Jump to content

Sol Arkadan Gelen Ses

Mustafa06
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sorunum şu; sol arka tekerden yolda giderken tak tak diye ses geliyor, hız artıkça sesde hızlanıyor, pancar motoru gibi ses çıkıyor. Sağa dönerken ses kesiliyor, sola dönüşlerde şidettleniyor. Arabayı kaldırıp tekeri boşta döndürdüğümde ses çıkmıyor, yani arabanın yükü bindiğinde oluşuyor ses. Memleketin bozuk ve taşlı yollarında bi kaç kez altını değdirmiştim, çok fazla şiddetli değildi bunlarda.

Her halukarda servise gideceğim ama, başına bu tarz bişey gelen , yada tecrübeleri olanlardan cevap bekliyorum

Araç 92 323 sedan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

görmeden bişey söylemek yanlış olur  :) servise veya mazda dan anlayan bir ustaya gösterin derim ben  :hi:

arka  aks bilyasında boşluk oluşmuş olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

jant-lastik ebatların orjinal mi? büyütülmüş mü?

büyük jant/lastik takılıysa çamurluk kenarlarına falan sürtüyor olabilir.

Orjinal 13 inç abi. Çamurluğa sürtmüyor. Düz yolda arabayı boşa aldım, arabayı iterek, tekerleğin yanından sesi daha iyi dinlemeye çalıştım. Sanırım, kampanalardan yada bağlantı noktalarından kaynaklanıyor. Ayrıca birşeyi farkettim frene belli bir noktada basınç uyguladığımda ses kesiliyor, frene biraz daha bastığımda ses daha güçlü gelmeye başlıyor.

Ciddi bi sorun gibi sanki :(

Hafta sonuna Meb Başayar yolu gözüktü bana  :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orjinal 13 inç abi. Çamurluğa sürtmüyor. Düz yolda arabayı boşa aldım, arabayı iterek, tekerleğin yanından sesi daha iyi dinlemeye çalıştım. Sanırım, kampanalardan yada bağlantı noktalarından kaynaklanıyor. Ayrıca birşeyi farkettim frene belli bir noktada basınç uyguladığımda ses kesiliyor, frene biraz daha bastığımda ses daha güçlü gelmeye başlıyor.

Ciddi bi sorun gibi sanki :(

Hafta sonuna Meb Başayar yolu gözüktü bana  :(

dediklerinize göre balataları tutan yaylardan biri çıkmış olabilir
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cumartesi Meb Başayar a gittim. Benim sol arka jant kırıldığı için 7-8 bin km dir saç jant ile kullanıyordum. Onda bir eğrilik varmış. O yüzden sol arka balata ses yapıyormuş. Usta sesi kesti.

Ama benim acilen bi adet üç kollu CMS jant bulmam lazım, şu şahin ve doğanlarda bolca bulunan  :D Resmini ekledim  :geyik:

Bu arada yağ-yağ filtresi ve hava filtresini değiştirttim. Arabanın çekişi, sesi değişti resmen  :)

Ha bide Meb Başayar da işçiliklerde % 20 indirim varmış bilginiz olsun  :fiuw:

post-1621-141695278222_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar herkese merhabalar;

İki gün önce ana yola çıkarken çok dik bir rampada durdum. Durduğum yola yeni kilit taşı döşenmiş ve taşların üzeri ince kum kaplı. Araç kalkışta 10-15 saniye patinaj çekti her yer duman sanki lastikler yanmış gibi kokular geldi, yani o kadar zorlandı. O günden sonra 40-50 km. hıza gelince sol arka lastiğin oralaradan değişik bir ses gelmeye başladı. Sanki tekerleğe kağıt veya poşet yapışmış gibi aralıklı olarak ince bir ses geliyor. Yedek lastiği taktım ama yine aynı. Hafta sonu sanayiye gideceğim ama önce sizlerin yorumlarını öğrenmek istedim. Acaba hangi parça gitmiş olabilir bilgisi olan varmı?

Şimdiden herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonuçta 92 model bir araç, taş gibi birşey sürtüyor olabilir, bu araçlarda ses problemi yaşayan pek olmadı. Aracın hızına göre mi sesin hızı değişiyor yoksa hep sabit bir ses mi duyuyorsunuz ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın ibrahim zaten bu güne kadar bende hiç ses sorunu yaşamadım. O rampada ki kalkıştan sonra başladı. Sesin hızı değişmiyor hep aynı, çok yavaş giderken ses olmuyo araç hızlanınca ses başlıyor. Arabanın altında gözüken veya sürten taş yada başka bişey gözükmüyo. Çok abartılı ağır bir ses değil, rüzgarda dalgalanan bez sesi gibi aynı. Ama duydukça tüylerim diken diken oluyo, acayip uyuz oldum valla :) Bu konularda çok fazla bilgim de yok, çok basit bişeyken ağır bişeymiş gibi gösterilip sanayide fazla tokatlanmak da istemediğim için sizlerin  yorumlarınızı merak ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman arka koltuğun sırt kısmını söküp arkaya birini oturtun ve o kişi sesi dinlesin, yada aracı başkası kullanırken siz dinleyin. Bunun için sanayiye gitmeye gerek yok sanırım, bir yerlere taş yada tel sıkışmış olabilir, yada içeride bagajda ses yapıcak birşey de olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Arka koltuğun yan sırt kısımlarının geçme yerleri vardır. Onlar ses yapabilir. Bagaj içini kaplayan plastik kaplama, koltukları yatırıp o plastikler yerlerine doğru geçmişmi kontrol edebilirsin.

Bayırda patinaj çekerek kalkmayla arka taraftan ses gelmeye başlaması keskel alaka bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa abi alaka durumunu bilmiyorum. Ben koltuğu veya bahsettiğin plastikleri hiç düşünmedim, akşam gidince iyice bakcam oralara. Söylediğin gibi bişey olma ihtimali artık yüksek. Çünkü o gün zaten sanayiye gidiyodum. Aracın tavan ve arka hoparlörlerin olduğu yerlerin döşemesini yenilettim. Adamlar rahat çalışmak için mutlaka oralarla oynamışlardır.

Mustafa abi yardımların için teşekkürler, İbrahim sen de çok sağol kardeşim gidince dediğin gibi koltuğu yatırıp oralarda ses dinlicem :) İnşallah öyle bişeydir de kafam rahatlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...