Jump to content

Mazda6'ya Romano LPG uygulaması

gobris
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Cumartesi 10 gibi dag-ceye gittim.

En basta aklimda simit depo almak vardi ama..daha sonra ozellikle uzun yolda  stepnesiz gitmenin ek akil kari olmadigi.. stepne koyunca da bagaji zaten doldurdugumuzu dusunduk kardesimle.

o yuzden bagaja 37 ltlik bir depo erlestirdik.Hem cok yer kaplamiyor hem de sehiricinde yeterli bir menzile sahip.bir ara da deponun dis tarafina dosemeciden bir parca yapip koyacagim. tamamen gizlenmis olsun diye..

Oradaki arkadsalarin gerek yok demesine ragmen 4000 devirin ustunde gaz-benzin karisimi verecek sekilde ayarlattim romanoyu.

montaji 3 3-.5 saat kadar surdu..saat 2 ye dogru ayarlarim ve testlerim tamamlanmis sekilde tamamlanmis sekilde eve dogru gidiyordum.. performansta herhangi bir fark gormedim acikcasi..depoyu 50 milyona doldurabilmek bile guzel bir duygu kabul etmek lazim.. umarim en azindan 40-50.000 km dayanir valf yuvalari da zarar etmeyiz bu isten...

bu arada oradaki arkadaslar da katkili lpg kullanmayin, brc falan yazi gonderdi.. illa katkisiz lpg kullanin  dediler.bilginize..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun ...

Konuyu böldüm ;) Ayrı bir konun olsun :) resimleri de bekliyoruz :)

Sen de benim gibi performans problemi hissetmemişsin ki ben şu aralar bir artış bile hissediyorum.

Depo kaç lt aldı pompada ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk dolumda 20 tllik..daha sonra 35 tllik gaz alabildim(testlerden sonra) son alisimdan sonra kmyi ve ortalama tuketimi sifirladim. ama henuz 150 km gitmisim :P isiklar 4ten 3 e dustu... ortalama tuketim de 7.5 civarinda.. normalde 9 civari oluyordu benzindeyken..

LPG'nin aslinda daha fazla harcaniyor olmasi lazim. demekki anlik ve ortalama tuketimler icin kafamizda bir kalibrasyon yapmamiz lazim.pek saglikli veriler degil.

Montaj sirasinda fotograf cekmedim ama montaj sonrasi fotolarini bir ara cekip foruma ekleyecegim.

Haftasonu sehirdisina cikip sehirlerarasi yakit ve performans durumlarini anlayacagim bakalim kuzumun...gelismeleri bildirecegim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk dolumda 20 tllik..daha sonra 35 tllik gaz alabildim(testlerden sonra) son alisimdan sonra kmyi ve ortalama tuketimi sifirladim. ama henuz 150 km gitmisim :P isiklar 4ten 3 e dustu... ortalama tuketim de 7.5 civarinda.. normalde 9 civari oluyordu benzindeyken..

LPG'nin aslinda daha fazla harcaniyor olmasi lazim. demekki anlik ve ortalama tuketimler icin kafamizda bir kalibrasyon yapmamiz lazim.pek saglikli veriler degil.

Montaj sirasinda fotograf cekmedim ama montaj sonrasi fotolarini bir ara cekip foruma ekleyecegim.

Haftasonu sehirdisina cikip sehirlerarasi yakit ve performans durumlarini anlayacagim bakalim kuzumun...gelismeleri bildirecegim :)

Depon 35 TL ye mi doluyor ? Eğer öyle ise menzilin biraz az olacak.

Eğer yanlış anlamadıysam sende de bendeki gibi LPG de ortalama tüketimin gösterilmesi konusunda gerçeğiile %20 lik bir fark var ama nasıl oluyor da 7.5 lik bir değer yakalıyorsun anlamıyorum :D Ben o değeri şehir dışında bile zor gördüm :D Yoksa senin araç manuel vites mi ?

Gösterge konusuna hiç takılma . Lineer değil. Zamanla alışırsın. 4 ten 3 e indikten sonra çok hızlı bir şekilde bire ve kırmızı ışığa geçiyor ama kırmızı bile olsa en az 100 km devam ediyor ( bendeki depo 43 LT lik tabii bu etken) . Yani kırmızı bile olsa bitti diye düşünme. Bitene kadar devam et, bir iki depo sonra anlarsın zaten ;)

Hoş ben göstergeyi çok görünmeyecek bir yere koydurduğum için çok da problem olmuyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok yok...testler sirasinda cok az lpg harcandi. o yuzden icinde hala epey bir vardi. yaklasik 50 tlye doluyor depom aslinda..

Bendeki otomatik..Basayardaki ustalar da benim tuketimi ilginc buluyorlardi.

Aslinda sehir icinde 8.5'un ustune pek cikmazdim. Surekli klima ile kullaninca 9 a cikmaya basladim. Sehirlerarasinda benzinde arabada 4 kisi ve bagaj agzina kadar kitap dolu bir halde izmir-ankara ortalamam 7.4 arabada 3 kisi ve yuk yokken ise 6.9du..sanirim benim kuzu biraz tasarruflu :P

Bu arada ankara sehirici ile istanbul sehiricini karsilastirmayin. burada pek bir trafige girmiyorum ben...

sehiricinde bile cruise e alip gidilebiliyor :P

istanbulun manzarasindan baska neyi var :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada gosterge konsunda da montaj sirasinda oradaki ustalardan birine soyledim. Romanonun gostergesinden sikayetciler. iste kirmizi isik yandiktan sonra epey bir gidilebiliyormus tam gostermiyormus diye..

O ayarlanabiliyor hocam. Sen kac km gidiyorsun bir depoyla onu bir hesapla cikar. bir dahaki gelisne ayarlariz dedi eleman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bi dakka bi dakka...

Bende kırmızıya geçtiğinde gaz bitip benzine geçti demek oluyor.

Sizdeki anahtarın çalışma şekli farklı o zaman :(

Sana bahsetmiştim. Kırmızı bizde bitmeye yakın demek. Bitince zaten sesli bir uyarı veriyor.

Bizim anahtar bu ;

1_20_05_09_9_59_44_7.jpeg

Ortadaki kare düğme geçiş düğmesi. En soldaki ışık kırmızıya dönüyor bitmeye yakın..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Istanbul ve Ankara şehiriçi kesin farklı, zaten ben de artık şehiriçinde çok kullanmıyorum ama yine de tasarrufluymuş senin guzu :D Ya da ya benim araçta ya da sürüşte bir problem var :D

Ben göstergeye çok takılmıyorum işin gerçeği. Her depoda göstergeleri sıfırladığım için zaten az çok tahmin ediyorum ne zaman biteceğini.

34-35 LT gaz ile ;

Tamamıyla şehir içi 250 km

Karışık 300 km

tamamıyla şehirdışı 370 km kadar gidiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben gaz dugmesini far ayar dugmesnin yanindaki bos slota taktirdim..gorunuyor da boylece :P

Benim orası dolu. İlk aldığımda ön park sensör düğmesini koydurmuştum ..  Burası da çok güzel oldu , zaten kullandığım bir yer değil :) Görünmese de olur nasıl olsa gerektiğinde ötüyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...