Jump to content

Orjinal Amortisör Farkı [121]

omer_yildir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda 121 ilk aldığımda bir çok sorunu vardı parçaları temin edip yetkili mazda servisinden ayrılma ustama yaptırdım. O sırada akisler keçeler motor kulakları baskı balata ön takım derken bütçeyi zorlamıştım. Orjinal amortisörlerin fiyatı bayağı yüksek gelmişti ve bende yan sanayi taktırmıştım. Yan sanayi amortisörleri sağ sol 140 liraya alıp bu işten ucuza kurtulmayı planlıyordum. :) Ancak düşündüğüm gibi olmadı. Amortisörleri taktırdığımda gayet memnundum araç gayet konforlu ve sessiz olmuştu. Fakat , sanli ön lastikler dışa basıyor gibiydi. Aracı rot balansa soktum ve rotçuda aynı şeyi söyledi ancak sağ ve solda eşit derecede dışa basma vardı. Bunun üzerine başka 121 leri inceledim ve bazısında dışa basıyordu bazısında normaldi. Ayrıca katalog değerlerine göre rot da ölçülen değerler töleranslar dahilindeydi. Uzun süre aracı böyle kullandım uzun yolda hızlı kullanımlarda yan rüzgarlar aracı sallıyor hatta rahatsızlık veriyordu ve son zamanlarda gelen tıkırtı seslerinden sonra servise amortisör siparişi verdim. 10 günde amortisörler geldi ve taktırdım. Birde ne göreyim benim dışa basan tekerler normale dönmüş ayrıca arabanın önü alçalmış. hemen deneme sürüşü ve rot ayarından sonra arabaya inanamadım. Gelen tıkırtılar savrulmalar yan rüzgarlar gitmiş sanki farklı bir arabaya binmiş gibiydim.Bir amortisör aracı bu kadar değiştirimi diye kendime sordum ve değiştiriyormuş dedim :)  Kısacası ojinal parçalar pahalı ancak gerçekten çok büyük fark var. orjinal amortisör 380 lira yan sanayiler 140 lira. aradaki fark çok gibi gözüküyor ancak arabaya etkisi çok fazla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...