Jump to content

Fazla Yağ Miktarı Hakkında

iap54
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dün kendi imkanlarımla hayatımda ilk defa arabanın yağını değiştirdim. Karter civatasını söküp eski yağı boşalttım. Filtreyi de dikkatlice söküp yenisini taktım. Fİltreyi ve civatayı iki üç kere kontrol ettim iyi sıktımmı diye. Yağı da 3 litre koyulur diye biliyorum. 3 litre koydum çubuğa da baktım full e yakındı. Bugün garaja inip arabanın altına baktım sızıntı olmamış. Çubuga baktım full'ün üstünde... Motoru zorlar mı? Yağ keçesini zorlar mı? İşte resim de burada...

YAG%20SEVIYE.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki 10 defa sildim baktım bugünden beri. Yaklaşık 20 dakika beklemiştim süzülmesini. Hatta arabayı tek taraftan kaldırmıştım. İndirdim düz konuma getirdim iyice boşalsın diye. Filtreyi söktükten sonra da epey bekledim. Sonra da filtreyi takıp yağ koydum işte. Bir önceki yağ değişimimde yağ koyan usta da hayret etmişti gerçi bu duruma. Benzeri olmuştu yani. Ama 3 litreden az da koyulmaması lazım heralde...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gerçekten garip bir durum  :o  3 lt. yağ gayet normal, ama nasıl çubukta böyle görünüyor anlayamadım... Eski yağın tamamen boşaldığından eminsin dimi ? veya 3 lt. yağ koyduğundan ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 litrelik sıfır yağ açtım. Şuan yağ kabında 1 litre seviyesinde yağ var...

Eğer boşaltmak için başka bir yöntem varsa bilemiyorum. Biz traktörün radyatöründeki suyu bosaltırken sonunda bir çalıştırırız traktörü ki devir daimdeki suyu da atsın. Arabanın yağını boşaltırken böyle yapılmaz heralde. Motor Yağsızken kontaga anahtar takmam. Yukarıda anlattıgım gibi. Arabayı sağ ön tekeri sökecek gibi kaldırdım. Vidayı söküp boşalttım. Filtreyi de söktüm. 20 dakika kadar süzüldü sonra kesildi. Hatta krikoyu indirdim araba düz yere bastı. Gene yağ akışı yoktu. Şu ana kadar tamircilere bu arabayla 3 kez yağ değiştirttim hepsinin de böyle yaptığını gördüm. Ben de öyle yaptım. Ama son yağ değişimimde usta kesin hatırlamamamla birlikte sanırım buna hayret etmişti onu hatırladım. Ama onunkinde Full seviyeyi geçmemişti...

Neyse yağı o seviyeye indir der misiniz? Böyle kullanmamda sakınca var mı? Seviyeyi indirmenin tek yolu sanırım gene alttaki vida...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üstad harbiden ilginç bir durum. Dur hele bişey yapma bence, forumdaki ustaların bi yorumlarını alalım. Benim kafa basmadı, çubuk biyere mi sürtüyo acep çekerken diyecem ama, saçma olacak galiba :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla benim de aklıma çubuk geliyor. Tamam motorun içinde yağ kalır ama 1 1,5 litre kadar da kalmaz heralde. Çubuk orijinal olmayabilir demişti usta da. Yağı boşalttığından emin, 3 litre gerektiğinden de emin olarak bnu söylemişti. Bir arabanın yağ çubuguna ne olur da değiştirilir bilemem ama dunya hali bu.

Dediğin gibi bilenlerden haber gelsin hele. Fazla hızlı gitmem motoru sıkıştırmam olur biter. Ama yağ keçesini zorlayıp da dışarı yağ atmasın. Ya da keçeye zarar vermesin diye korkarım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla benim de aklıma çubuk geliyor. Tamam motorun içinde yağ kalır ama 1 1,5 litre kadar da kalmaz heralde. Çubuk orijinal olmayabilir demişti usta da. Yağı boşalttığından emin, 3 litre gerektiğinden de emin olarak bnu söylemişti. Bir arabanın yağ çubuguna ne olur da değiştirilir bilemem ama dunya hali bu.

Dediğin gibi bilenlerden haber gelsin hele. Fazla hızlı gitmem motoru sıkıştırmam olur biter. Ama yağ keçesini zorlayıp da dışarı yağ atmasın. Ya da keçeye zarar vermesin diye korkarım.

Evet benimde aklıma ilk keçe gelmişti, sıkıştırmayınca bişey olmaz inşallah. Peki bu çubuğun orjinali bulunmazmı acep ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sormak lazım parçacılara. Yakın zamanda gidecem sanayiye sorarım inşallah ondandır sade. Ya serviste karıştırdı ustalar. Ya da önceki sahibinin oğlu yaramazdı :) Başka ne olur ki yağ çubuguna. Neden orijinali yerinde olmasın :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağını boşaltırken aracın önünden tam ortadan ve arkasından tam ortadan kirikoya kaldır ama iyice kaldır akmasını bekle , senin motorundaki yağın tamamını akıtamamışsın , sorun olurmu dersen aynı sorun benimde başıma geldi , fiat gurubu olsa keçelerden atardı yağı ama korkma aracın fazla yağı karbüratör üstünden üfleyerek atar aynı olay başıma geldiği için biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim. Peki ne yapmamı önerirsiniz? 10binlik yağı genelde 8-9 binde değişiyorum. Şimdi eski yağdan 1 litre kadar karıştı demekki. Bp yağ koydum kaliteli mi bilmiyorum. 6-7binde mi değişsem. Yoksa 8-9 bin daha gider mi dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam yanlış anlama ama öncelikle kafama takılan şey çubuk. resimde ki Motor yağı çubuğu değilde şanzıman yağı çubuğu gibi duruyor. yağın rengide pembeye yakın :S

araç 1600 ise 3 litre + yağ filtreside değişirse o zaman 1 litre daha koyman gerekiyor. ben her yağ değişiminde filtre de değiştiririm. 4 litre 20-50 castrol yağ koyarım. ve çubuk normalin biraz üstü...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

mazda 323 1.6 16 v

filtre dahil yağ kapasite:  3,4 lt

soğutma suyu kapasite:  5 lt

şanjıman yağ kapasite:  2,68 lt

yakıt tankı sedan 55 lt hatchback: 50 lt

sizin sorununuz bir ihtimal cok defa ucuz yağ koruyucular atmış iseniz; zamanla karterin içinde tortu oluşturarak mevcut kapasiteyi azaltıyor. motorun yatak sarmasına bile gidebilecek sonuçları var.yağ eksildikçe koruyucu koyan arkadaşlara duyurulur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

acaba yağ ile suyu mu karıştırıyo dicem o kadarınıda anlayabilcek konuma sahip oldugunuzu düşünüyorum, normalden fazla olursa hafif bi yağ kokusu alabilirsiniz sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Değerli arkadaşlar biraz garip bir sorun olabilir ama 2 yıldır arabaya yağ koydurduktan sonra en az 0,5 lt sini geri aldırıyorum normalde kaçlitredir bu araçların yağ miktarı ne kadar koyuyorlarsa bilmiyom kontrolettiğimde maximum miktarın en az 1 cm üzerinde oluyor.araç 1500cc 2001 mazda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mümkünse konu hakkında bilgisi olanlar çabuk cevaplarlarsa  memnun olurum bir yanlışlıkmı var aldırsammı aldırmasammı şaşaırdım zira yarın uzun bir yola çıkıcam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam aldırmakla en iyisini yapıyorsun, zira dediğin miktarda fazla yağ, aynı miktarda az yağdan daha zararlıdır.Fazla yağ motoru yorar, keçelere ve contalara zarar verir.Üreticinin seviye çubuğundaki maximum çizgiyi geçmemesine özen göstermelisiniz.Maalesef teknik elemanlarımız bu konuda hassa değil, 4lt lik yağ bidonunu gördümü dayanamıyor, hepsini boşaltıyor.Bende bu işin teknik okulunu okumuş birisi olarak yağ, yağ çubuğu çekilerek ve  yavaş yavaş ve devamlı suretle ölçülerek konulmalıdır.Her ne sebeble olursa olsun max. çizgisi kesinlikle geçilmemelidir.Hatta üretici ler 0 araçlarına 200-250 gr eksik yağ koyarlar ve araçlar öyle teslim olunur.Bende bu konudan muzdarip olduğumdan (bizim araçlar 3700 cc yağ alıyor ancak yağ değişiminde dikkat edilmeden genelde 4 lt nin hepsi boşaltılıyor) yağ ve filtre değişimleri ve bunun gibi ufak tefek rutin bakımları kendim yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilginize teşekkür ederim kardeşim aynı düşünceyle aldırdım zaten artık uyaracağım ustayı ama dediğin gibi kendini geliştirememiş bi sürü teknik eleman var bir teknik eleman olarak bunu görmek beni aslında üzüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...