum. polen filtresine hava tutmamla etraf siyah tozla kaplanması bir oldu, acayip bir pislik dolmuş, iyice temizledikten sonra filtreyi taktığım yerdeki haznenin içindeki yaprakları tozlarıda temizledim. filtremi taktım ve sonuç mükemmel.

artık arabanın kaloriferini açtığımda abartıcı bir ses gelmiyor ve kalorifer istediğim üflemeyi ve sıcaklığı sağlar oldu. araba nefes aldı diyebiliriz.

böyle bir sorun için arabayı tamire götürsek olmadık paraları ödeyecektik. biraz araştırma, biraz emek  ve cesaret sonucu  hem arabamla alakalı birşeyler daha öğrendim hemde param cebimde kaldı(çözülebilecek şeylerden bahsediyorum).

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bilgi için teşekkür ettim, zaten geçici bir süre için filtreyi tekrar taktım, yenisiyle tabiki değişecek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya arkadaşlar bu polen filtresi acaba benim aracımdada varmıdır bu konuda hiçbir bilgim yok vede ne olduğunu şimdi duydum, varsa nerededir ne zaman değişmesi veya temizlenmesi gerekir değişmemiz gerekiyosa değişelim  bu konuda 323 hb bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

baya bi zamandır kalorifer ısıtmıyordu kışın daha baskın çıkması ve müsait olamadığım için ancak bugun baktırabildim kuzenimin de araçında aynı sorun vardı onun yaptırdıgını yere gittim gerçekden çok ilgili ve sevecen davranıyorlar herkeze tavsiye ederim.

*kalorifer petegi tıkanmiş bunu 4 türlü yapabiliyorsunuz

1-yenisi almak

2-torpidoyu sökerek temizlemek

3-makineye bağlatıp temizlemek

4-şırınga yardımı ile (bacanağım şırınga ile işini çözmüş ama ben anlamadım nasıl bi yönterm olduğunu)

ustamızın yolunu tuttuk kaloriferi makineye bağladık sanırım 3 saat bağlı kaldı çıkan pisliği hayal bile edemezsiniz bide temiz bakıyorum araça diyorum.

80tl üçreti var

x88VB1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...