Jump to content

MX-5 Supercharger Montajı

godless commie
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Supercharger projesinin montaj aşamasına geldik artık.

En son iki aşama kalmıştı. Bunlardan birisi üretilecek gücü kaldırabilecek kapasitede bir debriyajın monte edilmesi, diğeri de motore hiç bir müdahelede bulunmadan önce baz dyno ölçümlerinin yapılması idi.

Bugün dyno ölçümü yapıldı.

Eski hava filtresi, allahlık bujiler, buji kabloları ve değişme zamanı gelmiş yağ ile dyno'ya bağlayıp ölçtük.

Max hp 6500 devir/dakikada 121.7 Bhp (arka tekerlekte ölçülen)

Max Tork 5000 devir/dakikada 142.5 Nm (105.102 pounds) olarak kaydedildi.

Bu değerler motorda değil, tekerlekte ölçülen değerler..

Bakalım montaj ve ayarlamalardan sonra ne olacak..

Montaj aşamalarını buraya fotoğrafları ile post edeceğim.

Görüşmek üzere..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

BİTTİ!

Zaman darlığından montaj işini bu zamana kadar ertelemek zorunda kaldım, ama değdi.

Toplamda 4 gün sürdü.

Muhteşem oldu.

Detaylar ve fotoğraflar yakında...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elim değmişken kaputu havada tutan "demiri" de söktüm, menteşelere bir çift hidrolik amortisör monte ettim.

post-225-141695276049_thumb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Egzoz headerlerinin üzerinde montaja mani olan kapak civatası yuvalarına hiç acımadım. 

(Kapak değil aslında, ısı kalkanı.. Daha sonra bir tarihte, gerekirse yumuşak bir malzemeden yeni bir ısı kalkanı yaparım.)

post-225-141695276058_thumb.jpg

post-225-141695276062_thumb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aşırı ısınmaya karşı ikinci bir fan ilave ettim. Ana fandan tetiklenen bir röle ile besledim devrelere yüklenmemek adına.

Sonra da Superchargere güç aktaracak ana krank kasnağını monte ettim.

Bu arada, ana kasnak 110 mm, superchargerin üzerindeki kasnak ise 65 mm. Normalde 95 ve 65 mm kullanılıyor. Benim kullandığım oranlar 12 psi veriyor.

post-225-141695276148_thumb.jpg

post-225-141695276153_thumb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geldik intercooler montajına... Birkaç işi eşzamanlı yürütmek daha işime geldi. Hazır yer açılmışken supercharger ve intercooler montajlarını birlikte yaptım bu aşamadan sonra.

İçim acıyarak ciddi bir kesme işlemi de yaptım. Intercoolerin sığması için şarttı. Kestiğim yeri, paslanmasın diye silikon ile kaplayıp üzerine saç fitili yapıştırdım.

BURAAAAAK, resim ekleyemiyorum!! Yer doldu diyor.. Bi el atmak mümkün mü acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi anladığım kadarıyla fotoğrafları 544x408e küçültüyorsun zaten yer kalmadı sorunu olmaması lazım :( tam olarak ne hatası veriyor, kopyala yapıştır yapabiliyormusun ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...