Jump to content

Mazda 626 Tavan Lambasını Sökemiyorum

hyilmaz99
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1991 model Mazda 626 Sedan aracımın tavan lambasını değiştireceğim. Bir türlü sökmeyi başaramadım. Tavan döşemesini de yenilemek istiyorum, her halikarda bu tavan lambasının sökülmesi gerekiyor. Çok basit olduğunu düşünüyorum ama ben bir türlü beceremedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam olan kısmı kenarlarınadan tutup çekin fakat dikkatli davranın sonuçta 18 senelik plastik elinizde kalmasın.Sonra camı çıkardıktan sonra altında vida vardır onları söktünüzmü çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam nerdeyse alt tabla ile bütünleşmiş, sökülebilir gibi gözükmüyor. Doğrusunu söylemek gerekirse sökerken kırılacağını düşünüyorum. Kırılırsa da uydurma bir tavan lambası takmak zorunda kalacağım. Malum tavan lambasını bulmak imkansız gibi birşey.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam nerdeyse alt tabla ile bütünleşmiş, sökülebilir gibi gözükmüyor. Doğrusunu söylemek gerekirse sökerken kırılacağını düşünüyorum. Kırılırsa da uydurma bir tavan lambası takmak zorunda kalacağım. Malum tavan lambasını bulmak imkansız gibi birşey.

Yetkili servise sordunuz mu ? Belçika Deponun çok iyi bir yedek parça temin oranı var ( %98 ) parçanız %2 lik dilime girmiyorsa oradan getirtmek mümkün..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 yıl sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Ben sökmüştüm cam kapağı ampullerden biri yanmadığı için temassızlık vardı giderdim bayağı bir zaman harcamıştım sökme şeklini bulmak için tekrar taktım uzun zaman önceydi hatırlamıyorum teknik bir sökme şekli olduğunu biliyorum. Bu gün öğleden sonra bakarım nasıl söküldüğüne.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sökmüştüm cam kapağı ampullerden biri yanmadığı için temassızlık vardı giderdim bayağı bir zaman harcamıştım sökme şeklini bulmak için tekrar taktım uzun zaman önceydi hatırlamıyorum teknik bir sökme şekli olduğunu biliyorum. Bu gün öğleden sonra bakarım nasıl söküldüğüne.

Senin model farklı ama aynı sökülmeyebilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sistem aynı diye düşünüyorum. Denemekten zarar gelmez. Sonuçta bir şekilde sökmeye çalışılırsa kırılması muhtemel.

Aslında burada sökebilen bir arkadaş varsa GD kasa tavan lambasını videoya çekip paylaşırsa on numara olar diye düşündüm :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bir kaç defa söktüm. arka tarafında küçük bir çentik var buradan ince düz tornavida sokup biraz kanırtmak gerekiyor. çok kolay söküldüğünü söylemem tırnaklar bayağı tutuyor ama biraz asılınca kapak çıkıyor. önemli olan çentikten içeri soktuğunuz tornavidayı iç kısımdaki plastiğe denk getirip o şekilde açmak gerekiyor. aslında ucu bükük bir tornavida olsa daha kolay sökülebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bir kaç defa söktüm. arka tarafında küçük bir çentik var buradan ince düz tornavida sokup biraz kanırtmak gerekiyor. çok kolay söküldüğünü söylemem tırnaklar bayağı tutuyor ama biraz asılınca kapak çıkıyor. önemli olan çentikten içeri soktuğunuz tornavidayı iç kısımdaki plastiğe denk getirip o şekilde açmak gerekiyor. aslında ucu bükük bir tornavida olsa daha kolay sökülebilir.

Birisi ucu bükük tornavida mı istedi.... Buyrun efendim, böyle bir şey mi ? :D

-font-b-Q2612-b-font-toner-cartridge-ben

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu gün 10 kez söküp taktım. Mürsel beyin yazdığı gibi. Benim araçta cam kapakta çapraz iki köşe tırnak kırık bu yüzden kolay çıkıyor olabilir dikkatli olunmalı kırılmasın sonra tereddüt halinde bir montajcıya söktürülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

Bende aracımın tavan lambası yanmadığı için dökeyim dedim. Biraz tez canlı olduğum için vida bağlantılarını kırdım. Ki daha önceden de kırmışlar. Bütün parçalar lambalar hepsi kapağın üzerine birikmiş kapak leş gibiydi. Lehim yeri falan kopmuştu. Parçaları kenara koyup arkadaşın dediği gibi gövdeden kapağından ayırmayı gördüm. Kapak ve gövdeyi komple çamaşır suyunda 2 gün beklettim. Sonra diş fırçasıyla heryerini tertemiz yaptım. Kırılan parçaları japon ve karbonatlı yapıştırıp kopan kabloyu lehimledim. 3 adet ampulüde taktıktan sonra tavana montaj yaptım ve kapağını çıt çıt taktım. Şu an gayet güzel sıfır lamba gibi yanıyor. Kırılsa bile en ufak parçasına kadar saklayın kaybetmeyin. Geri yapıştırırsınız. İç kısmı görünmüyor nasılsa. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, ArifPaSha :

Bende aracımın tavan lambası yanmadığı için dökeyim dedim. Biraz tez canlı olduğum için vida bağlantılarını kırdım. Ki daha önceden de kırmışlar. Bütün parçalar lambalar hepsi kapağın üzerine birikmiş kapak leş gibiydi. Lehim yeri falan kopmuştu. Parçaları kenara koyup arkadaşın dediği gibi gövdeden kapağından ayırmayı gördüm. Kapak ve gövdeyi komple çamaşır suyunda 2 gün beklettim. Sonra diş fırçasıyla heryerini tertemiz yaptım. Kırılan parçaları japon ve karbonatlı yapıştırıp kopan kabloyu lehimledim. 3 adet ampulüde taktıktan sonra tavana montaj yaptım ve kapağını çıt çıt taktım. Şu an gayet güzel sıfır lamba gibi yanıyor. Kırılsa bile en ufak parçasına kadar saklayın kaybetmeyin. Geri yapıştırırsınız. İç kısmı görünmüyor nasılsa. 

elinize sağlık hocam. anlattıklarınız gözümde fotoğraflar kareleri gibi canlandı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...