Jump to content

Direksiyon Kutusu (90-94)

Guest alpaslan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar merhabalar.

benim 94 model mazda 323 sedan arabam var. allaha sukur arabamın bır saorunu yoktu ama son zamanlarda arabanın on takımlardan yolda gıderken tak tak seklinde bir ses gelmeye basladı. ama bu sesi sogukken yapmıyor 15 km felan yol yapınca ondan sonra yapıyor.

rot balansa gıttım bana amortısorden dedı amortısor dedı yagı devır etmıyor onun ıcın bu sesı yapıyor dedı ama dedı amortısorun saglam dedı sadece ses yapar dedı

tabı benım ıcım rahat etmedı baska bır rot balansa gıttım oda dıreksıyon kutusundan cıkan rot kolunu tuttu arabayı salladı bak dedı ses buradan gelıyor dıreksıyon kutusuna gıden mılın oldugu bolge bozuk dedı ama benım kafamda soru ısaretlerı var

1-madem dıreksıyon kutusu bozuksa bu sesı neden sogukken yapmıyor.

2-ve eger dıreksıyon kutumda sızce sorun varsa bu sorundan en makul sekılde nasıl kurtulurum

3-bu sekılde arabayı surmeye devam edersem arabayı zararı olurmu

4-bırde o bolgeyı acıp bakamadıkları ıcın acaba yag eksıklıgı felan bu sesı yaparmı ne yapacagımı bılmıyorum sızden yardımlarınızı beklıyorum

hepınıze tesekkur ederım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sorun direksiyon kutusundan sa eğer ilerleyen zamanlarda (benim tahminimce) kilitlenme direksiyonda zorlama yapabilir, amortisörden ses gelmesi için amortisörün patlak olması lazım çukur yada tümseğe girdiğinizde tak tak şeklinde değilde gacırt gucurt şeklinde yani 2 pürüzsüz demirin arasında kum varmışta birbirine sürtüyormuş gibi düşünün öyel bir ses gelmesi gerek.

Ön takımle ilgili arızalarda fazla vakit kaybetmemek gerekir yol hali neyin ne zaman karşımıza çıkacağı hiç belli olmuyor burası TÜRKİYE :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Arkadaşım bendede 97 323 sedan glx var Amasyalıyım Benim direksiyon kutumdada arıza var benim arabamda stabilizeye girsigimde tıkırtı geliyor asvaltta bişey yok.Buna sebeb geçen yaz 4 amartisör ön rotiller lastik aksamlar degiştirdim.Ustam En son direksiyon kutusu O da Ankara ya yolluyoruz orada yapıp geri yolluyorlar 300 tl ne maal olur ee  bende onca masraftan sonra seneye yaptırmaya  karar vrdim.Kontak kapalıyken direksiyonu çevirincede ses geliyor.Benim arabada

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıcak-soğuk olayının psikolojik olduğunu düşünüyorum,muhtemelen düz asfaltta kesiyor,hafif bozuk yolda ses çıkarmaya başlıyordur da size o yol daha sonra denk geldiğinden öyle hissediyorsunuzdur.Kilit taşlı yollarda,hafif bozuklukta ön taraftan langır lungur ses yapan ve direksiyonda da hissedilir bir sorun ise ;

Yağ eksikliği ile bi alakası olmaz korkmayın.

Anlattığınız kadarıyla ya rot mili boşluğu var yada rot başları,rotiller ses yapıyor.

Amortisör patlak olsa tümseklerde küt küt vurur ve İbrahim'in anlattığı gibi tepkiler verir.

Rot milleri+rot başları+rotilleri değiştirin,bir de ön düzene girin hiçbir sorun kalmaz.

O şekilde bişey olur yada olmaz garantisi yok,her an aşırı boşluk yapan bir rot mili yerinden de çıkabilir,uzun km ler sorun olmayadabilir ama burası Türkiye ne olup ne olmicağı belli olmaz..Bir an önce değiştirmeye bakın derim..

Kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...