Jump to content

Sizce Nasıl Olur?

viceroyy
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar  benim 93 model 323 sedan var.ben yeşil  olan gösterge ışıklarını maviye çevvirdim ama geceleri göstergeleri göremezz  oldum 2,3 taneside zaten şimdi yanmıyor aranızda gösterge ışıklarını beyaza çeviren varmı ,nasıl olur beyaza çevirsem ayrıca göstergeyi söktüğümde kilometre telinide sökecem geri takması kolaymı bilgisi olan varsa yardımcı olursanız seviinim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ferrari yeşili o yeşil renk, benimkide halen yeşil ellemedim, beyaz olanına bindim bi ara gece yola değil gözün kadrana kayıyor ellemesen iyi olurmuş..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ferrari yeşili o yeşil renk, benimkide halen yeşil ellemedim, beyaz olanına bindim bi ara gece yola değil gözün kadrana kayıyor ellemesen iyi olurmuş..

yeşilden devam.. ampulleri silebilirsiniz eskileri duruyor ise..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla elledik bi kere halt ettik eski yeşil lambalarda yok yeşil bulsamda orjinali gibi olurmu bilmiyorum beyaz çokmu kötüydü diyorsun yani? yapmayayımmı yada başka bi renk öneren varmı ?

yeşil bulursun buyuk ihtimal ama baska renk olarak onerebilecegim sönük beyaz olabilir göz almayacak yada kırmızı filan nasıl durur onuda bilmiorm ama yeşile bak abi önce sen bulursan iyi olur..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba kardes aracin orjinal kilometre isiklari yesil renk degildir . sari lambaya yesil sapka giydirmisler ben bizzat soktum kendim . ve mavi koydum igrenc oldu led dusunuyorum . ama beyazinda guzel olacagini saniyorum ayrica kilometre teli pedallarin altina egildiginde gorulur elini uzat ve klometre fisini tak olay cozulur .Keske ankarada olsaydin yarin yapardik gostergeleri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben mtec beyaz ampülle değiştidim 6 tane almıştım. Çok güzel orjinal gibi oldu. led olmadığından güzel birgörüntü verdi. mtec t10 dipsiz park ampülü diye geçiyor. Km telini sökmek çok basıt tırnağı var bastırıp sökebilirsin. Sökmek için elin göstergenin arkasına girmiyorsa şanzumanın üstünden telin bağlantısını gevşetip çıkarırsan göstergeyi komple dışarı alabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yarın arayacam bakalım ne renk bulabilecez  burada kırmızı benimde aklıma gelmişti ama çok sönük olur diye taktırmadım sanırım mavi-beyaz yapacam yarı yarıya bakalım nasıl olacak

mavi beyaz iyi gider karışık ama 8000k xenon gibi göz almıcak sekilde ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ersyncar

aynı sorun bende de var. lantisin gösterge ışıkları çok yetersiz kalıyor. değiştirmeyi düşünüyordum. elektrikçi abi sakın led takma yetersiz kalıyor demişti şaşırmıştım ben led daha iyi aydınlatır diye düşünüyordum. gerçekten led yetersiz mi kalıyor ?? yoksa adam saçmaladı mı??

bir de paneli sökmek bu kadar kolay mı yaa :D kendim sökebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı sorun bende de var. lantisin gösterge ışıkları çok yetersiz kalıyor. değiştirmeyi düşünüyordum. elektrikçi abi sakın led takma yetersiz kalıyor demişti şaşırmıştım ben led daha iyi aydınlatır diye düşünüyordum. gerçekten led yetersiz mi kalıyor ?? yoksa adam saçmaladı mı??

Ersin senin sökemiyeceğin hiç bişi yok :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önemli olan sökmek değil kanka söktükten sonra yerine monte edebilmek :D Ayrıca doğru seçim yapılırsa led hem uzun ömürlüdür hem daha az güçle daha fazla aydınlatma yapar.

Bu kadar bilgi sana yeter :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LED çok uzun ömürlü bir devre elemanı.Ama ampül gibi homojen aydınlatmaz.Yönlü olarak yandığı için dip köşe heryer aynı seviyede aydınlanmaz.Ama ille led diyenler için bir ampül yerine birkaç led olursa olabilir.Bildiğiniz gibi led'e 12V da verilmez. Bana kalırsa hiç ellememek gerekir.Ama mutlaka değişiklik olacaksa o zaman ampül ile olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ersyncar

Ersin senin sökemiyeceğin hiç bişi yok :D

bak bu hususta mustafa ilk defa doğru konuşmuş :D sökmesine sökerim de nasıl toplarım acaba :D :D devir saati yolcu airbaginin üstüne falan gelir heralde :D :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ledler içerisinde yarı iletken malzeme ve çeşitli kimyasal maddeler bulunan ışık yayan bir malzemedir.

led, rengini içerisinde kullanılan maddelere göre alır. bu maddeler aynı zamanda ledin çalışma voltajınıda belirler.

normal (sarı,kırmızı,yeşil) ledlerin çalışma voltajları 1,5-2,5 Volt arasında değişir. Mavi,Mor ve Beyaz renkli ledlerin çalışma voltajları biraz daha yüksektir 4-5 Volt civarıdır.

Bizim akü Voltajımız 12 V ama normalde akü 13-14 V civarı voltaj veririr, biz 13,5 V alıyoruz.

Led in Voltajını da: 3,5 V alalım (bazı ledler daha az, bazıları daha fazla voltaj ile çalışabilir ama ben 3,5 aldım)

Akımımız 20 MiliAmper yani 0,020 Amper

bu formüle göre

..............13,5 - 3,5

direnç= --------------- = 500

................0,020

buradan direnç 500 çıkıyor. direncin birimi OHM dur. yani kullanacağımız direnç "500 Ohm" çıkıyor. eğer 500 den daha yüksek değerli bir direnç takarsanız led biraz daha az parlak yanar. eğer 500 den düşük bir değerde direnç takarsanız led daha kuvvetli bir şekilde parlar fakat ömrü azalır.

Kanka bu bilgiler çok aydınlatıcı oldu sanırım :D Ledleri düzgün bir şeklilde yerleştirirsen güzel bir görüntü oluşturursun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ersyncar

artizlik yapma leynn ohm mohm diyipte :D biz de üni de elektrik dersi aldık alla alla

o zaman 1 OHM luk takcam ben deniz feneri gibi parlasın :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

artizlik yapma leynn ohm mohm diyipte :D biz de üni de elektrik dersi aldık alla alla

o zaman 1 OHM luk takcam ben deniz feneri gibi parlasın :D :D

Bende ünide denizcilik derleri aldım ama mesleğine saygım var :D :D 

Suç sende değil sana bu bilgileri verende :D İstersen hiç takma dert değil kanka :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ersyncar

Bende ünide denizcilik derleri aldım ama mesleğine saygım var :D :D 

Suç sende değil sana bu bilgileri verende :D İstersen hiç takma dert değil kanka :D :D

zaten paneli sökmeyi hiç gözüm yemedi :D yine elektrikçiye bayılcaz galiba :D      insan bi işaret koyar burdan sökülüo diye :D bu japonlar bu işi bilmio arkadas :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

zaten paneli sökmeyi hiç gözüm yemedi :D yine elektrikçiye bayılcaz galiba :D      insan bi işaret koyar burdan sökülüo diye :D bu japonlar bu işi bilmio arkadas :D

caponlar senin gibi birinin dünyaya geleceğini bilselerdi koyarlardı :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...