Jump to content

Akü Arıza Lambası Yanıyor.

aavize
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar. 2000 model 1.5 323 sahibiyim. aracımda ara ara akü lambası yanıyor. sanki bir yerden şase yapıyor gibi. yandığı zaman devirde ve aydınlatmalarda düşüş oluyor. daha çok 5. viteste giderken sorunu çok yaşıyorum. böyle bir durumla karşılaşan ve tecrübesi olan mazdacı dostlarımdan tecrübelerini paylşmalarını istiyorum.

saygıyla..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 49
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Ilgaz-p

7

• domestos

4

• ali gb

8

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Bildiğim kadarı ile  araç hareket halindeyken akü değil , şarj dinamosu etkindir. Bu tarz bir problem aküden ziyade şarj dinamosu ile ilgili diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

şarj dinamosu nalları dikmeye başlamış. sözünü ettiğin kayış da soruna sebep olur ama genelde su birikintisinden geçtiğinde falan ıslanırsa anlık olarak akü lambasını yakar, kuruyken sorun çıkartmaz (tabii kayış çok eski ve yıpranmış değilse)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

aynı sorun bende de var arkadaşım.ama benim ki kurnaz bi elektrikçi hatasından dolayı oluştu.aracım 99 model 1.5 323. geçtiğimiz eylül ayında askerden gelmiştim ve arabanın aküsü bitmişti haliyle garajda beklerken.yeni akü aldık,aküyü takan elektrikçi elindeki cihazla ölçüm yaptı,13,9 gibi bir değer çıktı cihazda.şarz dinomosunun bozuk olduğunu aracın aküyü şarz etmediğini ve yeni akününde kısa zamanda biteceğini falan söledi.bizde inandık adama ne gerkiyosa yap dedik.şarz dinomosunu söktü,içindeki konjektörün bozuk olduğunu söledi,başka bir konjektör taktı.ertesi gün arabada akü ışığının yandığını gördük.adam arızalı olmayan konjoktörü arızalı diyerekten bizden 70 lira kopardı ve araba şu anda şarz etmiyor.bosatancı bir elektrikçiye gösterdim durumu anlattı oda konjoktördendir başka sebebi olamaz dedi,yeni konjektör taktı olmadı.yenibosanda bayraktar mazdaya götürdüm yeni altarnatör gerekli dediler,800 küsür ytl istediler.metaş mazda ya götürdüm eski konjektör çiplidir onu bul onu takalım diyorlar.yakında aracın muayenesi var bakalım ne olcak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

herkse mrb bnm 1.5 323 practikam war ve arabamı sabah calıstırdıgımda aku lambası yanıo bıraz oyle calıstıktan sonra motoru durdurup tekrar calıstırıorum bi daha yanmıo sorun ne olabılır yardımcı olabılırsınız ıns

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sizn aracın alternatöründe problem görünüyor.aracı öyle her yerde elletirseniz sonçlarınada katlanacaksınız.mazda araçları narin araçlardır.öyle herkez anlamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Akü şarj etmiyorsa yanar ki genel sebebi vantilatör kayışının gevşek olmasındandır. Özellikle sabahları ses yapıyorsa kayışlar bundan şüphelenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Exclusive

Aynı şey benim de başıma geldi 2004 model mazda 3 üm var giderken birden akü ışığı yandı sağa çektim kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca söndü aradan 2 gün geçti tekrar yanıp söndü sonra ki yanışında birdaha sönmedi Şarj Dinamosu Şarj etmiyordu . Beyni yanmıştı. Orjinalleri komple Alternatörle geldiğinden servisler 600 700 tl arası fiyatlar söylüyordu bende Sanayiden sadece Mazda 3 e uyumlu alternatör beyni (yan sanayi) aldım . Arabayı lifte kaldırttırıp şarj dinamosunu söktürdüm sonra bir dinamocu ustaya taktırdım . Sorun toplam 150 TL ye halloldu... Şu an durum gayet iyi eğer aynı problemi yaparsa e-bay den komle şarj dinamosu getiricem . seninde problem aynıysa düşük maliyetle halledebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akü şarj etmiyorsa yanar ki genel sebebi vantilatör kayışının gevşek olmasındandır. Özellikle sabahları ses yapıyorsa kayışlar bundan şüphelenebilirsiniz.

sabahları çalıştırmıyorum işe 13:00 gidiyorum ama gece 23:30 çalıştırdığımda 15-20 san. vınn diye ses geliyoo kayıştanmıdır..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

aracımın calıstırmaya hazır konuma getirdiğimde yağ ışığı yanıyor fakat akü ısığı yanmıyor calısırkende herhangi bi hareketlenme yok

neden olabilir acaba lambası mı kesti

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

akü kutup başlarını gres yağıyla yağlayın, eğer çalışmasında bi sorun yoksa ampulu sönmüştür yada uyarıcı sensörü kısa devre yapmıştır, dediğim gibi çalışmasında sorun yoksa üstüne düşülücek birşey değil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

akü kutup başlarını gres yağıyla yağlayın, eğer çalışmasında bi sorun yoksa ampulu sönmüştür yada uyarıcı sensörü kısa devre yapmıştır, dediğim gibi çalışmasında sorun yoksa üstüne düşülücek birşey değil

Başka bişeydir diye dert ettim pazartesi sarj etme sorunu vs onları kontrol ettireceğim. bir sorun yoksa önemli değil boş bi zamanımda değiştiririm artık
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...