Jump to content

Benzin, Motorin, LPG Zamları, İndirimler, Kampanyalar.

Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vergisiz akaryakıt fiyatları düştükçe, pompa fiyatı içindeki vergi oranının yükseldiğini belirterek, ''30 Nisan 2009 itibariyle benzin fiyatının yaklaşık yüzde 64,5'inin vergi'' olduğunu bildirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'ün yazılı soru önergesini yanıtlayan Taner Yıldız, dünya fiyatlarındaki akaryakıt fiyatlarının, ham petrol fiyatlarındaki değişimlerden önemli ölçüde etkilendiğini ve akaryakıt fiyatının serbest piyasa koşullarında arz-talep dengesine göre oluştuğunu ifade etti.

Benzin fiyatlarının pompa fiyatları içerisindeki oranının, akaryakıtlara ilişkin maktu vergilere göre değiştiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Dünya akaryakıt fiyatlarındaki değişmelerin, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına aynen yansıtılması ve döviz kurunun sabit kalması halinde, pompa fiyatlarına değişim oranı, benzin türlerinde yaklaşık 3'te 1'i, motorinde yaklaşık 10'da 4'ü olarak yansıyabilmektedir. Diğer bir değişle, dünya fiyatlarındaki değişmelerin aynı oranda iç piyasaya yansıması mümkün bulunmamakla birlikte, ülkemizdeki serbest piyasa koşullarında oluşan fiyatların daha rekabetçi koşullarda yapılmasına ilişkin yasal ve idari önlemler alınmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir"

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 451
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

67

• Ali

21

• Mehmet Özdemir

29

bildiğin kene bunlar yaa, herşeyide kılıfına uyduruyolar yaa hasta oluyorum, lafa bak ' akaryakıt fiyatının serbest piyasa koşullarında arz-talep dengesine göre oluştuğu ' ulan size rahatça tıkılıyoruz demek işte :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

bildiğin kene bunlar yaa, herşeyide kılıfına uyduruyolar yaa hasta oluyorum, lafa bak ' akaryakıt fiyatının serbest piyasa koşullarında arz-talep dengesine göre oluştuğu ' ulan size rahatça tıkılıyoruz demek işte :)

Şşş...

Sercan dikkat et azınlıktayız, iktidar yanlıları çoğunlukta burada.

Ağzından çıkanı kulağın duysun, arada karambole getirmesinler sonra ;):D:geyik:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakanın dediği şey (fiyatın arz - talep dengesine göre oluştuğu) üniversite 1. sınıf 1. haftası mikro iktisada giriş dersi konusu. "Fiyat, arz eğrisiyle talep eğrisinin kesiştiği noktada belirlenir." Buna da denge noktası deniyor zaten. Yani bakan mikro iktisat sınavına girerse 1 soru garanti.

Kaldı ki, serbest piyasa ekonomilerinde fiyatı arz ve talebin dengesiyle belirlenmeyen herhangi bir mal yok. Durumun tek istisnası taban ve tavan fiyat uygulaması. Neyse tabi amacım iktisat dersi filan vermek değil ama bakan nerdeyse 100 sene önce Keynes'in söylediği şeyden farklı bişey söylememiş.

Petrol gibi insanların seve seve(!) almak zorunda oldukları vazgeçilmez ihtiyaçlarına vergi bindirmek devlet için kolay tabi, adam gibi toplu taşıma yok ki insanlar arabalarını bırakıp otobüsle, metroyla işlerine gitsinler... Bakan çıkıp laf kalabalığı yapmış, bişey söyler gibi gözüküyo ama aslında hiçbi şey söylediği yok. Daha doğrusu söylediği şeyle bizi salak yerine koymuş kendisi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabi canım, bi tek AKP'nin (gerçi AKP deyince başbakan kızıyo ama neyse) yaptığı şey değil bu, geçmiştekiler de yaptı, gelecektekiler de yapacak. Benim söylediğim şey bakanın çıkıp konuşmuş olmak için konuşması...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada çok büyük rezervler bulmuştuk geçen gün yine, yanlış hatırlamıyosam Manisa'nın mı ne altındaydı, ne oldu o iş?

Her yıl baştan keşfediyoruz petrol yataklarını ama gerisinde tık yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Birileri ile ortaklaşa çıkarttığımız için bize pek hayrı dokunmuyor sanırım.. :)

Yanlış bilmiyorsam zamanında yapılan ihanet anlaşmalarıyla, kendi madenlerimizi kendi başımıza çıkartıp işleyemiyoruz. Eğer bu doğruysa, o anlaşmaları imzalayan muhterem kişinin ölüsünü veya dirisini hasretle ve sevgiyle kucaklıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Petrol çıkaracak bilgiye sahip olmadığımızı sanmıyorum, sonuçta bu kadar mühendis, teknisyen, vs. var ülkede. Türkiye'deki müfredat zayıf dense de hiçkimse mi gidip yurtdışında okumuyor, çalışmıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım o bir şehir efsanesi. Burada problem bizim çıkartacak bilgiye sahip olmamamız ve mecburen birileri ile ortaklaşa çıkarmamız..

Petrol çıkaracak bilgiye sahip olmadığımızı sanmıyorum, sonuçta bu kadar mühendis, teknisyen, vs. var ülkede. Türkiye'deki müfredat zayıf dense de hiçkimse mi gidip yurtdışında okumuyor, çalışmıyor?

Bilgisizlikten olduğunu ben de sanmıyorum çıkaramazsınız diye bir zorlama var diye düşünüyorum bu konuyu hep..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Sanırım o bir şehir efsanesi. Burada problem bizim çıkartacak bilgiye sahip olmamamız ve mecburen birileri ile ortaklaşa çıkarmamız..

Öğrenciyken tanıştığım bir emekli maden mühendisinin anlattıklarını yazmak istemiyorum ama şu kadarını söyleyeyim; Ş.Efsanesi değil. Hatta petrol kuyularına dökülen civalar da efsane değil. Biliyor musun o civa dökme konusunu? Bilmiyorsan bir ara anlatırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şşş...

Sercan dikkat et azınlıktayız, iktidar yanlıları çoğunlukta burada.

Ağzından çıkanı kulağın duysun, arada karambole getirmesinler sonra ;):D:geyik:

Notumu aldım :D:geyik:

hayırlısı olsun... öderiz biz paşa paşa, yapacak bir şey yok. bunları göndersek ötekisi gelir takat %65 daha...

bu arada Cem Uzan 1 ytl yapacağım dedi ama Haydar Baş 0.5 Ytl yapacağını söylemişti. Bence onun teklifinide düşünmek lazım  oy verirken :geyik:

mustafa abi hakket yorumlardan anlaşılıyor :D, dikkatli olmak lazım, hem ergenekon ile bağlantın varmış senin diyolar :P:geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...