Jump to content

Kışın Klima Kullanımı

kayax
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar kışın klima gazının çökmemesi için ara sıra klimanın çalışması gerektiğini söylüyorlar. ben de arasıra çalıştırıyorum. sıcak veya soğuk fark eder mi ? saygılar. :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahi bende duydum, kışın klima kullanılmaz benim bildiğim ama çevremde ısınmak için AC kullananlar var. Bende tereddütte kalmadım değil hani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

kışın neden klima kullanılmasın ki?

motor ısınıp normal radyatör devreye girene kadar klima ile ısınılmaz mı?

evlerde kışın klima ile ısınan tanıdıklarım var, evde oluyorsa arabada da olabilir bence :D

ha derseniz ki emin misin? diye. yok değilim. çünküm hiç klimalı bir arabam olmadı benim :(;D:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selman Abi , bizim araçlarda zaten seçme şansımız yok . aracın ısıtması için de soğutması için de aynı düğmeye basıp ısı ayarlıyoruz. Gerisini araba ya klimayı ya da radyatör suyunu kullanarak hallediyor. Arkadaşın dediği problemi gidermek yani klima gazını korumak için yapılması gereken klimayı soğuğa getirmek tabii araç dışarıdaki ve kabin içindeki sıcaklığa göre karar vereceği için ( yeni modeller için konuşuyorum) klimayı devreye sokar mı o da meçhul.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

araçlardaki en azından bizim araçlardaki klima sadece soğutmaya yarıyor, ısıtacak olsa  aracı çalıştırır çalıştırmaz sıcak hava verebilmesi gerekir ki  ben öyle bi duruma rastlamadım ancak motor belirli sıcaklıga gelince sıcak veriyor standart kalorifer sistemidir bu bildigim kadarıyla tabi karantisi yok :D direk klimayı çalıştırmak istiyosanız manuel olarak gayet güzel çalışır illede aracın soguk hava üflemeye karar vermesini beklemeye gerenk yok :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

mustafa abi teknik konularda tahmine dayalı değilde tecrübeye dayalı yorum yapsak insallah az kaldı dıyelım tecrubelenmene :)

gözüm cigerim...

dikkatini mıncıklarım ben kesin öyledir demedim zaten.

bilmediğim konuda sadece mantık yürüttüm o kadar.

dileğin için ben de inşallah diyorum :)

not: ama karşı taraf teklif için ı ıhh demiş. gerisini özelden hallederiz ;):)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kış aylarında klimanın enazından ayda 1, 15dk gibi çalıştırılması gerektiğini bende hatırlıyor gibiyim. Düşününce mantıklı geliyor çünkü klima gazı aslında sıvımsı haldedir. Devirdaim etmesi sistemin tıkanmaması veya gazın homojenliğiyle ilgili bir tedbir olabilir.

Şöyle bir olay daha var. Yeni araçların çoğunda tam otomatik klima var ve ön cam buğu alma tuşuna bastığınızda otomatik olarak sistem kendisini en yüksek sıcaklığa ve fan hızına ayarlar, aynı zamanda da klimayı da çalıştırır. Burada klimanın çalıştırılması soğutma olarak algılanmasın. Bildiğiniz gibi klimalar aynı zamanda havanın nemini yakalama konusunda da işlevleri vardır. Burada otomatik klimalarda A/C nin yanması havayı kurutma anlamında çalışıyor olması kuvvetle muhtemel. Bu tuşa bastığımızda A/C ışığı yanması, ne alaka kapatalım klimayı boşuna hem ısıtıp hem soğutmasın benzine yazık düşüncesinden genelde tuşuna basılarak manuel olarak kapatılır :)

Bir keresinde taksiye bindiğimde hava çok soğuk olmasına rahmen taksici camın buğusunu almak için klimayı en düşük dereceye aldı ve klimayı aktif hale getirdi içerde üşüdüm fakat camlar pırıl pırıldı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda tecrubem soyle:

22 derece sicaklik icin Auto tusuna bastigimda a/c isigi yaniyor.

A/C kapatilmak istendiginde Auto isigi sonuyor :)

24 ve daha yuksek isiya getirildiginde A/C once yaniyor sonra sonuyor

Anlayan varsa beri gelsin lutfen :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben yapılan yorumlardan klima gazının çökmesini önlemek için özetle klimayı soğuk ayarda çalıştırmanın faydalı olacağını anladım. ilgilenen tüm arkadaşlara tşk. ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

ben yapılan yorumlardan klima gazının çökmesini önlemek için özetle klimayı soğuk ayarda çalıştırmanın faydalı olacağını anladım. ilgilenen tüm arkadaşlara tşk. ederim.

zaten oto programları vs gibi yerlerde söylüyorlar kışın klimanızı çalıştırın diye
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi de onu nasıl yapıcaz kardeşim, bi kişi de çıkıp söylesin şunu...:D Hava sıcaklığı 5 dereceyse 4 e mi düşürücez ayarı? O kadar düşer mi, hiç denemedim... A/C tuşuna basınca soğutmaya mı geçiyor direkt yani, nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

İyi de onu nasıl yapıcaz kardeşim, bi kişi de çıkıp söylesin şunu...:D Hava sıcaklığı 5 dereceyse 4 e mi düşürücez ayarı? O kadar düşer mi, hiç denemedim... A/C tuşuna basınca soğutmaya mı geçiyor direkt yani, nedir?

abi klima otomatikteyken farklı bi yer sec havayı vereceği zaten o zaman manuele geçiyor düşür ısı göstergesinide ac ışığıda yansın misler gibin sogutuyor
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klima üzerindeki ayar düğmesinde bulunan sıcaklık değerleri, sistemin vereceği havanın sıcaklık değerleridir. Dışarda hava 4C ise zaten soğuk gelecektir hava fakat soğutucunun çalışması o ayar düğmesindeki belli değerler arasındadır. Hava kaç olursa olsun o değerlerde bence soğutucu çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim klimaların düğmelerinin üzerinde değer yok Uygar, o güççücük ekranın en sağında olmasını istediğin sıcaklık değeri var, yarımşar derecelik tıklarla onu ayarlıyorsun, aynı yerde dönüşümlü olarak meşhur amb tuşuna basıldığında da dış sıcaklık görünüyor, tıpkı en solda saat ve yol zımbırtısının dönüşümlü olması gibi..

E tabut otelleri icat eden bir milletten de daha farklı bir yer kullanımı bekleyemezsin, adamların yeri yok....:D

Benim sorduğum şuydu, aslında bunu hiç deneyemedim de ondan sordum, araba da çok uzak şimdi, o iç sıcaklık mesela sıfıra kadar ayarlanabiliyor mu demek istedim, kışın dışarısı 3 derece olduğunda soğutma için daha düşük bir derece vermek zorunda olduğumuzdan kelli...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...