Jump to content

Ön Konsoldan Gelen Ses-Tıkırtı (2009 sonrası)

manovar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba

Aracın ön tarafından tam ön camın alt kısımlarından bir yerden bozuk yollarda bir tıkırtı geliyor. benzer problem yaşayan oldumu? Ses nerden geliyor olabilir?

Not: Bu konunun çözümü ile ilgili bülten yayınlanmıştır bağlantı;

http://www.mazdaclubtr.com/20533/bulten-bir-tumsekten-gecerken-kaporta-izgarasindan-gelen-takirti-sesi/msg384364/#msg384364

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanki havalandırmanın içinde bir şey kalmış yada gevşemiş gibi bir ses benden de geliyor ve ne olduguu henüz bulamadım, bulan arkadaşlar yazabilirse cok memnun oluruz. mazda 3 2006 hb

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba

Aracın ön tarafından tam ön camın alt kısımlarından bir yerden bozuk yollarda bir tıkırtı geliyor. benzer problem yaşayan oldumu? Ses nerden geliyor olabilir?

ben de de aynı sorun var. düz yolda problem yok ancak bozuk yollarda bir parça yerinden çıkmış gibi bir tıkırtı sesi geliyor ön camın altından bir yerden. ayrıca sürücü koltuğunda da ileri geri hareket edildiğinde gıcırdama sesi geliyor.  :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de hem öndeki o tıkırtı hem koltuktaki gıcırtı vardı.

servise götürdüm koltuğa galiba yağ sıktılar geçti.

ama bozuk yollarda tıkırtıya henüz bir şey yapmadım. bu ara duymuyorum.

Ya fazla bozuk yola çıkmadığımdan yada havalar ısındı genleşmeden ses bu ara yok.

Sesi yine duyarsam yine gidecem servise artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar öncamdan gelen ses . dış taraftaki  camın alt kısmına gelen plastik kaplamanın altındakı toz ıle camın arasındaki plastık surtunmesı tıkırtı sesı yapa bilir.. ve yada  palstık kaplamanın susutaları gevşemiş olabilirr.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gıcırtı için wd40 kullanın alt raylara sıkın faydası olacaktır.

Gıcırtı koltuğun içindeki yaylardan geliyor gibi.

Koltuk kızaklarına yağ sürülmüştü ancak herhangi bir iyileşme olmadı bu konuda.

Herkeste bu sorun yok, o da enteresan...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar dün şu önden gelen tıkırtı için meb başsayara gittim, test sürüşüne çıktık bilin bakalım ne oldu, servise gidene kadar durmadan tıkırdayan araba sustu, tık demedi.

Ben ön cam altındaki plastik rüzgarlık gibi yerden geldiğine nerdeyse emindim. o yüzden sökülmesini istedim gerçektende plastik sökülünce alta sallanan tıkırdayan bir sürü plastik yer vardı. Fitil süngerle beslendi kapatıldı. Şimdilik ses yok gibi sanki oralar iyice doldurulunca cam tarafından gelen motor sesi de azaldı gibi... belkide psikolojik. Masraf ne kadar : Beleşşşş... Meb başsayara teşekkür ediyorum bakımda ve bu gidişimde gayet ilgiliydiler....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar dün şu önden gelen tıkırtı için meb başsayara gittim, test sürüşüne çıktık bilin bakalım ne oldu, servise gidene kadar durmadan tıkırdayan araba sustu, tık demedi.

Murphy kanunları  :egy::2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşımda mazda 3 vardı çok yol sesi ve lastik sesi motor sesi vs. hepsi içeri çok aşırı derecede geliyor. arabaya neler neler yaptı sesi kesmekiçin fayda vermedi. bütün aracın altını ziftletti yok yok. en son döşemeci arkadaşlar var onlara götürmüş içeriden çok cuzi fiyata izalasyon yapmışlar ve seslerin hepsi kaybolmuş.  ve şuanda çok memnun. eğer aynı şekilde yol lastik motor sesinden rahatsız olan varsa yardımcı olmak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ses geri geldi arkadaşlar... :kafa:

yurtdısşında http://www.torontomazda3.ca/forum/showthread.php?28741-Windshield-Dash-Cowl-Rattle/page7

oldukça sık görülüyor 2010 model daha 1000 mil yapmamaıış arabalardada oluyormuş.

Bugün tekrar servis yolunu tuttum, allahtan bu sefer tıkırtıyı duyabildiler. sonrasında yine kesildi tabi...

yurtdışında ön cam sileceklerinin altındaki plastik değişimi ile sorunu çözenler var. Tolga bey sağolsun ilgilendi garanti kapsamında parça değişimi için istanbul ile görüşecekj bakalım sonuç ne olur.

ayrıca 2010 model mazda3 sahibi olup aynı problemi yaşayanlar servise mutlaka uğrasınlar. bu şekilde parça değişimi daha kolay halledilebilir. münferit sorun olmadığı anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı problem benim araçtada var ( 2010 HB Impresive ) ses sanırım ön camın ordaki  plastik kaplamadan geliyor. Plastik direkt cama temas ediyor arada yumuşak bir lastik tabaka olsaydı o ses gelmezdi diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Henüz böyle bir problemle karşılaşmadım, yabancı bir sitede okuduğum bi konuda benzer bir şikayet vardı, adam da motor tarafından ses geldiğinden şikayet etmiş fakat sonradan bulmuş sorunu; sürücü tarafında pedalların üst kısmında ayak havalandırma boruları sabitlenmiş değil (kontrol ederseniz görebilirsiniz), bu borular bazen kenarlara çarpıp tütreşim gibi tıkırtı yapabiliyormuş, çözümüde bantlayarak sabitlemede bulmuşlar.. umarım yardımcı olur..

koltuk gıcırdama sorunu bende de vardı, servise gittim yağladılar geçti.. ama geçmezse döşemeyi sökmeleri gerektiğini ve içerideki yayları yağlamaları gerektiğini söylediler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşımda mazda 3 vardı çok yol sesi ve lastik sesi motor sesi vs. hepsi içeri çok aşırı derecede geliyor. arabaya neler neler yaptı sesi kesmekiçin fayda vermedi. bütün aracın altını ziftletti yok yok. en son döşemeci arkadaşlar var onlara götürmüş içeriden çok cuzi fiyata izalasyon yapmışlar ve seslerin hepsi kaybolmuş.  ve şuanda çok memnun. eğer aynı şekilde yol lastik motor sesinden rahatsız olan varsa yardımcı olmak isterim.

Hocam ne gibi bir işlem yapıldığını biraz detaylı açıklarsanız,lastik ve motor sesi herkesin ortak sorunu zaten... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim kuzum çok sessiz, hiç ses gelmiyor  :2funny:

ama amortisörler çok zıplatıyor, özellikle 160dan sonra ,adam gibi asfalt yoksa yolda kontrolü zorlaştırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim kuzum çok sessiz, hiç ses gelmiyor  :2funny:

ama amortisörler çok zıplatıyor, özellikle 160dan sonra ,adam gibi asfalt yoksa yolda kontrolü zorlaştırıyor.

bende birde spor amortisör var düşün :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yaa olayı çözdüm. amortisör felan değilmiş mesele. bu çok zıplamaya müteakip kafamda soru işaretleri oluştu. lastik havalarına bir baktım ki 47psi :) 35-36 yapınca araba da ne zıplama kaldı, ne hoplama . şiir gibi oldu kerata :)

aracını yeni alanlar, lastik havalarına bir baksınlar bence :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ewet benim 3 te de var aynı mevuz. tıkırtı değil çıtırtı demek daha doğru olur. camla plastiğin birleştiği yerler genelde. arka camın ordan  da geliyor ön camın ordan da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de ayni sesten dolayi kafayi yemek uzereyim :) birkac hafta once basladi pur-dikkat dinliyorum sanki muzik sisteminin hemen arkasindan geliyor gibi. Bu arada aracim 2009 (eski kasa) bu ses konusunda rahatsizliklarini dile getiren arkadaslarin tamami 2010 mazda 3 mu kullaniyor ? :) bugun itibari ile 10.000 km oldu aracim ama bu erkenden  arabadan sesler duymak inanilmaz canimi sikmaya basladi. Bir de , on amortisorlerdeki gicirti normalmidir 10000 km de ? Moskova yollari pek de bozuk degil ,kisacasi arac beni sasirtmaya basladi iyice ! :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...