Jump to content

0 Km Araç Teslim Alırken Bunlara Dikkat Edin

x-rayted
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Konunun herkesçe malum olduğuna eminim..Ben de biliyordum üstelik bu 3. seferdir oluyor. Ancak 0 arabayı alma heyecanı mıdır nedir atlanabiliyor. Buraya yazıyorum ki herkes unutmasın kontrol etsin...

Mazda2 yi teslim alırken görevliye sordum.

- Lastik havaları ayarlı mı? Malum bunlar gemide sönmesin diye çok yüksek hava basıyorlar..

Görevli:

- ayarlı abi ayarlı..

Ben:

- Yani olması gereken basınçta değil mi eksik veya fazla değil ...

Görevli

-Evet abi ayarlı...

Arabayı alıyorsunuz yakıt yok. ilk istasyona giriyorsunuz. işte burada havaölçerli saat varsa kesinlikle lastik havalarını kontrol edin..SAKIN UNUTMAYIN VE BENİM YAPTIĞIM HATAYI YAPIP GÖREVLİYE GÜVENMEYİN..

Yeni otomobil sürüşünü bilmiyorsunuz. Aymanız 1 hafta 10 günü buluyor ..ya bu araba çok çok zıp zıp ne kadar sert olursa olsun böyle olamaz diyorsunuz. Götürüp lastik havalarını bir ölçüyorsunuz 50, 51, 45, 46....

Yuhh yani vallahi yemin olsun en az iki kere sordum adama, ayarlı demişti..

Havaları indirince araba bir yumuşadı bir yumuşadı. Kullanmak çok daha keyifli oldu...

Not: 2005 sonu aldığım fiestada da sormuştum, onlar da ayarlı demişti, fiestanın ki de ayarsız çıkmıştı ve 10 gün zıp zıp gezmiştim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Aynı şeyleri yaşadım aracımı teslim alırken. Bu yazınızı okumuştum almadan önce. 2 kez sordum lastik havaları ayarlı mı diye, herşey ayarlandı, bakımı yapıldı dediler. Aracı aldığım gibi benzin aldım ve lastik havalarına baktım. 4 lastik de 37 >:( Üstelik bir de akıl veriyorlar kapının içindeki etikette yazan havalar ayarlı olmalı falan diye. Etikete göre önler 32 arkalar 29 yazıyordu ve bu şekilde ayarladım ben de.

Uyarınız için çok teşekkürler O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
Guest centilman41

Aynı şeyleri yaşadım aracımı teslim alırken. Bu yazınızı okumuştum almadan önce. 2 kez sordum lastik havaları ayarlı mı diye, herşey ayarlandı, bakımı yapıldı dediler. Aracı aldığım gibi benzin aldım ve lastik havalarına baktım. 4 lastik de 37 >:( Üstelik bir de akıl veriyorlar kapının içindeki etikette yazan havalar ayarlı olmalı falan diye. Etikete göre önler 32 arkalar 29 yazıyordu ve bu şekilde ayarladım ben de.

Uyarınız için çok teşekkürler O0

Arkadaşım, bu verdiğin lastik basınç değerleri mazda 2 yemi ait (ön 32 - arka 29)...

Ben kitapçığına vs baktım ama olması gereken değerleri göremedim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onu size satan görevlinin PDI diye bişey olduğundan haberi yokmuş sanırım. Böyle adamlar araba yerine pazarda karpuz satmalı bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konunun yanında ayrıca sunuda onerıyorum yetkılı bayı servıslerınde gorevlıden rıca ederek alcagınız arabanın boya kalınlıgını kesınlıkle olcturunuz malum burası turkıye araba gemıden ındıkten sonra tırlarla tasınırken kazalar kacınılmaz oluyor bu yuzden araba servıse getırılıp boyaya gırıyor sız sız olun bunuda kontrol edın kursumuzun kazasız arabasını satarken kazalı oldugunu farkettık ama artık ıs ısten gecmıstı :) kımse sıfır aldıgı arabanın boyalı olmasını ıstemez...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende ilk bu araba benim mi diye ruhsatla şase ve motor numaralarını kontrol ettim. DEdiğiniz gibi 1 hafta zıp zıp gezdim, "2001 corolla bundan daha konforlu idi değiştirmesem mi idi? Mazda çok konforsuzmuş" dedim çünkü test sürüşsüz almıştım. Sonra biri dedi kontrol edelim 45-50 arası çıktı. :):):)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Genelde servis elemanları kafalarına göre ayarlıyorlar, benim mazda 3 de 35/33 yazmasına rağmen usta 33/33 şeklinde ayarlamıştı ve bizimyollara böylesinin daha uygun olduğunu söylemişti, harbiden de kışın 35 vurunca biraz sert oldu ön taraf .. ama problem deil, asıl önceki kasa dizel ford fiesta kullanıcıları dikkat etsin doğrusu 31/26 dır servisler 30/30 vuruyor böyle olunca 140-150 giderken fren yapılınca arka taraf oynama yapabiliyor,şirket de herkse bu araçlara sakat diyordu :-) durumu çözünce  servis müdürüne kadar çıkmıştım ama hava vurmayı bilen yoktu araca pes dedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Bende biraz süspansiyondan gerekli performansı alammıyorum bu yazıyı okuyunca dank etti

hiç aklıma gelmemişti sıfır aracın lastik basınçlarını kontrol ettirmek ilk iş lastikçiye gidiyorum.:)Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya bu işte bir tuhaflık var . Ya servislerin pompaları bozuk, ya benzinliklerdeki bozuk. İki farklı servis ayarlıyor ,araba ziplayinca ben bakıyorum benzinlikte ; havalar hep yüksek çıkıyor .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıfır araba alırsam eğer yeniden dükkana giderken;

1. kaporta ustası,

2. motor ustası,

3. lastik ustası,

4. klima ustası,

5. elektrik ustası,

6. ağzı iş yapan yakın bir dostumu,

7. HBB (HER .OKU BİLEN birini) bir yakınımı :)

8. bankacıyı,

9. kaskocuyu,

yanımda götürmeye karar verdim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıfır araba alırsam eğer yeniden dükkana giderken;

1. kaporta ustası,

2. motor ustası,

3. lastik ustası,

4. klima ustası,

5. elektrik ustası,

6. ağzı iş yapan yakın bir dostumu,

7. HBB (HER .OKU BİLEN birini) bir yakınımı :)

8. bankacıyı,

9. kaskocuyu,

yanımda götürmeye karar verdim...

iyiymiş... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

cuma günü teslim aldık babamın arabayı fiorino. abime sordum kontrol ettin mi lastikleri ayarlıymış dediler dedi. tamam dedi. 380km lik bir yol şehir içi dışı karışık. arabada 5 kişiydik biraz doluydu. yoldaki herşeyi hissettik yani içimiz dışımıza geldi. arabanın içinde de yorum yapıyoruz tabi ne kadar sertmiş süspansiyonu falan asx ten bile 2 kat daha sert falan diye sonra dedim çeksene bir benzinciye 38 PSI :tey: :tey: :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Satış sonrası hizmetten arayan olmuyor mu?

Ben 2005 yılında Hyundai almıştım, bir yıl içinde üç kez aradılar... Satıştan memnunmusunuz? Bayiide bir sıkıntı yaşadınız mı? Araçtan memnunmusunuz? türünden bir sürü soru sordular...

Böyle durumları şikayet edebilirsiniz...

:nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...