Jump to content

Direksiyondaki Boşluk (2004)

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dün servise uğradığımda uzun zamandır aklımda olan bir soruyu da sordum.

Bizim apartmanın otoparkına girerken hafif bir tümsek var. Çoğu zaman otoparka girerken teker o tümseğe vurunca direksiyonda bir boşluk varmış da hareket etmiş gibi bir his oluşuyordu. Önce ön takımdan şüphelendim ama dün arabayı lifte kaldırıp kontrol ettiler hiçbirşey olmadığını gördüler.

Sonra Halil Usta direksiyon kutusunun içinde kalın bir yağ olduğunu, zamanla bu yağın özelliğini kaybettiği için boşluk hissi oluşturduğunu söyledi ve kabin içinde, direksiyonun alt tarafında yapılan kısa bir işlemden sonra (sanırım yağ bastılar) direksiyon çok daha komforlu hale geldi.

Benzer hissi yaşayan Mazda6 kullanıcılarına duyurulur ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş Olsun Patron... Benzer bir durum aynı şekilde otoparka girerken banada oluyordu. Yanlız tümseğe denk gelinde direksiyonda tıkırtı, titreşim oluşuyordu, önce direksiyondan zannettim ama ön sol amortisörden olduğu ortaya çıktı serviste, patlak, yağ sızıntısı vs başka bir sıkıntı görülmediği halde(görüntüde) bu şekil bir soruna yol açıyormuş... Geçen haftalarda garantiden değişti serviste...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

SAğolasın ;) Aklımda olsun, bir ara onlara da baktırırım. Biz araçlarımızı biraz fazla dinliyoruz ondan sebep birçok kişiye problem olmayacak şey bize problemmiş gibi görünüyor. Kötü de olmuyor. İleride çıkabilecek bir problemi önceden görmüş oluyoruz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

SAğolasın ;) Aklımda olsun, bir ara onlara da baktırırım. Biz araçlarımızı biraz fazla dinliyoruz ondan sebep birçok kişiye problem olmayacak şey bize problemmiş gibi görünüyor. Kötü de olmuyor. İleride çıkabilecek bir problemi önceden görmüş oluyoruz ;)

Kesinlikle patron, benim sorun aslında normal yolda herhangi bir sıkıntı da çıkarıyordu ama basit bir tıkırtı bile rahatsızlık yaratabiliyor... En güzeli de servis hiç sıkıtı çıkarmadı, problemi anlayınca doğrudan değiştirdi amortisörü kullanıcı hatası veya başka bir bahane söylemeden... Müşteri memnuniyeti, Müşteri sadakatini getiriyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 3 yıl sonra ...

S/a Arkadaslar bisey sorcam .

mazda 6 var bendede aracla seyir halindeyken daha cok dusuk hizda iken frene bastigimda yada gaz pedalina dokundugumda direksiyonuda ayni anda cevirince sanki pedallar yerinden oynuyormus gibi oluyor, tikir tukur cok ince bi tik sesi ama , sesden ziyade aslinda o tikirtiyi hissediyorum, titresimi diyeyim yada. Simdi soruma gelecek olursak acaba bu direksiyondaki yag ile felan alakali olabilirmi ? cunki usta dedi direksiyon yagin degistirecegiz dedi siparis verdi onumuzdeki hafta getirtcek ozel bi yag felan dedi ama ben hic ihtimal vermedim acikcasi.. ne bileyim sanki pedallar gevsemis de direksiyonu cevirince tikirdiyor gibi.. fikri olan varmi acaba ? alakasi varmi sizce bu yag ile ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

aynı tıkırtı bende de var arkadaşlar. mazda yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım söylemişti mazda 6 ların tek kronik sıkıntısı direksiyon kutusundaki tıkırtı diye. buna yapılacak işlem nedir sizinde bir fikrinizi almak istiyorum. direksiyon kutusunun üzerindeki sertlik ayar vidasından ayarlatmak yeterli mi yoksa burda yazılanlar gibi kalın yağ ile bu sıkıntı çözülüyor mu??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yazılanlara bakınca bişey aklıma geldi acaba bu tıkırtı direksiyondan değilde rölanti ayarından geliyor olmasın bende ses olmuyor ama direksiyonu cevirince araba gaz veriyor yani rölantiyi artırıyor bu arada gaz pedalı oynuyomuş gibi oluyor bi şekilde kendiliğinden gaz veriyor bence iyice araştırın direksiyonun ses yapma olasılığı az gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yazılanlara bakınca bişey aklıma geldi acaba bu tıkırtı direksiyondan değilde rölanti ayarından geliyor olmasın bende ses olmuyor ama direksiyonu cevirince araba gaz veriyor yani rölantiyi artırıyor bu arada gaz pedalı oynuyomuş gibi oluyor bi şekilde kendiliğinden gaz veriyor bence iyice araştırın direksiyonun ses yapma olasılığı az gibi geldi bana.

mazda 6 larda malesef kronik sorun bu. anladığım kadarıyla direksiyon mili boşluk yapıyor. aslında bu mili sertlik ayar vidasıyla biraz daha sıkıştırarak sabitlemek mümkün ama ben yine de bir akıl danışayım dedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malesef aynı problem mazda 2 lerde de mevcut  :( Ama sağolsun mazda garantiden halediyor :)  :nazar:

sizin garanti var tabi. ama bizde yok :( :( :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2008 ve öncesi mazda 6 larda ben hiç denk gelmedim böyle bir soruna bildiğim kadarıyla sadece yenilerde bazı araçlarda vardı.

2008 öncesi olanlarda da var maalesef :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün direksiyonun derinlik ve yükseklik ayarı ile oynadım. tıkırtı yok oldu :krrsz: :krrsz: :krrsz: yabancı mazda forumlarında pedalların altından direksiyon kutusunun üzerine ulaşılıp orada bir yere gres yağı basıldığından bahsediliyo. muhtemelen pinyon dişlisinin içine basılıyor bu yağ. ancak bu işlemin o kadar kolay olmadığını düşünüyorum. üstelikte direksiyon mili direksiyon kutusundan çıkarıldığı gibi takılması lazım. yoksa direksiyonun pozisyonu bozuluyor bu sefer. bu işlemi yaptıran varsa detaylarını tam olarak verebilir mi? ustaların yanına bilgi sahibi olarak gidersek daha kolay çözülüyor çünkü bu tip kilit sorunlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

hoorrrrrrrtttt ;D ;D

direksiyonun derinlik ayarı teleskopik bir sistemle çalışıyor bildiğiniz üzere. yalnız bu iç içe giren biri kalın diğeri ince demir boruların arasındaki yağ zamanla kaybolup gidiyor ve aralarında boşluk oluşuyor. tıkırtıya çare; bu teleskopik direksiyon demirinin içine kalın gres yağ basmakta. yukarıdaki son yazdığım mesajın ardından bu işlemi yaptım ve o gün bugündür tek bir tık daha duymadım 8)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

hoorrrrrrrtttt ;D ;Ddireksiyonun derinlik ayarı teleskopik bir sistemle çalışıyor bildiğiniz üzere. yalnız bu iç içe giren biri kalın diğeri ince demir boruların arasındaki yağ zamanla kaybolup gidiyor ve aralarında boşluk oluşuyor. tıkırtıya çare; bu teleskopik direksiyon demirinin içine kalın gres yağ basmakta. yukarıdaki son yazdığım mesajın ardından bu işlemi yaptım ve o gün bugündür tek bir tık daha duymadım 8)

Biraz hortttt olacak ama yeni 2005 6 aldım ve bir kac sorunum var. Direksiyon tıkırtısı bunlardan biri. Sizin yazdığınız yazıyı sanayide ustaya gösterdim baktı baktı yağ basacak yeri bulamadı. Nerden ve nasıl yaptığınızı biraz daha detaylı anlatır mısınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...