Burak

Mazda RX-8 de kullanılması gereken yağ

Bu konuda 116 ileti var

Mazda RX8 de KESINLIKLE sentetik yag kullanmayin, kullandirmayin. Motorun omrunu bitirirsiniz sebebini bilmiyorsaniz daha genis bir vaktimde yazarim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

RX8 de mineral yag kullanilir. Servis nasil olur da yag bulundurmaz anlamadim. Yag tavsiyesinde bulunup disaridan almani mi soylediler ?

Selamlar.. Bu soruya cevap vermek istedim..

RX'8 de kullanılmak üzere stoklarımızda Mobil Delvac XHP 15W40 yağ mevcut ancak RX8 için Mazda Dexelia marka yağ önermekte ve bu  yağ türkiyede henüz yok. Yakın zamanda gelmiş olacak. Ufuk arkadaşımıza önerdiğimiz yağ ise yağın eksilmesi durumunda ekleme yapabilmek açısından bagajında bulunması amacı ile Mazda tarafından Dexelia yerine önerilen muadil mineral yağdır. Mobil Delvac XHP 15W40 haricindeki bir yağ kullanımını Mazda şu anda önermiyor. Hele hele yarı sentetik ve tam sentetik yağ kullanımı kesinlikle önermiyor..Bu konu çok önemli RX8'de sentetik yağların kullanılmaması 1 numaralı kural.

Ufuk bu mesajım sana ; Şu anda aracın motorunda bulunan yağ ( Dexelia ) ile Mobil Delvac XHP 15W40'i karıştırmaman gerekiyor. Yani şu anda Mobil Delvac araman pek gerekli değil. Araç 1 litreden fazla yağ eksiltirse bize uğra mevcut yağı komple boşaltıp yerine 15W40 koyacağız ve sen ondan sonra yağ eklemesi yapabileceksin.Belki de sen yağ değişimi için gelene kadar Dexelia elimize ulaşmış olur ve 15W40'a gerek kalmaz..   O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

maalesef bu yag meselesi hic hos olmamis. disaridan bakanlar icin arabayi getirmisler ama yagini getirmemisler bu ne perhiz bnu ne lahana tursusu muhabbetine donmus. bence cok buyuk bir imaj kaybi. herkes rx serisinde yag kullanimina dikkat cekerken el kitabinda olan yag degilde onerilen muadilin kullanilmasi mazda adina - bir puan. umarim en kisa zamanda stoklariniza ulasir.  bilgilendirme icin ayrica tesekkurler

Sayın Semavi ; Önerdiğimiz 15W40 yağın RX8 el kitabında olmadığını nereden çıkardınız bilemiyorum ama bizim önerdiğimiz yağ RX8'in el kitabında yazılı olan bir yağdır. Bunu ufukta teyit edebilir.15W40 yağ el kitabında yazılı olmasına rağmen yanlış bir iş yapmamak için Mazda'ya danışarak ve teyit alarak önerdik. Merak etmeyin RX8 gibi hassas bir araç için bizde mümkün mertebe hassas davranmaya çalışıyoruz..

Mazda zamanında yeteri kadar imaj kaybı yaşamışken bizlerin şu anda bu imaj kaybını devam ettirecek davranışlarda bulunması sözkonusu bile olamaz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mazdanin ilk olarak onerdigi yag hangisidir? dexelia mi? o olmazsa muadili olan mi oneriliyor? yani ilk once bu olmazsa bumu kullanilsin diyor yoksa ikiside ayni hic bir farki yok mu deniyor?  eger ilk secenekse mazda oncelikli onerdigini getirmemis demektir ve bu - puandir. ama yok ikinci secenek gecerliyse yazinizi degistirmeniz gerekir cunku yazinizdan anlasilan asil yag olmadigi icin mazdanin onerdigi muadil yagin kullnilmasidir.

imaj kaybi olayina gelince. yillardir mazdayi cok cok yakindan takip eden birisi olarak olumlu dusuncelerim zaten var gunumuz itibariyle. o konuda bir problem yok suanki yapilanmaya guveniyoruz ve bu nedenle zaman taniyoruz mazdaya yeni yapilanma surecinde. Sizlerde en iyi hizmeti verdiginizi dusunuyor ve bunu ileriye goturebileceginize inaniyorsaniz onumuz acik demektir.

Mazda öncelikli olarak Dexelia öneriyor. Bu yağ mevcut değil ise 15W40 kullanılmasını öneriyor. Dexelia siparişimiz henüz elimize ulaşmadığı için 15W40 kullanmak durumundayız. Kısa sürede Dexelia'da stoklarımıza girmiş olacak zaten..

Mesajınızdaki ; Mazda önerdiği yağı getirmiyorsa bu bir - puandır kısmı bir bakıma yanlış çünkü bakım parçalarının talebi servislerin sorumluluğundadır.Yani Mazda Dexelia getirmiş olsaydı bana bu yağı kullanacaksın diye bir yaptırımda bulunamazdı.Ben servis olarak Dexelia yerine yine Mazda'nın kitapçığında önerilen 15W40 kullanmayı tercih edebilirdim..Bu nedenle - puan Mazda'ya değil gerekli ekipmanı temin etmeyen servise verilmelidir.Doğrudan distribütorün sorumlu tutulması doğru bir yaklaşım olmaz..Mazda servislerden gelen talepler doğrultusunda istenen parçaları getirir.. Demek ki bu zamana kadar hiç bir servis Dexelia yağ talebinde bulunmamış ki bu yağ şu anda Türkiyede mevcut değil. Biz talebimizi yaptık.

Edit ; Bilgi olması açısından eklemek istedim . RX8'in orjinal yağı olan Dexelia ile 15W40 mineral yağ birbirine muadil karakterdedir. RX8 için bazı ülkelerde öncelikli olarak 15W40 bile önerildiğini biliyoruz. Muadil kelimesinin sözlük anlamı " Eşit, denk, eş değer " olduğundan dolayı ( Bkz; Türk Dil Kurumu ) aslında biz boşa tartışıyor sayılırız. 15W40 kullanımı ile Dexelia kullanımı arasında motorun çalışması ve performansı açısından bir farklılık bulunmuyor.Yani bu yağ konusunu daha nasıl açıklayabilirim bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

YETERRRR LEMMMM (evet dikkat cektim simdi olaya girelim) :)

Bu yag isi arap sacina dondugu icin, ben 1-2 saatlik bir arastrima yaptim nete. Bunun icin RX8 icin olan Amerika,Ingiltere,Australya gibi ulkelerin forumlarina girdim.Sonuclari yaziyorum. Bu sonuclar RX8 sahiblerinin sikca soz ettigi sorunlar veya soledikleri seyler, onlarin yalancisiyim.

1.RX8 su gibi benzin iciyor.Butcesi yetmeyen almasin(hem fikiriz)

2. RX8 cok yag yakiyormus.Sikca cubu cekip bakin.Icerdeki gosterge SADECE yag basincini gosteriyormus, yanlitici olabilirmis.(yakma konusunda hemfikiriz)

3.KESINLIKLE sentetik veya yari sentetik yag kulanmayin (hem fikiriz)

3. SIMDIIIIIIII.....Amerikada da bu yag olayina epey bir soru isaretleri varmis...Orada 15W20 MAzda tarafindan onerilen yag imis (marka konusunda bri sey yazilmiyor).Eyer motora baska bir yag konuldugunda, garanti disinda kaliyormus.....AMA bazi RX8 kulanicicilari 15W30 u tavsiye ediyor. SEBEP: Yuksek hava sicakliklarinda daha ii geliyormus motora VE genel olarak daha ii calisiyormus motor (gene marka yok, biri ELF diyor,biri CASTROL).

TRde niye bu 15W40.Yoksa bunlar ayni yag da Amerikalilar artisilik icin mi farkli deyer ile soyluyor (metre feet isi)

4. UFUK bu bolumu okuma belki canin sikilir sonra "Lem delta seni tenha kosede sikistiracam" deme. 2005 yillinda Mazda DUNYA capinda 50000 RX8 geri cagirmis. SEBEP: sahiplerinin elinde kalan motorlar.03-04-05 lerden 50000 dunya capinda.Motorun sorunu su imis.Motor sogmadan kapatildiginda wankel icinde benzin kaliyormus, bunlarda bujileri bozuyormus, atesleme sorunu, alet gitmiyor gibi sorunlar ile karsi karsiya kalniliyormus..... Bu bujiler US de 50Dolardan satiliyormus 2005 te. SORU: Su anki RX8 bunlar olabilirmi. Yoksa kismet kader mi bu isler :D( TR disinda bazi motorlar naz yapmis biraz ve 50000 km gormeden bazi sahipeler motorunu deyistirmek zorunda kalmis veyaaaa satmis RX8i)

5.RX8 genel olarak kulanilmasi cok eylenceli ve surucu hatasini affeden bir arac.

Evet butun bilgiler bunlar, ins yeni sorulardan cok cevaplar verebilir forumcu arkadaslar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kullanılacak yağın viskozitesini , aracın kullanıldığı ülkenin hava sıcaklığı ( yağ seçiminde asıl önemli olan budur ) hava kirliliği ve yakıt kalitesi ortalaması belirler. Bu nedenle USA'da 15W30 kullanırken başka bir ülkede 15W20 ya da 15W40 kullanılabilir. El kitabında kullanılacak yağ tipi ort. sıcaklık derecelerine göre ayrılmış durumda zaten..El kitabında önerilen yağların içerisinde 0W30 bile var arkadaşlar ama dediğim gibi bu ülkenin sıcaklık ort. ile alakalı bir konu.

Şu 2005 yılındaki mevzuya değinmek gerekirse ; Şu an ki RX8'lerde bir sıkıntı yok ama Mazda tarafından önerilen bir takım hususlar var.Nedir bunlar ?  Motor ideal çalışma sıcaklığına ulaşmadan motorun stop ettirilmemesi (Motorun ısınmayacağı kadar kısa mesafelerde buna dikkat etmek gerekli.) ve kontağı kapatmadan önce rölantide 30 - 40 sn kadar çalıştırılması gerekiyor. Gaz verip kontağı kapatmak sıkıntı yaratabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sanirim ufak bir anlasmazlik olmus yag konusunda.

Olmasi gerekeni Sym (Turker Bey) aciklamis ki zaten kendisi bu konuda bilgili ve yetkili birisidir.

Bugun yaptigim olcumle arac tam bir seviye yag eksiltmis ve 700 kusur kmde

1000 bakimina muhtemelen eskisehirde girecek

Bu bakimla alakali ne tavsiye edersiniz Turker Bey?

Yanlis mudahalede bulunmasinlar

Yakit tuketimi konusunda ise ist-eskisehir arasi tam bir depo yaktim

Sizce deger nasil?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Semavi abim,

Okudugum ve arastirdigim kadariyla dexelia 5w20 ile mobil delvac xhp 15w40 aslinda apayri yaglar. Marka disinda viskoziteleri bile bunu acikca gosteriyor zira Turker Bey bu iki yagin birbirine eklenerek karistirilmamasini belirtmis, cunku farkli sicaklik kosullarinda farkli tepkiler gosteren yaglar dexelia asiri ince bir yag, mobil ise kalin.

Hatta mobil delvac xhp ticari araclarda kullanmak uzere tasarlanan bir yag :)

Nasil oluyor rx de kullanabiliyoruz orasini hic bilmiyorum Turker Bey kullanabilirsiniz dediyse kullaniriz.

Firma ve itibar meselesine gelince size katiliyorum,

Ulkemizde malesef hic bir konuda bir standart olmadigi gibi otomobil yetkili servislerinde de bir standart yok. X firmasinin servisinde gordugumuz bir eksikligi, yanlis muameleyi, ilgisizligi vs X'e atfeder, puan kirariz genellikle. Dogru-yanlis tartisilabilir tabi. Ayni zamanda olumlu durumlarda, servisten memnun oldugumuz durumlarda da puan ekleriz. Musteri olarak satis ve satis sonrasini ayni terazide tartmak cok mantikli.

Aslinda hepimiz ayni seyleri konusup tartisiyoruz ve buna gerek yok :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sanirim ufak bir anlasmazlik olmus yag konusunda.

Olmasi gerekeni Sym (Turker Bey) aciklamis ki zaten kendisi bu konuda bilgili ve yetkili birisidir.

Bugun yaptigim olcumle arac tam bir seviye yag eksiltmis ve 700 kusur kmde

1000 bakimina muhtemelen eskisehirde girecek

Bu bakimla alakali ne tavsiye edersiniz Turker Bey?

Yanlis mudahalede bulunmasinlar

Yakit tuketimi konusunda ise ist-eskisehir arasi tam bir depo yaktim

Sizce deger nasil?

1000 Km bakımı zorunlu değil. Eğer arzu ediyorsanız servise uğrayabilirsiniz. Serviste yağ değişimi yapılacaksa kullanacakları yağın mineral yağ olmasına dikkat edin. Sentetik yağ kullanılmaması çok önemli...Yağ çubuğu üzerindeki noktaların kaç litreye tekabül ettiği el kitabında yazıyordu şu anda tam hatırlamıyorum ama 700 Km'de 1 seviye eksiltmiş diyorsan pek sakin kullanmamışsın derim :) İst-esk. arası ort. 350 Km civarında ve tam 1 depo yaktım demene istinaden yine yüksek devirde kullandığın sonucu çıkıyor.. :) 

Mobil Delvac XHP 15W40 için ticari araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış demeyelim. Bu yağ mineral yağdır yani daha çok eski tip motorların yağlanmasında tercih edilir. Sentetik yağlar gibi çalışan parçaların üzerine yapışmaz ve mineral yağ olmasından dolayı yağlama performansı sentetik yağlara göre daha başarılıdır..Dexelia'dan kalın olduğu ise doğrudur. Burada önemli olan incelik ya da kalınlıktan ziyade belirtilen sıcaklık değerlerindeki yağlama performansıdır.

15W40'i önermeden önce Dexelia ile arasındaki viskozite farklılığı bizimde kafamıza takıldığı için konuyu Mazda ile paylaşıp teyit aldığımızdan kullanımında bir sıkıntı yok bu nedenle böyle bir yağı RX8'de nasıl kullanıyoruz kısmı sizi rahatsız etmesin..  O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yok ya ben tartisiyoruz derken kavga ediyoruz anlaminda soylemmiyorum zaten... arkadas kullanici olarak benim dusuncelerimi ogreniyor bende bir servisin yada mazda tarafinda olan bir gorevlinin bakis acisini ogrenmis oluyorum

Katılıyorum. Kesinlikle tartışmıyoruz ..  O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Konu gerçekten güzel bir konu olmuş. "RX8 de yağ kullanımı" şeklinde bölünmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Burada Kadir (semavi) nin dediklerine katılıyorum. Yani aşağıdaki cümleye kadar sanki 5-6 senedir kullanılan yağlar ciddi bir hata gibi algılanıyor ve başta Mazda olmak üzere tüm servislere bir sorumluluk bindiriyor ama alttaki cümle ile öncelikli ve ikincil tercih meselesi ile durum açıklanıyor. 

Mazda öncelikli olarak Dexelia öneriyor. Bu yağ mevcut değil ise 15W40 kullanılmasını öneriyor. Dexelia siparişimiz henüz elimize ulaşmadığı için 15W40 kullanmak durumundayız. Kısa sürede Dexelia'da stoklarımıza girmiş olacak zaten..

Yukarıdaki bilgi ile RX-8 kullanıcıları artık Dexelia yı servislerden özellikle talep edip "daha iyi" olanı alabilirler ama bu yıllardır diğer mineral yağ kullananların problem yaşayacağı anlamına da gelmiyor.

Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler Türker..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ruhsatlarınıza bakabilir misiniz? Araç 1308 cc olarak mı gözüküyor? Bu durumda 1,6 vergisi ödeniyor sanırım?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Su yag konusunu cozdumuz icin hepimize afferim :D. Bu yag orani gercektende RX8 lerde onemli bir nokta ve tum dunyadaki RX forumlarinda bahsedilmisti....

Chaos senin soruna cevap.... araba 1.3-1.6 vergi gurubunda...yani yillik 628 YTL oduyecen.....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet ruhsatta 1308 cc yaziyor ve 5 yolcu kapasitesine sahip gozukuyor :)

Huic gulesim yoktu valla 5. Yolcu nereye oturacak vites topuzuna mi?:s

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

HAHAHA evet ya sorma ruhsattaki yazilar alem. S2000 var arkin ruhsatta 3 veya 4 yaziyordu. kucak kucaga kardesce otururlar diyorlar galiba :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu bilgileri trafik subesi kafasina gore giriyor anlasilan :P

Hangi isimiz duzgun ki?

Bir de ruhsati yenilemisler eskisinden tek farki katlanmamasi :(

Daha kotu olmus yani

Insan kucultur bir sey yapar, eski evlilik cuzdanlari gibi yapsinlar bari bond cantada tasiyalim :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Vala Ufuk ben bunu bilmiyordum sen soledinde ogrendim. Guya Avrupa Uyum yasasi icin deyisitrilmis. Sanki herseyimiz hazirda Araba ruhsatlari yuzunden giremiyorduk Avrupaya.Kesin alirlar bizi simdi  :). Tek iyi yani 6 tane muayene girisi varmis....Tabi ilk kulanicilari bu pek ilgilendirmiyecek...Bu ara Ufuk, bir sorum olacak, su ortakdaki uzun konsolun isimasi nasil, IST-ESK yolunda da bastini tahmin ederek :D, nasildi isi rahatsiz oldunmu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Son uzun yolumda ilk gunku kadar sıkıstırmadigim icin isi hic rahatsiz etmedi hatta farketmedim bile

Yuksek devirli otoban kullaniminda isi seviyesi bayagi artiyor, o zaman da en fazla bir sureligine kaloriferi kapatiyorum :)

Yalniz belirli bir devir araliginda sanzimanin bulundugu yerden bir metal bilezik singirtisi geliyor (ne dedim ben simdi :)) eskisehir Honda Ufuk servisinden Cagri abimin soyledigine gore ses segmandan geliyormus

Bilahare istanbulda Turker bey ilgilenecek umarim onemli bir sey degildir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Bugün servis müdürü ile bu Rx8'in yağ mevzusunu tekrar konuştuk.Biz 15W40 ile yanlış iş yapmıyoruz değil mi diye sordum. Mazda'dan 15W40 yağ ile ilgili yazılı onay aldığını tekrarladı. Bu durumda RX8'de 15W40 kullanılabileceğine konusunda benim bir tereddütüm kalmadı..Mazda bu yağın kullanımına yazılı onay vermiş ise konuşacak pek birşey yok aslında

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

CVP icin TSk ufuk....ins onemli birsey deildir ve cabuk tamir olur. Yag konusunda tatliya bagladik sonunda buda iyi oldu.."singirti" sesinin neden kaynakladini ogrendine yazarsan cok sevinirim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.