Jump to content

Bir Araç Muayene Hikayeside Benden...

redrock
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

22.01.2009 günü benim işlerimin çok yoğun olduğundan dolayı (iş yerinden izin alabileceğime inancım yoktu ondan :D ) 02.01.2006 trafiğe çıkış tarihli aracımı bir yakınıma emanet ederek TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna yolladım. Normalde araç muayeneye gitmeden önce bi servise uğramakta yarar var ama ben aracıma okadar güveniyodumki servise falan gitmedim. Sabah 06:00 itibari ile aracım muayene kuyruğuna girmiş :D

11:00 sularında istasyona yaklaşmış. Muayeneye girince beni utandırmadan muayenelerden geçmiş sadece trafik setinde 2. reflektör olmadığından ordaki satıcılardan bir adet reflektör alıp toplamda iki reflektörle bu işten yırtacağını düşünürken birden ilkyardım çantamın içinde sadece pamuk olduğunu gören muayene görevlisinin uyarısı ile bir adetde ilkyardım çantası satın almak zorunda kalmış. Neyse araç tam muayeneden çıkıyoken son işlem olarak far ayarlarına bakılıyo o an sağ kısa farım sönmüş uğraşmışlar yakamamışlar. sonuç hüsran rapor olumsuz araç muayeneden geçememiş ve eve gelmiş. Akşam bana durumu anlattılar aşağı inip bide ben bakim dedim farları açtım direk yandı bende şanssızlık oldu dedim içimden ve ertesi sabah busefer kendim götürdüm. Yol boyunca en az 5 kere inip aracın sağ farını kontrol ettim kapattım açtım her türlü işkenceyi yaptım yanmaya devam etti.bende servise uğramadan direk muayeneye gittim önceki gün bütün kontrolleri yapıldığından sadece far ayarı için aracı muayeneye aldılar ama muayene için hangar gibi bir yere giriyo araç oraya girdiği an direk sağ kısa farı söndü  :kafa: adam tutturdu bu şekilde muayeneden geçmez diye muayene görevlisine bütün ısrarlarıma rağmen beyfendi ben delimiyim farı yanmayan aracı neden muayeneye getirim buraya gelene kadar yanıyodu kapıdan girince sönüyo dedimsede dinletemedim ve tekrar çıktım . Kaputu açtım soketleri çıkardım taktım her yerini kurcaladım yinede yanmadı. Lanet olsun diyip kaputu sinirle vurdum kapattım ve far yandı  :kafa:

Koşarak adama gösterdim baktı tamam dedi böylece muayene macerasını da atlatmış oldum

Şimdi dikkatimi çeken hususlar şunlar;

bir adet LPG li doblo muayenede benim arkamdaydı aracın LPG deposu dışardaymış bagajda olanlardan değil aracı muayeneden geçirmediler. Adamda buranın müdürünün arabasında da LPG var ve biz taktık dedi onunda deposu aynı bu arabadaki gibi o nasıl geçiyor diye sorunca ankarayı arayıp bi soralım dediler. Sonunda o da muayeneden geçti. ama deposuna ekstra bi muhafaza yaptırma koşulu ile...

Sıra çekilir çile değil eski sistem ile bu sistem arasında sıra olarak hiçbir fark yok sadece arabaları daha detaylı inceliyolar. bana sis farlarım ve kısa farlarım ayarsız yazdılar ama arkamdan gelen araçta hiç sis farı yoktu o zaman ona ne yazdılar çok merak ediyorum. Belki far olunca ayarsızlık oluyo diyceksiniz ama bence yinede saçma. Türkiye yollarında hangi aracın farları 2 haftadan uzun ayarlı kalabilirki??

Gecikme için ekstradan 6 lira aldılar. 20 gün geçmişti.

İlk giden arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla xenon farlara far yıkama istiyolardı heralde ama bana öyle bişey demediler raporda da belirtmediler.

Cam filmine bişey demiyolar ben baya cam filmi araba gördüm hepside koyu siyahtı muayeneden geçip gittiler.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar hatırladığım yada sormak istediğiniz bişey olursa cevaplarım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Ahmet, sonuçta geçmişsin ya :)

Far ayarı konusunda sana katılmıyorum . Yaptırınca uzun süre gidiyor. 6 ayda bir kontrol ettirmek yeterli oluyor ama servislerimiz bu işi pek bilmedikleri veya sevmedikleri için yapma gereği hissetmiyorlar. Özellikle söylemek gerekiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aldığın ürün bozuk çıkınca satın aldığın yere götürdüğünde tıkır tıkır çalışması olayı pek anormal değildir :D Geçmiş olsun Ahmet abicim. Bende bizim QX4 ü muayeneye (tuvtürk değil, normal :D ) götürdüğümde çok komik sorunlar çıkmıştı. 3 kere gittim geldim. Neyse halletmiştim sonunda. Hepsi ayrı bir macera ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sağolun teşekkür ederim bidaha Allah düşürmesin ciddi ciddi arabayımı satsam diye düşündüm :D

Masraf konusuda bi acayip yılbaşı itibarıyla

235,50 vergi 1. taksiti

900 liraya yakın bi rakam kasko

150 liraya yakın bi rakam Zorunlu Sigorta

120 küsür Muayene harcı

= daha binmediğim bir araca 2009 yılı için ödediğim para

memlekette arabaları trafikten çekseler yeminle söylüyorum batarız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam filmi ilginç olmuş.Benin en son 1.5 sene evvelde pek birşey dememişlerdi.Şimdi daha sıkı kontrol olur diye düşündüm.Galiba paçayı kurtaracağız.Sök derse sökerim hem bahane olur yeni film çektirmeyi düşünüyordum. ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

insanın dişi ağrır doktora gider diş halen ağrıyor muaynehaneye kapıdan içeri dalıp o koltuğa oturdunmu ne ağrı kalır ne his senin olayda bunun tam tersi olmuş Şaka gibi büyük geçmiş olsun mayıstada benim aracın muaynesi var  :egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bende 20/01/09 tarihinde girdim muayeneye benimde 7 ay geçmiş tabi aracı ben yeni aldığım için aldığım kişi söylemişti neyse 173,5tl verdim.her aya %5 geçikme faizi alıyorlar.En son arkadaşın dediği gibi far kontrolü yapıolar ve sisleri bile ölçüyolar.Allah'a şükür hiçbir kusur bulamadılar arabamda birtek yazdıkları lastik yanakları hafif çatlamış okadar ama baya uzun sürdü tabi yaprakta yer kalmadığı için araç tekrar tesbite girmesi gerektiği içinde uzun sürüyor.Ben sabah 06,30 du ordaydım 107 numarayı verdiler.Birdaha 2 sene sonra inşallah ama gerçekten bazen eziyete dönüşüyo :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin Doblo bizimki mi bilmiyorum ama bizdeki mavi Doblo'lardan birinin de aynı böyle bir macerası oldu geçtiğimiz hafta içinde :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya bunlar abartıyolar ya far yanmıyo diye ne demek muayeneden geçmez geri zekalı eleman sanki far yanmadan mı kullanıcaz arabayı bilmiyomu :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bülent, bence doğru olanı yapıyorlar. Farı yanmadığı halde araç kullanan kaç kişi var trafikte..

Çok... Özellikle uzun yolda en çok küfür etme sebebim olan far ayarına da karışmaları da çok iyi oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin komik tarafı şu ki bazı servisler (Mazda değil) far ayarından da habersiz. Zamanında Fordum varken bir servise gitmiştim, çarpışma sonucu farım değişmişti, far ayarlarım bozuk dedim eleman bana "Abi orada ayarı var onunla ayarlayabilirsin" demişti. Ben de "O yük binince ayarlamak için tek kişi iken ayarlamak için değil" dediğimde öflenip püflenmişti.

Merser'e gittiğimde Halil sağolsun her istediğimde kontrol eder ve bir keresinde içimin rahat olması için ayarı nasıl yaptığını da göstermişti .

Arabaya her bindiğimde muhakkak stop ve farlarımı kontrol ederim. Genelde arabayı beyaz bir duvara gelecek şekilde park ettiğimden frene bastığım anda çalışmayan birşey varsa hemen far ediliyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

far ayarı (ayarsızlığı desek daha doğru olur herhalde) benim de en çok küfür ettiğim konudur karşıdan gelenlere :sopa:

onlara yapılacak tek şey uzunları yakmak :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...