Jump to content

Hidrolik(mi) Direksiyon ve Yağı

dogan_u
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba;

Aracım sanıyorum hidrolik değil. 1990 323 HB Aldığım adam hidrolik değil demişti. Ama daha sonra bakan ustalar bu aracın direksiyon hidroliği sökülmüş dediler. Ayrıca yedek parçacılarda hidrolik olması lazım vs dediler. Hidrolik olmayan modellerin olduğunu duymuş yada okumuştum. Kafamda birçok soru işareti oluştu.

1) Aracım şuan hidrolik değil o kısmı kesin ama orjinali mi böyle yoksa sonradan mı bu hale geldi? Bunu nasıl anlarım? Hidrolik yağ deposu gibi birşey var mı varsa nerede?

2) Diyelim ki orjinalinde karadireksiyon bildiğin şahin  :kafa: bu durumda hidrolik yaptırabilirmiyim maliyet ne kadar olur?

3)Diyelimki ki orjinali hidrolikti nasıl eski haline gelir, nei söktülerde bu hale geldi  :'(

4) Direksiyon kutusundan ses geliyor. Onu değiştirmeyi düşünüyorum. bu işe girmişken hidrolik işini halletmelimiyim? direksiyon kutusu hidrolik yada hidrolik değil ise parça fark eder mi?

En azından orjinalinde olup olmadığını anlamama yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Ona göre bir yol çizeceğim. Bildiğim kadarıyla hidrolik direksina bakım falan yapılmazsa bir süre sonra özelliğini yitiriyor gittikçe sertleşiyormuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracında hidrolik yağı dolum yeri varsa direksiyon hidroliktir. Yada şöyle diyeyim aracını çalıştır fanı aç uzunları aç teybini aç arabada elektrikli ne varsa çalıştır sonra direksiyonu çevir rolenti düşerse bilgi aracın hidoriktir. Rolenti düşmez ise hidrolik değildir diyemeyiz :)

Direksiyon kutusu ile hidroliklik arasında bir bağlantı yoktur. ikisi ayrı ayrı ele alınır. Direksiyon kutunu tamir ettireceğine sağlam çıkma bulman akıllı olur. Yan sanayi alacağına tamir ettir. Ama çıkma bul o daha faydalı olur. Tamir işi şans işidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba. hidrolik pompası motora bağlı kayışla çalışır. dolayısıyla motor ekzantirik miline bağlı kasnaklarda boşta bir kayış yeri varsa, hidrolik pompanız sökülmüş demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba. hidrolik pompası motora bağlı kayışla çalışır. dolayısıyla motor ekzantirik miline bağlı kasnaklarda boşta bir kayış yeri varsa, hidrolik pompanız sökülmüş demektir.

şarj dinamosuna bağlı olan v Kayışının en alt kasnağında boş bir yer var. dikey çizgili kayış takılabiliyormuş gibi. sanırım o kasnak aynı zamanda devirdaime bağlı. onun haricinde boş bir kasnak göremedim. ben bugün gibip hurdacıları bi gezeyim. en iyisi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyon hidroliği sanırım silecek suyunun yanındaki yağ koyulan hazneydi daha doğrusu 2 tane yağ konulan yer var biri akunun bitişiğinde diğeri silecek suyu koyulan yerde, ben genelde kaputu açtıgımda ezbere işimi görür kapatırım şu an hatırlayamadım :D Normal direksiyonsa bile hidroliğe çevrilebilir sanırım 1-1.5 milyar yer, birde hidrolik direksiyonla elektrikli cam elektrikli ayna özelliği yeni olanlarla geldi, eskilerde normal direksiyon elle açılan cam ve manuel ayna var, sizin aracınızdaki hidrolik direksiyon kısmı arıza yaptıysa sökülüp normale çevrilmiş olabilir, %80 silecek suyunun yanında olması gerek direksiyon hidroliği

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyon hidroliği sanırım silecek suyunun yanındaki yağ koyulan hazneydi daha doğrusu 2 tane yağ konulan yer var biri akunun bitişiğinde diğeri silecek suyu koyulan yerde, ben genelde kaputu açtıgımda ezbere işimi görür kapatırım şu an hatırlayamadım :D Normal direksiyonsa bile hidroliğe çevrilebilir sanırım 1-1.5 milyar yer, birde hidrolik direksiyonla elektrikli cam elektrikli ayna özelliği yeni olanlarla geldi, eskilerde normal direksiyon elle açılan cam ve manuel ayna var, sizin aracınızdaki hidrolik direksiyon kısmı arıza yaptıysa sökülüp normale çevrilmiş olabilir, %80 silecek suyunun yanında olması gerek direksiyon hidroliği

Bu işi ancak sen çözersin kardeş kaputu açıp bir fotograf çekermisin bana  :hi:

Hafta sonu ostim tarafından gaz alırken bi hurdacıya sordum. işçilik dahil 400 dedi. ama önceden hidrolikmiş falan filan hiçbirşey demedim. buna hidroliği kaça takarsın dedim. kaputu bile açmadı. bence adam bu aracın zaten hidrolik olduğunu düşünerek bu fiyatı verdi. arıza vardır vs gibi düşündü. yoksa seninde söylediğin gibi 1000 lira falan isterler diyordum bende. direksiyonun hidrolik olmaması trafikte resmen aracı hantallaştırıyor. gıcık oluyorum. kapılar aynalar elektrikli. hidrolik yok!!! :kafa: :kafa: :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugun vga kalitesinde bi fotograf çeker yine aynı konu üzerinden eklerim, sizin aracınızda hidrolik direksiyon var ancak eski sahibi yağını koymadıgından kilitlemiştir sonra normal direksiyona çevirmişlerdir, istersen sende bi resim al ve ekle diger üyeler açısından bi karşılaştırma yapılmış olur eksik donanımları ve bilgileride bi şekilde hallederiz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet haklısın motorun sağından solundan birkaç fotograf çekerim. bende buradan yayınlayım. böyle aptal saptal eksiklikler beni acayip çıldırtıyor. şeytan diyor parçala arabayı sat hurdadan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

komple

2cnh15y.jpg

direksiyonun arkasında buluyor ama yanlış hatırlamıyorsam fren hidroliğiydi

[img width=570 height=427]http://i45.tinypic.com/2r5eqvr.jpg

silecek suyunun yanında ve yine yanlış hatırlamıyorsam direksiyon hidrolik yağdanlıgı

[img width=570 height=427]http://i45.tinypic.com/2u571qw.jpg

[img width=570 height=427]http://i47.tinypic.com/2ljmixh.jpg

umarım işine yarar, hangisinin ne oldugunu mustafa abi yada kadir abi daha iyi bilir  :-[

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dostum eline koluna sağlık bu fotograflar herşeyi anlatıyor. Benimkini sökmüşler. bana da alıp takmak kalıyor artık  :kafa:  :kafa:  :kafa:

fark.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1) yanlış hatırlamıyorsam korna rölesi eskisi bozulunca yenisini oraya taktı

2) demekki doğru hatırlıyorum direksiyon hidroliği ve altındakilerde bağlantı borularıdır

3)Benimki manuel ama o kasnağın sizde neden boşa oldugu konusunda fikrim yok

4) Kesinlikle 3numaradaki kasnağı birbirine bağlayan bir kayış

5) Soketli dediniz ama altında ne var ne yok bilmiyorum sanırım onun uyarı sensörü için bi soket olabilir.

Herhangi temiz bir yağdanlık işini görür ama orjinal olsun dersen 30-40TL ye bi tane ayarlayabilirim daha önce sordugumda 50TL demişlerdi, elimdeki hurdanın sahibini bu konuda ikna edebilirim sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tam olarak neleri lazım bilmiyorum ama benim arabanın bir fotografını çekip koyayım. eksik parçalar neler belirleyim. uygun fiyata bahsettiğin hurdadan alabilirsek çok iyi olur. yoksa daha önceden verdiğin birkaç hurdacı numarası vardı onları arayacam. kasnakları bağlayan kayışın hidrolik tarafındaki yağı pompalayan mekanızma sanırım. komple hepsi yağdanlık vs tek parça mı yoksa ayrı ayrı mı iyice bi araştırmam lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam abi sen gerekli işçiliğin ne olduğu ve parçaları bul gerisini en uygun fiyattan piyasada toplamana yardım ederim zaten, kasnak dediğin görevi yapıyor sanırım bende onu bi araştırayım yarın uzuuun bi vaktim olucak sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hidrolik borular vs nereye girip çıkıyor falan bakmak lazım. eğer malzemeler sadece resimde görülenlerse montajını ben yaparım sanırım yerleri hazır nasılsa :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birkaç tane daha resim alabilirim hortumlarla ilgili, motorun önünde bir takoz var oraya hortumla gidiyor ardından sol tarftan motorun arkasına doğru gidiyor, dışarı soguk oldugundan tam nerede son buldugunu bilmiyorum,, yanlış hatırlamıyorsam 3 numara diye işaretlediğin yerdeki hortum olması gerek soldan arkaya giden, onun dibine de yağdanlıktan gelen hortum takılıyor diye aklımda kaldı yarın tekrar resim almaya çalışırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...