Jump to content

LPG Taktırmayı Önermiyorum..

kilic_mtr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

1994 Model Mazda 626 aldım.. ne olduysa LPG takılınca oldu.. Marka önemli değil. Taktırdım marka kaliteliydi.

Şuan LPG sokturdum.

Aracımdaki sorunlar;

Araç marşa basınca stop ediyo çalışmıyor. Anca birkaç kez ara gaz verince çalışıyor. Soğuk havalarda daha da kötü çalıştırmak için boya bi uğraşıyorum.

* Rolantide 2 -3 gösteriyor. Kırmızı ışıkta durarken bile stop ediyo, tekliyor

* Elektrik sistemi sorunlar oluştu,

* Enjeksiyon değerleri yükselmiş (5 - 5,5) olmuş. Normali 4 sanırım..

Bursada ozel servise bakım yaptırdım gene değişen bişey olmadı. Usta motor açmak istedi açtırmadım. (bakımda değişen parçalar;

- Buji, Buji kablosu,

- Motor ust kapak contası değişti,

- Yağ / Hava filteresi ve yağı değişti

Genelde mazda servisleri çok pahalı. Arıza tespit için bile bi suru para alıyorlar. Bende araştırdım. En iyi ve uygun servis Sakarya dediler.. Sakarya ve diğer servisler hk da yorumlarınızı bekliyorum. Yapacağınız her yorum benim gibi madur kalan arkadaşlara rehber olacaktır. Arabamı sevdim için soğmama ramen lpg olayından sonra satmıyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş öncelikle geçmiş olsun raçla ilgili sorun yaşamak insanı gerçeken soğutuyor aracından... ama ben zaten LPG olayını uygun görmeyen bir kişiyim, uygulamam, herhangi bir aracıma da uygulatmam. ekonomik oluyor diye düşünülebilir ama astarı yüzünden pahalı hale geliyor... aracın başına açtığı bela sonradan daha fazla olabiliyor, kullanım esnasında LPG litre fiyatı düşük diye cazip geliyor kullanıcılara ama ya sonrası... aracın üreten fabrika ve mühendisleri bence daha iyi bilir, benzin diyorsa benzin , mazot diyorsa mazot kullanılmalı....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla Mehmet bey bende de sizinkinden var, tüm arkadaşlar taktır diyor ama bende bu sebeplerden çekiniyorum. Heleki Bursa iyi usta yoksa ben ne yaparım burada.

Kadirin (Semavi) sorun yaşamamasına şaşırmamalı, çünkü sorunları yapacak usta İstanbulda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gökhan sen arabayı kullanmıyorsun ki niye taktıracaksın LPG yi :D Parasını çıkartana kadar 10 sene kullanman gerekir :D

Aslında en önemli faktör o tabii...  >:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş öncelikle geçmiş olsun raçla ilgili sorun yaşamak insanı gerçeken soğutuyor aracından... ama ben zaten LPG olayını uygun görmeyen bir kişiyim, uygulamam, herhangi bir aracıma da uygulatmam. ekonomik oluyor diye düşünülebilir ama astarı yüzünden pahalı hale geliyor... aracın başına açtığı bela sonradan daha fazla olabiliyor, kullanım esnasında LPG litre fiyatı düşük diye cazip geliyor kullanıcılara ama ya sonrası... aracın üreten fabrika ve mühendisleri bence daha iyi bilir, benzin diyorsa benzin , mazot diyorsa mazot kullanılmalı....

Tşkler. Dediklerinize aynen katılıyorum. Araç hangi yakıt ile üretilmişse o yakıt kullanılmalı. Fabrika çıkışı LPG li olsa sorun değil. Ama sonradan sistem monte ettrimek pahalıya mal oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

323hb, lantis, astina gt, mazda 3, mercedes vaneo da lpg kullandım. illallah etmedim, ben öneriyorum, başımada hiç bir problem gelmedi. son aracım opel combo dizeldi, keyif açısından lpgyi tercih ederim.

Merhaba Semavi Bey, şanslı birisisiniz başınıza gelmemiş. İnsanın başına gelince daha iyi anlıyor. Araç orjinalde ne ise onu oneriyorum taktırmayan arkadaşlara.. Daha sonra / uzun vadede fatura uzayıp gidiyor.. Ben 2 haftada arabanın performansı mahv oldu.. Uzun sure kullansam kimbilir ne olacaktı.. Bursa dışı mazda servisi duşunuyorum kaliteli-uygun fiyat olan bi yer.. Bakalım artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başınıza gelenler üzücü ancak her ne kadar kit kaliteli de olsa montaj bu işin anahtar rolünü oynayan olay. En yakın arkadaşımın Honda Civic Sİ aracı var,1 ay kadar önce Lpg taktırdı ve çok pişman oldu çünkü şu an benzinde Lpg den daha az yakıyor aracı ki kiti de Lovato gibi iyi bi markanın. 2-3 Yere gittikten sonra sorunun,enjektörlerinin uygunsuz montajından kaynaklandığını,2 enjektör hortumunun aşırı bükülerek kırılma noktasına yaklaştığı gibi montaj hatası problemler sonradan ortaya çıktı ve şu an tüm sorunları giderilince inanılmaz memnun oldu.

Benim bundan önceki bg kasa 323 üm de de,lantisimde de Lpg var ve bu güne kadar en ufak bir problemle de karşılaşmadım kaldı ki Tr nin nerdeyse 4 bir yanını gezdim.Hem tüketimim son derece iyi hem de performans bazında muhteşem diyebilirim binen hiç kimse Lpg olduğuna inanmıyor bile. Kısacası ben son derece memnunum,bundan sonraki her aracımda da büyük ihtimalle kullanırım sağlam kit+sağlam montaj kombinasyonu olduğu sürece.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

92 model 626 sahibiyim, tartarini lpg takılı. bahsettiğiniz arızların çoğunu yaşadım. Sonuç olarak diyebilirim ki lpg iyidir . ama şartları var

* lpg mühendislik işi, öyle bi usta buldum takayım derseniz yanarsınız.

* lpg töleransı ,benzine göre çok düşük. yani arabanın elktrik,hava ,benzin vs yollarında bir sorun varsa benzinden hissetmeseniz dahi bu lpg de ortaya çıkacaktır.

* araçlarımız eski, hava akışmetre, buji kabloları, termostat gibi parçalarda hafif arızalar varsa bunları lpg tölere edemiyor. Mesela havaakışmetre bozuksa, soğuk havada çalıştırdığınızda araba stop eder. hararet müşürü , buji kablosu bunlarda sorun varsa yine aynı şekil araba stop eder.

Ben uzun yolda geçen yıl 15 kuruş yaktığımı biliyorum, şuan hava akışmetre, hava sensörü ve boğaz kelebeğimde arıza var. Son yaptığımız tüp ayarıyla araba inanılmaz gidiyor bi o kadar da akıyor :)) 35 kuruş yakıyor sanırım şuan. yine de benzin kadar yakmıyor tabi. Bu parçaları değiştikten sonra sorunum kalmayacak inşallah. Çünkü lpg düzün olduğunda araba hem yağ gibi gidiyor hem yakmıyor. daha ne olsun :)

195 gördüm şahsen :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen katiliyorum.bu olay suna benziyor,bir kolum kopmus,yerine takma bir kol takilmis.hic orjinali gibi olur mu arkadaslar?onun icin lpg taktiran arkadaslar,benzinliden aldigi verimi ve sorunsuzlugu beklemesin...derler ya,ucuz etin yahnisi yavan olur.hem orjinal olmayan ucuz yakit diye lpg taktiracaksiniz,hem de basimiz agrimasin diyeceksiniz.keske herseyin ucuzunu ve kalitelisini kullanabilsek arkadaslar.yanlis anlasilmasin herkesin kendi tercihidir.benimki sadece nacizane dusuncelerim.saygilarimla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

lpg yüzünden bütün ateşleme elemanlarını değiştirdim ama hala motor soğukken tekleme, yokuşta çekmemeye başladı mı tekleme stop etme vs sorunlarla cebelleşiyorum ve sonuç içine 20TL lik gaz bıraktım benzinde biniyorum yolda kalırsam 60-70km kadar idare eder en azından bi benzinlik denk gelir nasıl olsa, sadece günlük sabah iş akşam ev yada ufak tefek gidip gelme işi yapanlar için söylüyorum lpg araca zarar veriyor...

dEdiklerinize katılıyorum.. LPG çıkardım.. şuan aracım yavaş yavaş kendini toparlıyor.. kışa mazda servisinde bakıma soktummu tam olucak.. Adapazarı Bülbüller mazda servisi hk da düşünceniz nedir?

Tşkler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bazen arada bi depo benzinle gitmek gerekebiliyor. arabanın kısa mesafe ve uzun mesafe ortalamsını alan ecu sapıtabiliyor. ateşleme değiştiniz ve sorun düzelmediyse sorun distirbütör, yada hava elemanları ile ilgili olabilir. hava akışmetre ve sensörün sağlam olduğuna eminmisiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Allah LPG'yi icat edenden razı olsun :)

Arkadaşlar sahibi olduğum 8 aracın 6'sı LPG'liydi, dedim ya Allah icat edenden razı olsun... Bence LPG taktırmadan önce hangi araca, hangi LPG markası araştırması yapılması gerekiyor, bu birinci kural. Araca ekstradan bir yükleme yapıyorsunuz, dolayısıyla bu yüklenen kitin de bakımını yaptıracaksınız bu ikinci kural (10 bin de bir filtre en öncelikli sırada). Bu arada LPG takılırken öyle 3-5 eleman girmeyecek olaya, Bir-iki kişi yapacak tamamını, birbirlerinden haberleri olacak. Bunlarda benim tecrübelerim, kazasız, belasız, güvenli sürüşler herkese...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...