Jump to content

Çukurlar kabusum oldu!

Özer
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracım 1991 model 626 Sedan. Alalı 1 ay oldu. Çok aradım ve en temizlerinden birisini aldım. O kadar temiz ki övgüden şımardım. Yalnız 1 sorunum var.

Sorunum şu: Arabamla bir çukura biraz hızlı girdiğimde sanki ön takıma alttan balyozla vuruyorlarmış gibi KÜTTT diye bir ses geliyor. Sanki şasi yere çarpıyor, çok sinir oldum bu sese!

Araca Kocaeli Mazda Haldız'da bakıldı, Aks'ta boşluk varmış onu hallettiler.  Alt takımı gözden geçirdiler. Tıkırdamalar kesildi, kalkışta kütleme sesi gitti ama halâ daha bir çukura azıcık hızlı girsem bu çok vurma sesi geliyor.

Başka araçlarım da oldu, ayrıca sürekli şirket araçları da kullanıyorum, o hızla hiçbir arabada öyle çukurlara girmeyle böyle bir ses gelmiyor.

Acaba bu Mazda 626'lıların klasik bir sorunu mu? Bu endişe duymayacağım Mazda 626'nın bir özelliği mi?

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Serviste amortisörler vs hepsi kontrol edildi. Herşey normal, yapılacak herşeyi yaptık denildi. Ama anlamsız şekilde çok basit çukurlarda bile azıcık hızlı girsem ön takımdan KÜTTTT diye vurma sesi geliyor. Servisin söylediği amortisörlerde bir problem olmadığı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla benim 626 nın arka amortisöre de iyi diyordu adam ama, 2 kişi arkaya oturunca çukurlarda tak tuk şaseye vuruyordu .. uzun zamandır değişmediyse, amortisör değişmeniz gerekebilir. diğer aksamlarda sorun yoksa, amoritsördür muhtemelen. aracı 1 ay önce almışsınız, çnceki sahibine bir sorun isterseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle aracını güle güle kullanman dileğiyle Özer.

Sendeki sorunun aynısı aracı aldığımda (2005te) bende de vardı.

Benimki (93 626) her çukur, logar kapağı yada küçücük bir taşta bile arabayı titreten bir sarsıntı yaratıyordu. İlk önce amortisörler dendi, baktım arka 2 tane salmış kendini, hemen değiştirdim.

Sonra lastiklerin ölçülerine baktım, araçta standart 14" cant üzerinde 165 50 lastik vardı. Hemen 195 60 ile değiştirdim.  Aynı yerlerde şu anda çarpma olayı olmuyor. Gayet memnunum.

Birde kilo versem tam olacak ama....  :nazar:

Ben bu sorunu böyle hallettim Özer, inşallah işine yarar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orijinali için hiçbir fikrim yok Burak.

Canta uyacak en uygun hangisi diye baktım, o da bu oldu.

Virajlar artık daha güvenli... :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki sahibi sitede 4 amortisör değişti yazmıştı satarken. Şimdi arayıp sormak ayıp olur diye düşünüyorum. Adam kıyak yaptı bana bi dünya. Ama yine de arayıp tekrar bi sormakta fayda var, soracağım.

Aracın jantları orjinal, lastik ebatı da 195/60, yani sizin değiştirmemi istediğiniz gibi zaten.

En iyisi ben başka yerlere de baktırayım, en iyisi bu olacak sanırım.

Herkese yardımları için teşeküürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Öncelikle araban hayırlı olsun.

Haldız'dan önceki servis olan Doğan Lastik firmasında benim eski 323 için 1500 liraya yakın bir masraf çıkartmışlardı. Fakat onların değişecek dediği parçaların hiçbirinde sorun yokmuş. 150 liraya Bostancı'da İkiler Mazda servisi Teber Usta halletmişti sorunu. Şimdi diyeceksin ki Doğan Lastik ile Haldız ne alaka? Alaka şu; Doğan'daki ustalar aynen Haldız'a geçti. Bu sebeple ya sanayideki adam gibi bir ustaya götür arabanı ya da Bostancı'ya Teber ustaya. Mesela, sanayi sitesinde ilave bloklarda Düzen-76 var Ziebartın sırasında. Mesela benim amcaoğlu var benim arabamla ilgilenen ama bana kızıyor, Mazda gönderme bana diyor :D Bunlardan birisine götür arabanı, onlar baksınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk işim bir ustaya gidip Z rotlara baktırmak ve amortisörlere. Sağlam ve güvenilir işinin ehli bir usta bulmam lazım. Hepinize çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki bu cukurların fotoları cekılıp beledıyeye gotursek masrafı karsılamazlarmı sizce  :tey:gecen bende düştüm bılyalar dagılmış sag ön tekerde tekerı saga sola cevırdıkce tat tak ses yapıyordu 100 tl masraf cıktı derin bir cukurdu ve halen duruyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa Bey, yardımınız için teşekkür ederim. Amcaoğlunuz bana da kızmasın :)

Ama benim Mazda'm Allah  :nazar:'lardan saklasın çok temiz. Sadece dediğim bu sorunu var işte.

Ayrıca neden "bana Mazda gönderme" demiş ki, merak ettim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Ayrıca neden "bana Mazda gönderme" demiş ki, merak ettim?

Hiçbir şeyden çekmedi, benden çektiği kadar diyelim kısaca :D

Kuzene gideceksen eğer adresi 208. Blok 83 numara / Oto Klinik / Adem Güneş veya ortağı Kadir Kuzu [Erman Kuzu ile bir akrabalığı yok :D]

Otel tarafındaki kapıdan girdiğinde ilk sağ, sonra ikinci sol ve dümdüz ileride yolun bitimine yakın solda Kocaeli Makas'ın yanında. Kendisi bakmasa bile seni doğru yere yönlendirir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar çok teşekkür ederim. Şu anda İstanbul'dayım. Döndüğüm zaman kendisine gideceğim, telefonuma not ettim adresini.

Bostancı'ya yakınım şu anda, ordan da tavsiye ettiler bikaç yer, bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

...........İkiler Mazda servisi Teber Usta halletmişti sorunu. .....

İşte Mustafa da sana onu söylemişti. Kesin Taber Ustadır o.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...