Jump to content

Acil 93 mazda 626 süspansiyon sorunu

rainbow3561
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar benim sorunum aracımın süspansiyonu ile ilgili. yaklaşık 2  ay kadar önce aldığım aracımın  amortisörlerini patlak olduğu için  monroe ile değiştirdim ancak aracımda şu ana kadar gitmediğim usta klamadığı halde istediğim randımanı alamadım. araç düz yolda bile en ufak çukurda dağılacak gibi ses yapıyor. özellikle uzun yolda köprülerde bile geçerken köprü ek yerlerinde bile küt küt vurmakta. gittiğim her usta farklı bişey söylüyor bazıları lastiklerden diyor bazıları amortisörleri değiştir monroe bu araca uygun değil diyor. lastiklerim continantel 205*55*16 ancak eski lastiklerimdede 195*65*14 aynı sorun vardı. iananın bozuk yolda 2o km ile bile araba dağılacak gibi oluyor. bu sorunu çözmek için herşeye razıyım ama kimse net bişey söylüyemiyor. bu konuda tavsiye edeceğiniz biri veya fikriniz varmı helezonları bile değiştirmeye amortisörleride değiştirmeye razıyım. 

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde sizin gibi amortisör sorunu yaşadığımda, banada monroe tak denmişti. ama bende randıman alamamıştım. KYB marka amortisörler orijinaldir. Tavsiye ederim.

Bizdeki parçacı bilgileri ise burada.

http://www.mazdaclubtr.com/forum/teknik/yedek-parcaci-bilgileri-t8966.0.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
Guest AloneJaguara

aynı sorun bende de mevcut özellikle sağ tarafta küt küt süspansiyon patlak değil...

Ama rot başı vs de direksiyone gelen çarpma hissi var... şimdi sanayide araç bakalım birazdan gidip alacağım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı sorun bende de mevcut özellikle sağ tarafta küt küt süspansiyon patlak değil...

Ama rot başı vs de direksiyone gelen çarpma hissi var... şimdi sanayide araç bakalım birazdan gidip alacağım

Amortisör kuleleri sağlam mı?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amortisör üst somunlarını adam gibi sıkamamışlar, yük binince boşluk olmuş.

amortisörden değiştikten öncede sonrada aynı diyor abi.....
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki o zaman..

Bir parça ön bilgi lazım.

* Aracın süspansiyon parçaları orijinal mi, yan sanayi ürünü mü, modifiye edilmiş mi?

* Araç alçaltılmış mı?

* Mevcut lastik basıncı nedir?

* En son ne zaman geometri ayarı (rot balans ayarı dediklerinden) yapıldı?

* Tümsek ya da çukrda değil de, ani gaz verildiğinde ya da anlık sıkı fren yapıldığında hiç bir gariplik (sağa sola çekme, takırtı, eşit olmayan öne ya da arkaya yaslanma gibi) oluyor mu?

* Araç kaza yapmış mı? (yahu bunu en başta sormak lazımdı, tüh..)

* Amortisör alt yuvaları bollaşmış mı? (olmaz demeyin, bal gibi olur)

Şimdilik bu sorulara kesin cevaplar bekleyelim, bu sayede resim şekillenir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada, "Monroe bu araca uygun değil" diye ahkam kesen ustaları da bıyıklarından duvara çivilemek lazım.

İlletifrit oluyorum götünden sallayıp milleti enayi yerine koyanlara.

Amerika'da yüzbinlerce araç monroe ile dolaşıyor yollarda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selamlar.en başta ilginize teşekkür ederim. sağlık sorunlarım nedenyle bir süre internete giremedim. sorduğunuz sorulara cevap vereyim. araç kazasız mevcut lastik basınçları 30 frene veya gaza basınca bi anormallik yok. herşey düzgün gibi gözüküyor. en son bir lastikçiyle konustum üzerindeki 16" jant lastiği alıp yerine 15" jan vericek bir miktar fark istiyor ve sorununu çözeceğim diyor ama o sesi 16" den 15" e gecmekle bır anda cözebılırmı. bu arada üzerindekı lastikler 205*55*16  yeni verecekleri 195*60*15

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yerlerden ses geliyor ise orada bir boşluk vardır, iki parça birbirine çarpıyordur.

Jantların boyunu 2.5 Cm ufaltmak, bu mekanik sorunu nasıl çözecek?

Lastikçi askerliğini jandarma olarak yapmış herhalde. Uyanık adam. Daha pahalı parçaları alacak, yerine ucuzlarını verecek, arada fark alacak, sonra o 16ları yine satacak, bir daha kar edecek.

Maşallah...

Sakın o lastikçiye bir daha gitmeyin. Uzak durun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende gitmiyorum zaten uzak duruyorum ancak ben sorunuma nasıl çözüm bulacağım. aracımı çok seviyorum. diğer aracım 2000 model ford focus ancak mazdadakı zevkı onda bulamıyorum. izmirde tavsiye edeceğiniz tamirci varmı. kafayı yemek üzereyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
Guest AloneJaguara

bendede aynı sorun vardı vidaları sıkıştırılması gereken şeyleri kontrol edip tekrar sıkın ...

Sorun devam ediyorsa bir kaldırmak lazım aracı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...