Jump to content

Egzozdan alınan performans artışı açıklaması

mazdamx-5
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

-Olayın Mantığı

Egzoz sistem modifiyesinin mantığı motorun egzoz subaplarundan çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya postalamak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır. Standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini susturmak için yapılmışlardır. Ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışını zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur. İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucularu üretilmiştir. Bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastığınızda baya bir bağırırlar, ama aynı şekilde motordan çıkan gazın dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. Aslında çıkardığı ses de çok sportif bir sestir. Malum yarış motorsikletlerinin çıkardığı seslere benzer sesleri.

-Olayın Uygulaması

Bir egzoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (Egzoz gazını temizleyen bir alet). Bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar. Aslında en iyi performans için komple bir egzoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Olayın en sonunda ise Headers denilen, egzoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. Fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.

-Avantajları Dezavantajları

Ses olayına girmek uygun olmaz. Bu kimisinin rahatsız olacağı, kimisinin ise hoşlanacağı bir durumdur. Fakat ses olayıda susturucu markalarına göre değişebilmektedir. Supersprint susturucularının onaylı olduğu ve az ses çıkardığı bilinmekle beraber, Remus susturucularının da daha fazla performans verdiği fakat yüksek sesinden dolayı başınıza polisleri topladığı bilinmektedir.

Modifiye edilmiş egzoz sisteminin motor performansını etkileme konusuna gelirsek. Performans, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. Motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %10'lara kadar varan farkedilir bir artış yaşanmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir. Yani bu modifiye sistemini ancak aracınızı devirli olarak kullanıyorsanız uygulamanız mantıklıolur. Aksi takdirde, şehir içi veya sakin kullanımlarda beklediğiniz etkiyi bu sistemden göremezsiniz... Düşük devirli kullanımlar için en uygun modifiye Chip Tuning'dir.

-Maliyet

Katalitik konvertör iptali, konvertörün yerine ve şekline göre 20-50 milyon arasıbir maliyete söktürülebilmektedir.

Performans tipi Supersprint veya Remus marka arka susturucu fiyatları 400-600 euro civarlarındadır, orta susturucular ise bunlardan biraz daha pahalıdır.

Headers egzoz manifoldu sisteminin maliyeti ise 1000 eurolara kadar varabilmektedir

----Alıntıdır----

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Türkiyede Lantis için yapılmış marka hazır egsozt parçaları maalesef yok :D ama bazı forumlarda çok övülen maslak sanayi sitesindeki İskender ustaya gidersen istediğin sistemi tarif edersen sana fiyat verebilir  ;)

not: ben hiç gitmedim ve de yerini bilmiyorum  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla iskender ustaya ben gittim.. ama hakkaten iyi fatura çıkarıyor sana. benim vanalı egzoz bozulduğunda gitmiştim. ama ben orda yaptırmadım, sonradan tamamen söktürdüm.. sökme parası bile istemişti benden.. yeri de atatürk sanayi sitesinde..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

geçen hafta ankarada bir arıza sebebiyle eksoz sistemindekiproblemlerden haberdar oldum.öncelikle 3 yıl motor dersi görmüştüm ya anlatmadılar ya da aklımdan çıktı,katalitiğin ömrünün 100.000 km olduğunu söyledi ekzostçu.ve maliyetinin 400 ytlye falan olduğunu.

katalitik iptali ve ilk susturucu değişimine 120 ytl verdim.

katalitiğin araçta 10hp verdiğini söylediler ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bilmem.10hp büyük bir güç çünkü.

alçak devirlerde bu gücün alınamayacağını ve mx-5 sahibi arkadaşında yazdığı gibi 3500-4000 devirden sonra bu gücün hissedileceğini söylediler.

seste değişim oluyor ayrıca 3000 devirden sonra  onun sebebiyse orjinal ilk susturucuların ses yalıtımlı malzemeden imal edildiğinden dolayıymış(şuan üzerindeki matay marka bu arada)

yakıt sarfiyatını düşürür dediler kısmen düşürdü...

MUHABBETLE...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

katalitik iptali ve ilk susturucu değişimine 120 ytl verdim.

katalitiğin araçta 10hp verdiğini söylediler ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bilmem.10hp büyük bir güç çünkü.

10 hp vermez kat iptaliyle araç

400 ytl yi fiyatmış vw'de yaklaşık olarak 1000-2000 ytl arasında değişiyor katalitik fiyatları

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 hp vermez kat iptaliyle araç

400 ytl yi fiyatmış vw'de yaklaşık olarak 1000-2000 ytl arasında değişiyor katalitik fiyatları 

universal katalizörler var piyasada.

fiyatları da 300-350 ytl civarı. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benım arabanın katalatik konverörunede baktırcaz desenıze 100.000 i gecmıs adamında degıstırdıgını sanmıyorum..iptal edersek daha fazlamı yakıt yakıyoruz ozaman??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok yakmazsın,ses biraz artar,performansın biraz artar (yüksek devirlerde,alçak devirlerde tam tersi düşer güçten araban) birde çevreye atılan gazlar süzülmeden atılır yani çevreyi kirletirsin :)

bu kadar... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

İlgisi olabilecek üyelerin bilgisine sunmak adına konuyu hortlatayım istedim... :D

Abi hortlatman iyi olmuştu da yukarda kitap yazıyo.

Ekzoz olayını senin güzel örneklerinle güzel ve kısa bir şekilde özetleseydin okurdum. Yukarıdaki yazı çok uzun ve ilgimi çemkediği için okumadım  :D :D

Yanlamacıların ve modifeye severlerin ilgisini çekmesi için hortlama iyi olmuş  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi vanalı eksozlara polislerin yaklaşımı nedir ? ellerinde desibelölçer cihaz olmadığından kafalarına göre mi ceza yazıyorlar. birde muayene sırasında sıkıntı çıkarır mı bu eksozlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...