Jump to content

Kontrolde Zorlanıyorum Ne Yapmalıyım?

Guest izmitlii
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

şu sıralar arabamın kontrolünde zorlanıyorum. araba sağa sola çok geziyor. daha 1 ay  önce bakımdan çıktı aracım. tekerlerin havasını sürekli kontrol ediyorum genelde normal. acaba rot balansa mı sokmam gerekiyor.

sizin araçlarınınzın kontrolü nasıl. önerileriniz nedir. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 47
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• M.E.G

4

• orcunkil

6

• barisdascan

6

jant ve lastiklerde sorun olabilir

bakım yapılırken yürüyen aksam kontrol edilmediyse kontrol ettirmekte fayda var  :hi:

bi ton para veriyoz bi bakıma. bi yağını değiştirmeye 120-130 lira almayı biliyorlar. konrtol etmiyorlar mı yani...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda3 lerin süspasiyonları sert olduğu için türkiyenin bozuk yollarında ön takım  ın çabuk yıpranması nede ile aracın kontrolünde zorluk çekilebilir.bu neden ile aracın ön takım elamanlarırnın kontrol edilip gerekiyor ise elamanların yenilenmemsi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rot balanstan önce çamurlu bir yolda gittiyseniz rot kollarında biriken çamur hem titreşime neden oluyor hem aracı sağa sola çekiyor.Eğer çamurlu yoldan gitmediyseniz ve lastiklerin havaları eşitse rot balansla halledilebilir gibi geliyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklerin standart mı? Yani hem ebat hem de marka olarak?

lasriklerim 185-16-15 yanlış hatırlamıyorsam. standartı bu mudur bilmiyorum. ön takımda sorun varsa en azından ses falan gelmesi gerekmez mi?

bir de bu rot balans tam olarak ne yapar, yani aracın neyinde problem varsa düzeltir. ilk etapta rot balans yaptırayım diyorum. daha önce hiç yaptırmadım. bazı arkadaşlar sık sık yaptırmak gerekiyor diyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lasriklerim 185-16-15 yanlış hatırlamıyorsam. standartı bu mudur bilmiyorum. ön takımda sorun varsa en azından ses falan gelmesi gerekmez mi?

Bu ölçülerde bir gariplik var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben olsam, gittiğin o servise tekrar gider. Güzel dille iletişim kurarım.

Ha eğer servisin suçu değilse vallahi ne yapmak lazım bilmiyorum bir ustaya göster istersen yada burdaki arkadaşların dediği gibi rot balans ayarı ver.

Benım mazda nın maşşallahı var, lastikler kabaklaşmaya yüz tutmuş ama yolu iyi tutuyor, birkaç tatlı virajda deneme yapıyorum, yeni aldım ölçüsünü bileyimki normal zamanda cok yüklenmeyeyim diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

şu sıralar arabamın kontrolünde zorlanıyorum. araba sağa sola çok geziyor. daha 1 ay  önce bakımdan çıktı aracım. tekerlerin havasını sürekli kontrol ediyorum genelde normal. acaba rot balansa mı sokmam gerekiyor.

sizin araçlarınınzın kontrolü nasıl. önerileriniz nedir. teşekkürler.

Arkadaşlar,

benim başıma da şöyle bir durum geldi paylaşmak istedim

Aracımı alalı 1 hafta oldu. 2008 model. 20binde. Aracı Bursa'dan Ankara'ya getirdim sola çekme olduğunu farkettim. Geçen gün Ankara'da Yetkili Servise girince Rot ayarı da yaptırdım. Hatta servis çalışanları lastiklerin orijinal olduğunu 20bin gittiği için bir ön arka yapalım balans yapalım dediler tamam dedim.

Ardından araç servisten çıktı direksiyonu merkezlediğimde hafif sola çekme devam ettiğini (hızlı dalmalar şeklinde değil) gözlemledim. özellikle bozuk yollarda engelin etkisiyle sola sıklıkla sola doğru meyillendiğini gözlemledim. Tekrar servisin yolunu tuttum. :)

Lastik havalarını kontrol ettik tekrar ; normal . Rotçu arkadaşla tecrübeye çıktık. Düz yolda 100km\h sürat civarında sürüş yaptı. Direksiyonu iyice ayarladığı zaman merkeze kayma yapmadı. Ben aldım direksiyonu ben kullanırken sola kaymaları hissettim. O da bu direksiyon elektronik sistemli merkezi iyi ayarlayamıyosun hafif sol yapınca sola gider hafif sağ yapınca sağa gidebilir eski hidroliklere benzemez yorumu yaptı. İkna etti el sıkıştık geri döndüm. Ama hiç tatmin olmadım malesef !

Benim aklıma lastikler geldi arkadaşlar. Lastikler 2006 üretim sonuçta. Dişlerinde babartı bir azalma yok ama Sanki sertleşme yapmış olabileceği aklıma geliyor. Bu sebeple yoldaki bozukluklarda engeli süspanse edemiyor direksiyonu bozuyor olabilir diye düşünüyorum... Ön arka değiştiği  için bir süre kullanayım lastikler otursun diye düşünüyorum ... Sizin fikriniz nedir acaba ?

Teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim de aynı şekilde. öyle abartı bir çekme yok ama yol da bozuksa çok yoruyor beni.

rot balansa girecem ama benim de tahminim 2006 model lastiklerden kaynaklandığı yönünde. bir de rot balansa gidince adam ihtiyacı olup olmadığını söylemiyor ya ona ayar oluyorum. sıfır yağı döküp yeni yağ koyuyor gibi geliyor bana. fiyatlarını da bilmiyorum. zaten bi dünya sağa sola para harcıyoz bir de haybeye para vermeyek diyom kendi kendime.

bu arada senin verdiğin para da anladığım kadarıyla boşa gitti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gecen hafta gittim rot balansa direksiyondaki titreme de hafif sola cekmede gecti.. 2 jantın da tornaya gitmesi gerekti, tekerlerin yalpalaması falan düzeldi.. sonuc olarak fark baya belirgin, direksiyon baya bir hafifledi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani arkada

benim de aynı şekilde. öyle abartı bir çekme yok ama yol da bozuksa çok yoruyor beni.

rot balansa girecem ama benim de tahminim 2006 model lastiklerden kaynaklandığı yönünde. bir de rot balansa gidince adam ihtiyacı olup olmadığını söylemiyor ya ona ayar oluyorum. sıfır yağı döküp yeni yağ koyuyor gibi geliyor bana. fiyatlarını da bilmiyorum. zaten bi dünya sağa sola para harcıyoz bir de haybeye para vermeyek diyom kendi kendime.

bu arada senin verdiğin para da anladığım kadarıyla boşa gitti.

Şöyle ifade etsem daha da güzel olacak hatta;

araba herhangi bir fırsatını bulunca yoldaki bozukluktan bir bakıyorum direksiyon az da olsa sola meyillenip, hafifçe açı alıyor ... sizinki de buna benzer mi ?

Acaba diyorum direksiyon ile ilgili bir problem olabilir mi ? Şimdi bunu denemek için de yeni lastik alamam ki :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...