mathematics

Yol Bilgisayarı Aydınlatması

99 model 626 mın yol bilgisayarının aydınlatması çalışmıyor :( gündüz sorun yok ama gece ekran okunmuyor.sizce bu onarılabilirmi onarılırsa ne kadara mal olur?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

muhtemelen onarılır ama ıyı bır elektronıkcı bulmanız lazım. servis direk değiştirmeye çalışır diye tahmın edıyorum

aynen katılıyorum uğraşack birisi gerekli bu iş için  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kristal ekranda sorun yoksa yan taraflarındaki aydınlatma ledleri bozulmuş olabilir  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abiler bu nasıl bi forumdur ya çok şaşkınım nasıl bu kadar hızlı cevap veriyosunuz çok teşekkür ederim ilginiz için:) evet sanırım aydınlatma ledleri gitmiş.ekranda problem yok sadece aydınlatması yapılacak.iyi bir elektronikçi tanıdığı olan varmı?

bu arada bugün alarm takıldı arabaya cenmax cam kapama modülüyle birlikte.taktırdığım yerde orjinal teyibide söktürdüm arkasında aux çıkışı varmı diye.malesef yoktu.eğer olsaydı rca-3.5mm kabloyla mp3 çalar bağlayacaktımve burada paylaşacaktım ama nasip olmadı...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tamam umarım sökebilirim çünkü alarmı takan usta teybi sökerken U şeklinde 2tane demir parça taktı teybin her iki kenarına sanırım yol bilgisayarıda o şekilde sökülüyodur. demir parçalardan bende yok ama el becerim iyidir yaparım kendime 2 tane...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

zor birşey değil, U şeklinde demire bile gerek yok o deliklere girebilecek ebatta al iki tane çiviyi sok deliklere. tırnakların kurtulduğunu anladığında aynı şeyi diğer uca yap. :)

sökme işlemi bittikten sonra oto elektrikçisi falan arama, doğruca tv. tamircisine gidip yaptır. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

zor birşey değil, U şeklinde demire bile gerek yok o deliklere girebilecek ebatta al iki tane çiviyi sok deliklere. tırnakların kurtulduğunu anladığında aynı şeyi diğer uca yap. :)

sökme işlemi bittikten sonra oto elektrikçisi falan arama, doğruca tv. tamircisine gidip yaptır. :)

teybi söktüm çivide iyi fikir ama ben ince uçlu tornavida kullandım söylediğiniz gibi klipslerinden kurtarınca rahat çıkıyo..fakat yol bilgisayarının aynı yolla çıkarıldığına emin değilim.teybi söktükten sonra biraz asıldım çekmeye çalıştım ama nafile.Bu yol bilgisayarı denen meleti nasıl çıkaracağımı bilen varmı,klipsleri teybinki gibimi yada bi yerlerde vidasımı var?

bir sorum daha var fotoğrafta teybin arkasında görünen kırmızı dairenin içindeki soket cd changer soketimidir?

thumb_281589755.JPG

(teybin üzerinde cd yuşu var basınca no disc yazıyo buna bağlı olarak cd çıkışı olmalı).eğer öyleyse ne yapıp ne edip oraya mp3 çaları bağlıycam kafaya koydum :jedi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Internette XCarLink in senin Mazda ya uyabileceğini sadece mekanik olarak tam oturmadığı için sabitlemek gerektiğini söylüyor

XCarLink in soketi aşağıda.. 16 Pin

mazda.jpg

Yazıyı okumak istersen ;

http://www.mazda626.net/index.php?showtopic=29906

Tabii çok iyi araştırmak lazım deneme yapmak biraz pahalıya mal olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yol bilgisayarı problemi tavsiyeleriniz üzerine iyi bir elektronikçi vasıtasıyla 20 ytl ye çözüldü:)ledleri değişti.

teybe cd changer girişinden mp3 player bağlama çalışmamın teorik kısmı tamamlandı.Şuan nasıl bağlanabileceğini biliyorum isteyen olursa anlatabilirim.Bu sıralar vaktim olmadığından bağlayamıycam.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bununla alakalı gerekirse senden bilgi ve uygulama rica edebilirim :)

hemen kısaca anlatıyım:)

benim teybin arkasındaki soket CN200 isimli 16 pinli bi soket.Pinlerin tek tek nereye bağlanması gerektiğini gösteren şema elimde mevcut.tabi her teybin soketi modele göre farklı olabilir ama dert değil mantık hepsinde aynı.

Yapmamız gereken 5 bağlantı var.

1)"aux control in"

2)"aux control out"

3)"left input"

4)"right input"

5)"signal ground"

bu bağlantıların sesle ilgili olanlarını yani son 3 tanesini yapmak çocuk oyuncağı.

bizi biraz zorlayacak olan aux control in ve aux control out bağlantıları.

burada teybimizdeki cd tuşuna bastığımızda no disc yazmaması için "aux control in" pinine 5v luk akım vermek gerekiyo.

peki 5 v luk akımı nasıl elde edicez?

3 bacaklı NPN denen transistörün 12 voltu 5 volta indiren modeliyle yapılıyor.Teybe gelen akıma 2 kabloyla hat çekip bu transistör vasıtasıyla 5 volta indiricez.Bunu elektronikten biraz anlayan herkes yapabilir.

Pinlere gerekli bağlantıları sağlıklı bir biçimde yapabilmek için 8 delikli sade soketler satılıyo.iki tane alıyoruz ve üst üste yapıştırmak suretiyle 16 pinli teybimizin cd changer çıkışına uygun soketi elde etmiş oluyoruz.

Aux control olayını çözdükten sonra sağ sol ve ground ses bağlantılarını yapıyoruz ve bize gerekli olan 3.5mm jack i elde etmiş oluyoruz...

bu bahsettiğim transistör:  http://quality-deal.com/osCommerce/images/MPSA06%20NPN%2080V%20500mA%20General%20Purpose%20Transistor.jpg

bu benim teybin arkasındaki cd changer çıkışının şeması:  http://miata.fosketts.net/index.php?title=CN200

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yok erken deneki satmazsam yapıp eşime bırakayım :)

Uğraşma :D Yıl sonuna kadar XCarLink 100€ olmuş :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.