Jump to content

2.Nesil Mazda 3 AT Geri Viteste Kaydırma.

hamzaucar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar;

Aracım Mazda 3 2010 Touring Triptronic Vites.

Aracım yokuşta ön tarafı aşağı bakıyorken geri geri park etmeye çalıştığımda ciddi şekilde bir geri kayma oluyor. Bu normalmidir yoksa aracımdaki bir sorundan mu kaynaklanıyor.

Aracı sıfır aldım ve hiç bir problemde yaşamadım ancak bu durum biraz kafamı kurcaladı.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tiptronic viteslerde belirli bir vites boşluğu var. Bu ölçüde kaynaması normaldir. Beklentiniz dışı bir kayma olduğu için ciddi olarak nitelendiriyor olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracı kullanan diğer arkadaşlardaki durum nasıldır acaba? İleri viteste yokuşta herhangi bir kaydırma yok. Ancak geri viteste rampa aşağı aracı şu an el freni ile yardımı ile kullanıyorum.

Freni bıraktığımda araç bence ciddi bir şekilde kayıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Denediğim yokuş dik sayılır. Ancak banada kayma yinede fazla geldi.

Ben bu durumu farklı bir araçta gözleyip kıyaslayım birde servis görüşü alıyım sonucu paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanıyorum bu bir sorun değil. Triptronic fiesta(2004) ve corsa(2008) kullandım. Her gün gerçekten dik yokuşlardan inip çıkıyorum.(çıktığım yokuşta kazara dursanız 4x4 araçla ancak çıkarsınız)

bu araçlarda kaçırıyordu.park ederken yada dur kalkta vs. yukarda bahsettiğiniz durumda da...

Triptronic viteslerde gaza basmadan tam kavrama olmuyor diye biliyorum kaçırması normal olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hamza bey,

aracınız tiptronic değil otomatik şanzımandır. + ve - seçenekleri bulunan otomatik şanzımanlara da halk arasında yanlış olarak tiptronik denmektedir.

tiptronik, bildiğimiz manuel şanzıman prensibiyle çalışan, debriyaj ve vites geçirme işlerini sizin yerinize motor yada hidrolik yardımı ile yapan yarı otomatik şanzımanlara ve özellikle vw-porsche grubuna ait araçlarınkine verilen addır.  diğer markalarda m/mt, dsg, geartronic, easyshift, sportshift gibi isimler verilse de prensip olarak yukarıda bahsettiğim tiptronik şanzıman özelliklerini taşırlar.

genelleme yaparsak ,yarı  otomatik şanzımanlar başarılı olamamış ve bildiğimiz otomatik vites (sizin aracınızdaki) rahatlığını sağlayamamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyide benim anlamadığım yokuş aşşağıda geri vitese takınca araba zaten kayması gerekmezmi. Frene basarak ilerlemesi lazım. Benmi sorunu yanlış anladım acaba.

Yokuş aşşağıda geri geri inmek isteniyor ve  geri vitese takınca araba kayıyor. Sıkıntı bu değilmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün Mazda Servisi ile de görüştüm (Şahsuvaroğlu Cem bey), bu kaydırmanın bu araçlarda belli bir açıdan sonra olduğundan bahsetti. Yaklaşık 30 dereceden sonraki yokuşlarda hafif hafif bir kayma yapabiliyor imiş.

Sanırım ben bu durumu ilk kez farkettiğim için fazla gibi geldi. Alışıcaz artık.

Açıkçası rampa yukarı çıkarken ileri viteste bu kaydırma beni rahatsız etmedi ancak rampa aşağı geri geri park etmek istediğim zaman biraz daha zor oluyor. (Evimin önündeki durumda tam bu yapıda yani hergün park ettiğim yer).

Bazı araçlarda bu kaydırmayı engelleyici sistemler olabiliyormuş. Ancak bu şekilde kaydırma engellenebiliyor. Birde araç ağırlığı göz önünde bulundurulursa kayma ona göre fazla oluyor.

Bu bilgiler Mazda servisinden aldığım bilgiler. Bana da açıklamaları makul geldi.

Not : Bu tür yazıları okuyup mazda hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için de bir not düşmek isterim. Aracı alalı yaklaşık 1.5 ay oldu. Çok değil yaklaşık 1000 km yol yaptım. Benim şahsi kanaatim bu sınıfta sıfır olarak bu paralara alınabilecek en idel araç Mazda 3. Öyle aman aman bir eksikliğini hiç bir şekilde hissetmedim.

Not2 : Uyaran arkadaşa teşekkür ederim. Gerçekte triptronik ismini kullanmanın çok doğru olmadığını biliyorum ama ağız alışkanlığı işte :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

sonuçta aracın 2010 olsa da motoru ve şanzımanı eski kasalarla aynı,işte sana bir yöntem ben çok dik yokuşlarda kalkarken sol ayagımla frene basıyorum arac hareketlenecek gibi oldugunda da bırakıyorum sıfır geriye kayma... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sonuçta aracın 2010 olsa da motoru ve şanzımanı eski kasalarla aynı,işte sana bir yöntem ben çok dik yokuşlarda kalkarken sol ayagımla frene basıyorum arac hareketlenecek gibi oldugunda da bırakıyorum sıfır geriye kayma... :D

Ben de bu durumu tebrik etmekle yetiniyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben çözümü el frenini kullanmakta bulmuştum. Ancak bu yöntemde oldukça yaratıcı bir çözüm.  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Ben çözümü el frenini kullanmakta bulmuştum. Ancak bu yöntemde oldukça yaratıcı bir çözüm.  :D

normalde fren yapmam gerektiğinde de sol ayağımı kullanıyorum bazen bakınız sol ayakla fren teknikleri :)))
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda3 BL ve BK modellerin activematic (tiptronic değil) şanzumanlı modellerinde bellli bir eğime kadar D ve M1 viteslerinde kaydırma olmaz. Ama aynı şey R için geçerli değil. Düz zeminde bile R ye taktığınızda araç yürümek için nazlanır. Bunun şahsi fikrim vites oranlarıyla ilgisi olabilir. Bu arada araç yokuş yukarı D konumunda kaydırmaz demek yanlış olur. Belli bir eğimden fazlasında kayma gayet normal...

Aracın burnu aşağı bakarken aracın R konumunda kaydırmamanın pratikte bulduğum bir yolu var.

R ye taktınız, ayağınızı frenden çekince araç yokuş aşağı kaymaya başlayacak, el frenini tam çekin ve biraz gaz verin-çekin. araç biraz kavrasın ve el frenini bırakın. ayağını bu arada frenden çekerseniz gaz vermediğiniz halde aracın kaymadığını gözlemleyebilirsiniz. bu el freni yerine sol ayak freniyle de yapılabilir...

bu yazdıklarım el freniyle klasik kaydırma kalkışından farklı. şanzumandaki tork konventörünün yağ basıncını arttırarak kavrama sağlamak esasına dayalı... arada ince bir fark var. birbirine karıştırmayalım. tabi ayak frendeyken gazı fazla kaçırmayın, gereksiz yere fazla gaz vermek de uzun vadede şanzuman hasarlarına sebep olabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

merhaba arkadaşlar aracim yokuşda durdugumda yavaşca geri kaydirma yapiyor bu normalmi yoksa şanzimanda bir sorunmu var mazda 3 lerde geri kaydirma oluyomus ben bazen cok dik yokuslarda denemiştim kaydirma yoktu ama simdi cok dik olmuyan yokusta kaydirma yapti

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31.01.2016 at 22:39, Serkan55 :

merhaba arkadaşlar aracim yokuşda durdugumda yavaşca geri kaydirma yapiyor bu normalmi yoksa şanzimanda bir sorunmu var mazda 3 lerde geri kaydirma oluyomus ben bazen cok dik yokuslarda denemiştim kaydirma yoktu ama simdi cok dik olmuyan yokusta kaydirma yapti

Forumdaki ortak konu ile birleştirilmiştir. Buradan devam edebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...