Jump to content

91" Otomatik Pencere Düğmeleri Tam Devre Şeması

zoptrik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar selamlar foruma açtığım ilk konu olacak bu benim sorunum her 91 mazda kullanıcısı gibi şoför koltuğu pencere düğmeleri. benim aklımdaki çözüm ise şöyle elektronikte kullanılan switch diye adlandırılan 4 bacaklı ilk iki bacağına akım geldiğinde diğer iki bacağı diğerlerinden bağımsız kısa devre yapan parçalarla bu pencere motorunu çalıştırmak. devre çok basit ama problemsiz çalışması için diğer kapılara giden bacaklar dahil tam bir şema olması lazım. sistemi biraz inceledim içinden çıkamadım diğer kapıkollarına 5 bacak gidiyor  ana kumandada da -yanlış hatırlamıyorsam- 13 bacak çıkıyor. ben switche -her düğme için bi açma bi kapama 2 tane- düğme bağlamayı ve motoru bunlarla kontrol etmeyi düşünüyorum. elektronik bilgim de bunu çok rahat yapabilecek kadar yeterli. daha önce bunu deneyen var mı? nasıl sonuç veriyor en azından yorumlarınızı bekliyorum

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

arkadaşlar yok mu hala bi çare bulan bu işe?

babamın 626 sını sattıktan sonra kendime yine 91 626 hb 2.0 glx mazda aldım ve arabanın yine tek problemi bu cam düğmesi sattığımız arabanın sadece ön dörtlü kolunu babam satmadan önce 110 tl ye almıştı ama şimdi o fiyata bulabileceğimi sanmıyorum internette biraz araştırdım ama bulamadım devre şeması ya da bu parçayı satan bir yer biliyormusunuz??

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

sonunda çözüm buldum -inşallah kalıcı olur- daha önce switch le basit bir devreden bahsetmiştim ama gerek kalmadı sanırım çözümümü resim çekemediğim için anlatamayacağım ama -anlatmayı denedim de beceremedim :) - sıkıntı zaten hepimizin bildiği gibi mekanik düğmelerimizin altında içinde yay olan düğme hareketiyle ileri geri giden bir sistem var o sistemin yine düğmenin altındaki kılıfı çatlıyor sıkıntı ondan kaynaklanıyor o çatlayan kılıfa metal bir kılıf yaptım inşallah yine bir sıkıntı çıkmaz eğer çıkarsa probleme alternatifler düşündüm renault 19 ların büyük olan cam açma kapama düğmesi güz kararı bizim düğmelerin yerine oturuyor onu monte edebiliriz diye düşünüyorum eğer o da olmazsa yine bizim switch li sisteme bir göz atacağız gibi görünüyor sistemi biraz inceledim sanırım japon araçlarının genelinde bu sistem kullanılıyor eğer yaptığım şey tekrar sıkıntı çıkarırsa inceleyip kesin sonuçları yazarım

renault 19 larda kulanılan düğme:

Renault-19-Cam-D-252-287-mesi-214-n-Sa-287__21156861_0.jpg

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada eğer fotoğraf makinesi bulabilirsem açar çeker foruma koyarım teknolojiyle bu kadar içiçeyim ama maalesef bi foto makinem bile yok hatta foto çeken telefonum bile yok:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...