Jump to content

Mazda 3 2010 LPG Taktirmakta Teredtütlüyüm

Beyaz Inci
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

:hi: Merahaba Arkadaslar ben Antalyadan Katiliyorum clübe Aslende Izmirliyim Malülen Emekliyim kismet ise Persembe günü Yeni Mazda 3 mü satin alacagim tabi herkesin bildigi gibi emekli biri olarak benzin fiyatlarina pek fazla dayanmak ne yazikki pek mümkün degil okadar cok arastirmalarima göre bi okadar da celiskili ifadeler okudum Mazda ve lpg hakkinda inaniyrumki sizi aranizda daha inandirici cevaplar bulabilecegime bana bu Konuda yardimci Olursaniz Sevinirim.

Herkese Slm lar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hoş geldiniz bey amca, bende memurum , sizden pek farkımız yok :) tek avantajım bekarım :D öncelikle düz vites almanızı şiddetle tavsiye ederim. otomatikte tasarruf yapmanız çok zor. en iyi ihtimalle 8.3 lt yaktırabildim ş.içi . araba çok güzel ama yakıt ekonomisi sizi zorda bırakabili. tabi bunda ne kadr yol yapacağınızda önemli. şöyle hespa yaparsak

1 depo 211 tl (3.85tl/lt) ortlama 600 km gider. yani yılda 12bin km gidecekseniz, lpg ye felan gerek yok. ayda bir depo işinizi görürse

ama standart konuşursak yılda 20bin km

otm benzin 33 kuruştan 6600tl , düz vites 27 kuruş yaksa 5400tl , dizel 18 kuruştan 3600 tl yakar . araç fiyatları burada etkili oluyor, sedan touring 38bin, dizeli 47 bin tl :) arada 9bin tl var . ben o farkı impresive otm ye kullandım. 3 bin de ucuza geldi.

lpgyi şimdilik unutun, çünkü takan kimse yok. ben de dahil bir kaç arkadaş düşünüyoruz, araştırıyoruz , 5 yıl da 13bin tl fark meydana geliyor . bundan 3bin tl lpg kiti muayene fln düşüyorsun, 5 yılda 10bin, yılda 2bin tl fark oluşuyor. ama araca zarar verip vermediği muaamma. kullaılan magnezyum sübapların, lpgde zarar gördüğü bir çok yerde belirtilmiş. bu zararı vermeyeceğini iddia eden tek kit vialle. onu da tecrübe eden yok. bi deli fişek çıksa bizde nasiplenecez :D

hesap böyle hocam, siz artık bütçenize zevkinie göre karar vermek durumundasınız. bence çok geiyorsanız bi alt segmentin az yakan dizellerine bakabilirsiniz. fiesta,fabia, polo, corsa vs

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:hi: Merhaba yegen ben ne yazikki otomatik almak mecburiyetindeyim fakat forumlarda okuyorum Emre diye bir arkadas var yaziyorki meslegi geregi Piyasadaki bütün bu LPG Kitlerini deniyor ve test ediyorlarmis onun degisyle en önemlisi Kalibrasyon ve ayar arti montaj cok önemli oldugunu yaziyor eger bu notlari okursa onunla tecrübeleri hakkinda yazismak isterim ne yazikki hic bir firma adi vermiyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Öncelikle hoşgeldiniz.

Size gönderilen mailde forum içerisinde faydalı olacak bilgi ve linkler mevcut. Bunun haricinde Sık Sorulan Sorular bölümünde de aklınıza takılanlara yanıt bulabilirsiniz.

BUrası tanışma kaynaşma bölümü olduğu için teknik konuları bu bölümde konuşmuyoruz. İlgili ana başlıklar altında arama yaptığınızda pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Tesekkürler Mustafa Bey.

Rica ederim.

Sorduğunuz soruya Emre reklam olmasın diye cevap vermek istemiyordur. LPG konusunda Mazda'ya en uyumlu olduğu söylenen marka Romano diye biliyoruz. Fakat markadan çok ama çok daha önemli olan faktör montaj ve kalibrasyon. Hangi marka taktırırsanız taktırın, kötü bir montaj yüzünden pek çok sorun yaşayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hoş geldiniz bey amca, bende memurum , sizden pek farkımız yok :) tek avantajım bekarım :D öncelikle düz vites almanızı şiddetle tavsiye ederim. otomatikte tasarruf yapmanız çok zor. en iyi ihtimalle 8.3 lt yaktırabildim ş.içi . araba çok güzel ama yakıt ekonomisi sizi zorda bırakabili. tabi bunda ne kadr yol yapacağınızda önemli. şöyle hespa yaparsak

1 depo 211 tl (3.85tl/lt) ortlama 600 km gider. yani yılda 12bin km gidecekseniz, lpg ye felan gerek yok. ayda bir depo işinizi görürse

ama standart konuşursak yılda 20bin km

otm benzin 33 kuruştan 6600tl , düz vites 27 kuruş yaksa 5400tl , dizel 18 kuruştan 3600 tl yakar . araç fiyatları burada etkili oluyor, sedan touring 38bin, dizeli 47 bin tl :) arada 9bin tl var . ben o farkı impresive otm ye kullandım. 3 bin de ucuza geldi.

lpgyi şimdilik unutun, çünkü takan kimse yok. ben de dahil bir kaç arkadaş düşünüyoruz, araştırıyoruz , 5 yıl da 13bin tl fark meydana geliyor . bundan 3bin tl lpg kiti muayene fln düşüyorsun, 5 yılda 10bin, yılda 2bin tl fark oluşuyor. ama araca zarar verip vermediği muaamma. kullaılan magnezyum sübapların, lpgde zarar gördüğü bir çok yerde belirtilmiş. bu zararı vermeyeceğini iddia eden tek kit vialle. onu da tecrübe eden yok. bi deli fişek çıksa bizde nasiplenecez :D

hesap böyle hocam, siz artık bütçenize zevkinie göre karar vermek durumundasınız. bence çok geiyorsanız bi alt segmentin az yakan dizellerine bakabilirsiniz. fiesta,fabia, polo, corsa vs

Dostum yeni mazda3te kullanılan motorla bir önceki kasada kullanılan motor aynı ki zaten..2003ten beri aynı motor..O yüzden yeni araca takılanı aramamıza gerek yok..Eskileri kafii..Romanoyla sorun yasamayan bir kişi var BRC plug ile sorun yaşamayan bir kişi var 55civarı..Az önce maille görüştüm...vialleyi ise hiç takan yok..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

biliyom motor hemen hemen aynı , z6 biraz modifiyeli yeni kasalarda. aslında benim arkadaş var, titanyum cnc makineleri var. bu sübapları cnc de yaptırsam nasıl olur acaba :)lpg madem magnezyumu bozuyor, bizde titanyum taksak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle birşey var sorun sadece sübap ve sübap başlarından kaynaklanmıyormuş kapak ve sübap yataklarıda zarar görüyormuş.Keşke cnc'ide yapılabilse süper olur ben alırım valla..Ama 1-2bin ister zaten dizel alınır onun yerine ne sinir bozucu bir durum ya.bu işin en temizi japonyadan gelirken lpg uyumlu istemek ya da servislerle konuşup ısrar edip bu değişecek parçaları yurtdışından istetmek..Belki yeni motorların sübapları böyledir kim bilir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:hi: Merhaba ben Izmirde bir Mazda Bayisi ile Telefonda Görüstüm satici bayan bana su Ifadeyi verdi Izmirde bir LPG Kiti Takan Bayi varmis ve taktiktan sonra Motora 3 yil Mazda Garantisini devam ettiriyorlarmis ama e kadar güvenilir bilmiyorum ayrica Ankaraya"da Telefon actim Landi Renzo ile görüstüm olarda bana bu güne kadar taktilari araclarda sorun yasamadiklarini Ifade ettiler.Mazda müsteri Hizmetleri gine bir baska konusuyor hal böyle oluncada kafalar baya Karisiyor arkadaslar.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birazdan sana bir yazı göndericegim..beklersen tüm lpg kullanıcılarının yorumlarını ekliycem güncel bu hafta mail attım sagolsun cevap yazdı bir çokları ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaslar bu maillerin hepsi bu 1-2 hafta içinde araştırılan güncel bilgilerdir...

LPG konusuna gelince

ben prinste karar kıldım.. çok araştırdım,servis ağı az.ama kit en kaliteli kit. Mazda forumundada yazdıklarımı okuyabilirsin. Almanya'da bu kite valve care dahil motor garantisi veriyorlar.valve care zaten japon otolar için üretilmiş bir ürün. ben ürünü taktırırken taktırdığım yerde onlar zararlı motora sudur budur dediler. ama ürünü sipariş edip taktıklarında birde incelediklerinde teknik olarak gerçekten çok iyi bir ürün olduğunu söylediler...

kite gelince...

motor ışığı 2 ayar sonunda birdahada yanmadı. 6 ayı geçmiştir yanmadı...

kitin parçalarıyla igili bir sorun yaşamadım.

ilk 1 ay ben sorun yaşadım... sorunu çözene kadar tabi... araç kendiliğinden bbenzine geçiyordu.hiçbirşekilde gaza geçmiyordu. kendiliğinden geçene kadar.sorun ise su hortumu çatlak çıktı...sıcak su çatlaktan dolayı yeterince ısınmıyordu. regülatörde gazı buharlaştırmıyordu araç benzine geçiyordu taki sıcakllığı yeterli olana kadar..hortum değiştirildi sorun ortadan kalktı...

nazar değmesin o gün bu gün hiçbir sorunum yok...

yakıt durumu ise...

şehir için kullanımda 31 LT gaz ile 250-280 km arası yol yapıyorum.

şehirdışında  31 LT ggaz ile 340+\- yol gidiyorum.

depo için bence en uygunu stepne yerine giren simit depo.. 43LT 'lik depo tam stepne lastik yerine uyuyor ve hiçbir şekilde bagajda küçülme olmuyor...tabi daha büyük depoda mevcut. uzun km gitmek istiyorum derseniz taktırabilirsiniz.

tanıdığım usta olarak hangi şehirdesiniz bilmiyoruum ama ben istanbulda TGS otogaza taktırdım.... Taktırırken tanıştım ve hala görüşürüz mailleşir telefonlaşırız. her türlü soruyuda sorarım lpg ile illgili....

bizim araçların manifoldu plastik tarzı maddeden olduğundan sökülmesine gerek yok... açılan deliklerdeki saçaklar eriyip gidiyor zaten.

valve care kısa dönemde bir verim alınacak bir ürün olmadığından birşey diyemiyorum... sonuçta çalışma şeklini anlatayım....

elektronik pompası var ve üstündede katkı maddesi.şişe şeklinde...

aracın zorlanma ve motorun durumuna göre elektronik olarak katkıyı emme manifoldundan süpaplara gönderiyor... motor çok zorlanıyorsa katkısını gönderiyor zorlanma yoksa katkıyı göndermiyor....

zaten bu ürünün bir başka modeli kopyası vs yok...

son olarak prins piyasadaki mevcut kitlerle fiyat olarak rekabet edebilmesin için khein enjektör dışında başka bir enjektörlede satışa başlamış...tabi fiyatı daha uygun...ben khein enjektörü tavsiye ederim...bi 500-600 tl fark ediyor tabi...

ve lpg ile 12000 kmyi geçtim. Allah'a şükür bir sorunum yok....

performans olarakta ben sürücü olarak farkedemiyorum... belki vardır belki yoktur. ben anlayamadım açıkçası...

ama herşeyden öncesi MONTAJ. çok önemli... montajınız iyi olunca lpg nin keyfine varıyorsunuz...

--------------------------------

merhaba,

ben lpgli olarak 55000km yaptım, bir sorunla karşılaşmadım, üstelik araca lpg takıldığında 85.000km'deydi. bu forumda çok tartışıldı, sorun yaşayan da oldu yaşamayan da. ben lpg'nin maliyetini 10.000km'de çıkardım, üstüne yaptığım km'ler cebime kar kaldı. ama masraf çıkarsa da biraz can yakar tabiki. bunu göze alarak sıfır araç alıp lpg taktırabilirsiniz.

marka olarak brc'den aşağı bir marka taktırmayın derim ben.

ayrıca şu an mazda3'lerin dizeli çıktı, lpg zarar verdi mi verecek mi diye kafa yoracağınıza, gidin sıfır km dizel alın 10 sene binin. mazda binilecek bir araçtır, şiddetle tavsiye ederim.

-------------------------------

Ben 2007 aralıkta taktırdım. 30000 km civarında LPG'li kullandım. Şimdilik hiç bir sorun yok. Taktıktan sonra da hiçbir sorun olmadı (motor arıza ışığı hiç yanmadı mesela). Ama ben prins taktırdım 2200 lira civarında ve Tunap koydurdum, subaplara ekstra yağlama yapıyor. Gerçi forumda bir çok kişi tarafından zararlı deniyor ama ben sorun yaşamadığım için hala kullanıyorum yağlama sistemini.

Tavsiyeler konusunda da zaten her yerde söyleniyor. Marka olarak değil de usta olarak iyi bir yere yaptırın bence ve mazda3'ü iyi bilen biri olsun. Benim yaptırdığım usta benden önce sadece 1 mazda3'e takmıştı ama iyi bir ustaydı, onun için sorun yaşamadım.

İyi günler..

Merhabalar,

Arabanız hayırlı olsun şimdiden.

Benim önerim manuel de olabilir diyorsanız dizel almanız.

Sürüş zevkiniz çok daha yüksek olur, hızınıza göre yakıt masrafı az olur.

Benzinli motor 4 kişi + dolu bagajla özellikle yokuş yukarı can sıkıcıdır.

LPG ile ilgili epey bilgi forumda var. Araştırmanızı öneririm. Naçizane fikrim mümkünse dizel alın.

Burada benim açtığım konu mevcut:

http://www.mazda3fanclub.com/tr/1/forum.html

Selamlar

----------------------------

merhaba

hem kardeşimde hem bende mazda 3 at var şu ana akaar hiç bir problem yaşamadık aksine çok memnununuz iti taktırmışız tavisye ederim. ben brc taktırdım çok memnunum.ben 20 bin dir kullanıyorum. kardeşimde 15 bin dir.

brc nin en son sistemini taktırdım. yetkili bayide taktırdığınızda son sitemini takarlar zaten.

-------------------

ben 60.000km kadar kullandıktan sonra motor da titremeler artmıştı. 5000km kadar titremelerle gezdim. rölantide motor titriyordu. subaplar degisti. yaklasık 1200 TL masrafı oldu 60.000 km de

suan aracım 110.000 km de hala lpg kullanıyorum. tekrar aynı olayı yasayacagım ama benzinlide kullanamıyorum aracı. tekrar yapılacak motor bir süre sonra. bence bunlarla ugrasmayın. dizel mazda3 de var biliyorsunuz biraz pahalı ama. ayrıca uzun yollarda, hızlanma bakımından 1.6 AT cok yorucu ve performans vasat derecede. arac yukluyse gidemiyorsunuz gonlunuzce.

---------------------

merhaba öncelikle...

evet bende lpg taktırdım memnunum ancak lpg den dolayı evet sübap erimesi oldu...1100-1200 tl bir masrafla ilk günkü gibi oldu arabam... 42000 km de yaptı bunuda... yani 42000 km sorunsuz kullandım ben. daha uzun kullanan var ancak daha kısa sürede sübaplarıda eriten var...yani kullanımla alakalı bi durum. ve tabiki aldığınız gazla. Ben taktır derim eğer ekonomik durumunuz benzine elvermezse...:) araca çok düşkün olursanız üzülebilirsiniz ancak. bende lovato var. fakat BRC, landirenzo gibi markalar daha cok tercih ediliyor artık. ankaradaki opan mazda bayi, kendileri bizzat landirenzo marka lpg takıyorlar araclara. tabiki aracı az kullanıyorsanız benzinli mazda 3 almanız olumlu olabilir. ben senede 30.000 km yaptıgım ıcın kendım uzerınden dusundum.sorunuz olursa cevaplayabilirim...iiy geceler...

Merhaba. sübap erimesi gibi bir problem yaşamadım. 22000 de taktırdım şu anda 69000 de arabam. bazen ayar yaptırmak gerekebiliyor. benzinde kaç litre yakıyor ise lpg de %25 fazlasını yakıyor. yani benzinle 8 litre ise lpg de 10 litre. Ben memnunum Allaha şükür büyük bir problem olmadı şu ana kadar. brc sequent24 my07 modeli. mavidenizlerde taktırmıştım ankarada. taktırırken kabloları kesmeden ve motoru delmeden takabiliyorlar artık aklınızda bulunsun. ben taktırırken bu imkan yoktu

---------------------------

Hayırlı olsun isa kardeş.Aracıma 16000. km de tüp taktırdım.66000 km. de sübaplar yandı. Yanma işi gerçek.800 milyona tamir ettirdim.Yine kardayım karar senin.Ben gene tüple binmeye devam edicem.50000 km sonra subap lar yanarsa tekrar yaptırırım artık.Bide şu var lpg li kullanıp hala aracında sorun çıkmayanlarda var.Sen iyice düşün taşın.

------------------

Benim arabam 2005 hb at 2 sene oldu taktıralı hıc bır sorn yasamadım 90.000 de takıldı 140,000 oldu suanda brc taktırdım ben her zaman opetten alırım gazımı hiç bir sorun yaşamadım servislerini aksatmadan yaptırırsan duzgun bakarsan hıc bır sorun yasamazsın ama sen 0 alıp lpg taktırma bence 0 alıcaksan garantısının bıtmesını bekle nolur nolmaz.

-------------------

SELAMLAR,

2004-Sedan-Dinamic-AT kullanıyorum.

2008 Nisan ayından bugüne kadar LPG ile kullanıyorum. BRC SEQ-24-MY07 kiti var. 

20.000 km. Yaptım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım. Memnunum.

Arabayı genelde çok sakin kullanıyorum. Devirli kullanmıyorum.

2000-4000 devir aralığında kullanıyorum.  Şehir dışında oturduğum için de

Genelde uzun yol gidiyorum ve dur-kalk yapmıyorum.

Tüketim ortalaması  8.0 lt/100km dir. 

4 kez de Antalya ve İzmir şehirler arası gittim., ortalama hız 120 idi,

Max  150 ve 160 ile  sürüyorum. Araç yüklü olduğu zaman  özellikle rampalarda

benzine alıyorum. Gazla bir sıkıntı yaşamamak için yüksek devirlerde hep

benzinle gittim. Belki faydası olur diye.

Bu sübap problemini ben yaşamadım. (Yada şimdilik yaşamadım.)

Ama bu olasılık insanın aklını sürekli meşgul ediyor tabii.

Belki de hiç olmaz, kim bilir?

Ben şu anda memnum, ama  “LPG taktırın veya taktırmayın” diye size tavsiyede bulunamayacağım.

LPG’de kararlıysanız  mutlaka Yetkili bir LPG Servisinde montaj yaptırın. Her türlü bakım, tamir vb.

İşleri de aynı serviste yaptırın.

Eğer Dizel alabiliyorsanız dizel almanızı tavsiye edebilirim.

İyi günler.

-----------------------------

kardeş, aracımı 2008 de sattım.

ben takdırdıgımda araca brc de takılmıştı.

sübap erimesi sorunu benimde hep korkum oldu, ama aracı cok yormadım yüksek devirlere fazla cıkmadım.

bor power katkısı yapmıştım, bunun dışında brc nin uyguladıgı katkı maddleleride kullanmıştım, yaklaşık 40 bin km boyunca kullandım bir sorun yoktu.

ama şu da var öle bir sorun olsa bile, 1000-1500 tl civarinda bi maliyetle tamir ettirebilirsin.

benzinden sagladıgın ekonomiyede bu değer, ve bor power gibi katkı maddeleride uygularsan üzmez seni.

şu anda seat leon kullanıyorum, onu da lpg olayına en dayanıklı motor 1,6 8 v volkswagen motoru diye duydugum icin aldım.

kazasız belasız sürüşler şimdiden.

---------------------

erhabalar,

Öncelikle Mazda'nın iyi bir tercih olduğunu belirtmek isterim.

Aracın üzerinde 2006'dan beri BRC marka lpg sistemi mevcut. Yaklaşık olarak 45 bin km yaptım. Ne araçta ne de gaz sisteminde hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sübap erimesi ile ilgili sorun yaşayanları duyuyorum ama en azından benim başıma gelmedi ve canlı örneğini görmedim.

Tabi bu arada aracın aksatmadan periyodik bakımlarını ve gaz sisteminin periyodik bakımlarını yaptırıyorum. Birde aracı öyle pek yüksek devirli kullanmıyorum.

LPG sistemi olarak BRC öeririm. Şimdiden aracınız hayırlı olsun...

------------------

Merhaba İsa Bey

öncelikle çok güzel bir seçim, tebrik ederim, eski kasalarda hb'i hiç beğenmezdim ama yeni kasalarda çok güzel, güle güle kullanın şimdiden.

ben 50 bin kilometre yaptım LPG takıldıktan sonra.

araba bu haftasonu Mazda Meb-Başeyer servisteydi, 130 bin bakımı yapıldı. hiç bir sorun çıkmadı.

bir ara ben de subaplardan korkup, şu yağlama sistemlerinden taktırdım ama sonra gereksiz geldi.

LPG montajı özenle yapılırsa ve düzgün malzeme kullanılırsa, ben bir sorun olacağını pek zannetmiyorum.

bir de LPG'yi aldığınız yer öenmli tabi, ben çoğunlukla shell kullandım ve çok memnundum, arada opet ya da petrol ofisinden aldığımda pek memnun kalmıyordum, farkediyordu. shell'i tavsiye ederim. arabamı bir-kaç ay önce yakın bir arkadaşıma sattım, model yenlemek amacıyla.

Hem almayı düşündüğünüz arabayı hem de LPG taktırmanızı tavsiye ederim, çok uzun yıllar sorunsuzca kullanırsınız.

son olarak da servis olarak MEB-Başeyeri tavsiye ederim. diğerlerine hiç yanaşmayın. özellikle servis müdürü Tolga Bey'le kesin tanışın, yardımı dokunacaktır.

---------------------

ben lovato marka taktırdım.sana lovato ve brc öneririm.Bide subapları yağlayabilen lpg markası çıkmış.Araştırırsan öğrenebilirsin.

-------------

İsa bey selamlar,

Ben yaklaşık 20.000 km.dir LPG kullanıyorum aracımda.Şu ana kadar

----------------------

İsa bey merhaba,

Ben yaklaşık 20.000 km.dir LPG kullanıyorum aracımda.Şu ana kadar Aygaz Euro LPG yakıtının yağlamasına bağlı olarak bir kez çekiş problemi yaşadım.

Sorunu incelediğimizde bir dönem satın aldığım Aygaz Euro Lpg yakıtının filtrelerde aşırı yağlanmaya sebep olduğunu BRC üst düzey yetkilileri ile gözlemledik.Ayrıca Platinum diye tabir edilen Bosch marka buji ile Euro Lpg'nin uyumsuz olduğu da Bosch Car Care Bostancı'da deneyerek test ettik.Daha sonra Aygaz firmasından Murat Yılmaz bey  konu ile yakından ilgilendi.LPG sistemi yetkili serviste özel katkı ile temizlendi.Aracımın bakımlarını periyodik olarak yaptırıyorum ve araç Aygaz'ın kontrolunda olduğu için sürekli Aygaz Euro Lpg alıyorum.Aracımda herhangi bir problem 12000 kmdir yaşamadım.Tüketimden de oldukça memnunum.Ben sakin araç kullanan bir insan olarak nitelendirilebilirim.

Şehir içi ortalama tüketim değerlerim.9-10 lt/100KM LPG

Şehir dışı ortalam tüketim değerlerim 7,5-8,5 lt/100KM LPG

Bu değerler aynı zamanda yol bilgisayarının gösterdiği benzin tüketim değerlerinin yaklaşık 1.1 katı üzerinde gerçekleşiyor genelde.

Aygaz kullanmaya devam etmemim sebebi de kuru bir yakıt olan lpg'nin katkı ile motor aşınmalarının azalacağını varsaymam.

Geçen ay başımdan geçen bir olayı size anlatayım.

Aracımı bir elektrik arızası sebebiyle EVO Mazda servisine götürdüm.Orada servis yetkilisi ile yaptığımız sohpette yaklaşık 80000 km. LPG kullanmış bir Mazda 3 aracın sübap vuruntusu şikayeti ile geldiğini masrafın da 1500 TL olarak hesaplandığını öğrendim.

Tabi bu problem LPG dışında başka bir sebepden de kaynaklanmış olabilir. Ama sonuçta 80000 km'de o aracın yaptığı yakıt tasarrufu yaklaşık 8800TL olduğu düşünülürse böyle bir risk göze alınabilir.

Dediğim gibi ben henüz bir problem yaşamadım.

Ancak LPG Dönüşümünü mutlaka benzer araçlara montaj yapmış, referansı iyi bir serviste yaptırın.

Selamlar

-----------------

Merhaba İsa

2008 yılına aracımın garanti süresi dolduktan sonra AKM ( yada AKME ) marka lgp kiti taktırdım. 42000 km de takıldı lpg kiti ve şu anda 67000 km de. 25000 lik kullanım sırasında ciddi hiçbir sorun yaşamadım. Ufak tefek filtre değiştirme, bilgisayara bağlanıp ayar yapıldı o kadar. Araçta performans olarak hiçbir sorun yaşamadım. Sübablarda da sorun olduğunu sanmıyorum. Ama uzun vadede ne olur bilmiyorum. Zaten Uzun vadede sorun çıkarmazsa LGP ile yapacağınız kar ile  sübablarıda değişitirirsiniz olur biter. Gerekirse motor yenilenir. LPG benzine göre %40 daha ekonomik. Bu tabii sürüş tarzınıza göre değişiyor. Bu daha az yada çok olabilir sürüş stilinize göre.

Eğer izmir de iseniz yada forumdan dündar ustaya sübablarla iligili endişelerinizi anlatın derim. Sizi teknik olarak sübablarla ilgili aydınlatacaktır.

Kişisel önerim 2010 model mazda alacaksanız 3 yıl garanti süresinin geçmesini bekleyin. LPG taktırırsanız garanti kapsamından çıkıyor diye biliyorum.

hoşçakalın

-----------------

LPG takılı halde 23 bin km yol yaptım.İlk taktırdığım anda bir kere arıza ışığı yaktı.Sebebi ise kalibrasyon ayarıymış.Bilgisayarla 5 dakikada yapıyorlar kalibrasyonu.Onun dışında yüksek devirlerde kullanmama rağmen bir problem yaşamadım henüz.

--------------

aracımda lpg var. ancak 2009 haziranda taktırdım. şu an lpg ile 16.000 km yaptım. herhangi bir sorun yok. tartarini kit taktırdım. hiçbir uyum problemi yaratmadı. performans kaybı yok. şu an için lpg ile ilgili subap dahil hiç bir sorunum yok. ama ben hiç bir şekilde lpg ile 100 km den fazla hız yapmıyorum. çok dik yerlerde gaz basacaksam kesinlikle benzine geçiyorum. genel olarak şu an memnunum. gelecek için bir diyemem. forumda 50.000 km kullanıp sorun yaşayanlarda var yaşamayanlarda. ama araç olarak alsam yine mazda3 alırdım. o kadar memnunum.

şimdiden ne alırsanız alın hayırlı olsun derim.

----------------------

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunlarda bu ay başında sahibinden.com'da lpgli mazda 3 kullanıcılarının yorumları....

cekememezlik vede kötüleme konusunda oldukca başarılı millettiz herkezin dili ayrı konuşuyor ben takdırdım gayette memnunum hic bir prglemlede karşılaşmadım banada aynı şeyi sölemişlerdi ama 10,000 klmtrde 1200 cebimde kalındca benzine göre 250 liralık sübaptanmı korkucam dedim takdırdım vede gayet süper calışıyor arac hic bir prglemlede yapmadı milletin azına inanma,teşekkürler

---------------------

HİÇ SORUN OLMUYOR KALİTELİ BİR LPG TAKDIRIRSANIZ BENİM ARABADA LANDİRENZO MARKAVAR ÇOK İYİ HEMDE TASARRUFLU

---------------

şimdi öncelikle biz 96 dan beri mazda kullanıyoruz ve hep tüplü şekilde ama mazda 3 ü yeni aldım para sıkıntısından dolayı satıyorum. 1 ay oldu taktıralı 96-2010 kadar mazda 323 kullandık ve 400,000 e getirdik gazlı bir şekilde benim babam motor tamircisi ayrıca hiç bir sıkıntı görmedik ve memnunduk m 3 dende memnun oluruz diye taktırdık ama nasıl olur bilmiyoruz ama zannetmiyorum bişey olacağını mazdanın motoru çok sağlam hararet gibi şeyler motoru normalde bitirir biz çok hararet yaptırdık 400000 de ufak tefek yağ kaçaklarınan başka hiç bişi yoktu

--------------

ben taktıralı tam 6 ay oldu şuana kadar hiç bir şekilde tamir yüzü görmedi ben memnunum allah için bende sıkıntı yok tavsiye ederim slm

--------------

selamlar, ben aracıma lpg taktıralı yaklaşık 7 ay oldu ve son derece memnunum. taktırmadan önce yaklaşık 250-300 tl yakıyordu.şu anda 140-170 tl arasına inmiş durumda ; 75-tl lık bir yakıtla 500 km. teknik olarak detayı bilemem ama tasarruf ettiğim kesin. ayrıca performanstada bir kayıp sözkonusu değil...

--------------

lpg de sorun yok. motoru da bakıma götürüyoruz problemle karşılaşmadık. servisle de konuştuk dediklerine göre mazda motoru lpg ye en iyi uyum sağlayanlardanmış

---------------

lpg taktıralı 30 bin km oldu henüz bi problem yok

----------------

selmlar teşekkür ediyorum bende ve hala oğlunda da mazda 3 dinamik ve spor dinamik olarak iki araç var ben 1 senedir kullanıyorum hala oğluda 2 senedir kullanıyor ve ben araştırarak taktırdım bir sıkıntı yaşamadım yakıt ise doğru benzinli olanı çok yakıyor fakat LPG deise diyebilirimki yarısı kadar malum gazların fiyatları artı ama yinede 180 kuruş yakıyor ben memnunum fakat ihtiyacım olduğundan satmaktayım hayırlı günler

-------------

2 yıldır kullanıyorum bır problem yasamadım gayet ıyı kullanıyorum tartarını tavsıye edıyorum

--------------

vallahi ben taktırdım hiçbi sorun yok.zaten öyle olsa kendi servisi de lpg taktırmaya karşı çıkardı

---------------------

sorun yaşanmadı aynı zamanda mazda bayisiyim adanada mıçı otomotiv sorunsuz binebilirsin yanlız bakımlarını sekitmeden selamlar

----------------

aracın sahibi citroen servis müdürü. uzun yıllar mazdanında servis müdürlüğünü yaptı.söylediklerininzin doğruluk payı var ancak mazda 3 gibi bir araca keyifle binemedikten sonra sibobunu pistonunu düşünmenin çok espirisi yok diye düşünerek kendisi lpg taktırdı. şu andada herhangi bir sorun yok aracta yada motorda.düşündüğünüz kadar kötü değil yani.ancak size tavsiyem lpg taktıracağınız frmaya dikkat edin.en az 100.000 km sorun cıkarıcağını düşünmüyorum. iyi günler dilerim.

----------------

Benimki PRİNS şuanki fiyatı 2.500 tl civarı..ama BRC de olabilir..Bu tercih meselesi ben de aracı alalı 1 sene civarı oldu..benimki Tiptronik şehir içi 13 lt.(260 kr) şehirlerarası 11 lt. yakıyor.. yani 100 km benzinde 10 lt yakıyorsa ..lpg de 12 lt. gaz yakar..Motora zarar derken şu an bir problem yok..fakat ilerde ne olabilir bilmiyorum..çekişi performansı gayet iyi..PRİNS MARKA KİT taktırmanı öneririm..ya da BRC.. kesinlikle yerli taktırma..

Yardımcı olmuşumdur..Sanırım..

-----------

45 bin km lpg de kullandım hiçbir sıkıntısı olmadı tamamen hurafe..

----------------

elâmlar shadow99tr, 5 kasım 2009'dan bu yana BRC marka lpg takılı, km'de 230 krş yakıyor ben 4 ayda 10.000 km yaptım en ufak bir sorun çıkmadı, temenniniz için teşekkür ederim, hayırlı günler diliyorum

------------------

teşekkürler.lpg olarak ben atiker taktırdım şimdilik bır sıkıntı yok ortalama 20 000 km yol yaptım sorunsuz çalışıyor.

------------

hayır ben kesinlikle bi sorun yasamadım tüp markası cok önemli ben italyan marka levato taktırdım cok memnunum sehir ici 210 220 arası sehır dısı 170 180 tl yakıyor kmde bence gayet iyi ama serilikte cok az azalma var tabiki gidişi cok guzel 210 yaptım otobanda tüpte hayırlı günler

-------------

kardeşim biz taktırdıktan sonra 5000 km felan yapmışızdır şu an bi problem yok. O dediklerini ben de çok araştırdım okudum. Ama net bi cevap alamadım. Bazı servisler araç geliyo 40bin km tüpte kullanmış motor bitmiş diyor. Bazısı 100bin km yapmmış tüpte motor tertemiz diyor. Yani anlayacağın kesin bi cevap yok. Ama bence iyi bir LPG markası ve Sağlıklı gaz ile problem olmaz galiba. Çoğu brc diyor ama ben ekonomik diye Atiker taktırdım. Çekişte bir problem yok. yakıtta şehir içi/dışı karışık son ölçüm 220-230 krş yaktı. lastik ve jant ölçülerim büyük. 17 jant / 235 lastikle yaktığım bu

---------------

arkadasım bende taktırırken cok arastırdım ve hic sorun yasanmadıgını ögrendim ve taktırma kararı verdim ve cok memnunun yakıt tüketimide iyi perfonmasda cok iyi hic bir sıkıntı cekmiyorum.lpg en iyi japon arabalarına gittiginide unutmayın.20000 km de 2000km de taktım ve su ana kada rhic bir sıkıntı cekmedim arkadasımda vardı 60000 km deydi hic bir sıkıntı cekmemisti brc vardı bende ondan dolayı brc taktım.

----------------

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim ise aldıgımda düşündüğüm 3 marka var...

biri vialle ama taktıran birini görmem lazım,2.Brc my07 sequent24 plug ---3.Prins yaglama ünitesi ile birlikte ...

Kesinlikle taktıracagım ama..ben 50bin km'yi 4,5- 5 sene gibi bir zamanda doldururum zaten çok uzun bir zaman..Çoktan kar etmiş olurum birde cokta önemli değil 3-5 parça değiştirir 1000-1200tl para verir yoluma devam ederim bir forumda şunu okumuştum çok hoşuma gitmişti...Arabanıza kutsal hint ineği muamelesi yapmayın...:)Aracımı her ne kadar çok sevsemde,kullanırken çok dikkat etsemde takılmam böyle şeylere ..50-60bin km ulaşana kadar ölene kadar kim öle kim kala..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

isa maşallah iyi araştırmışsın :) bugün adem ustaya lpg sübap yakıyormuş dedim, yok dedi 200bin e kadar bşey olmaz. brc tak ,kullan dedi. bende vialle bekliyorum brileri taksın :) batırdı benzin beni eheh

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

isa maşallah iyi araştırmışsın :) bugün adem ustaya lpg sübap yakıyormuş dedim, yok dedi 200bin e kadar bşey olmaz. brc tak ,kullan dedi. bende vialle bekliyorum brileri taksın :) batırdı benzin beni eheh

Valla öyle ,bence lpg şart 2 yıl dolsun garantiye yeter..Kim ne derse desin hangi usta olursa olsun durum ortada yakanda var yakmayanda var.Sübapların bitmesi meselesi gerçekten lpg takıldığından mı yoksa lpg sisteminin yanlış montajından mı sorusu sanırım daha 2-3 seneye kadar belli olmayacak çünkü kullananlar oratalama 20-30 bin km yapmışlar şöyle 70bin yaptım lpg ile dese kesinlikle lpg'nin yanlış montajından sübapların eridiğini anlayacagım ama oda uzun zaman...hele viallle taktırıp onun 50-70binlere ulaşması sana diyim en az 10sene sürer..cıkan sorunlar 40-60bin civarında çıkıyor..o zamana kadar atikerdede sorun yok prinstede...

Aslında meselenin bir başka boyutuda şu

kimse aracını ömürlük almıyor....

3 yıl garantiyi bekleyimde öyle lpg takayım desede o zaman geldiğinde yeniden bir hesap yapıyor 2.5tl lpgye verene kadar yeni aracıma o farkı  veririm diyor ve o lpg kiti kendini amorti edene kadar gecen zaman vs işin içine giriyor ve bu sebepten çoğu kullanıcı kit kendini amorti etmeden aracını satmaya karar veriyor..az zaman değil çünkü 3 sene garanti 1senede lpg'nin kendini amorti etmesi ...4-5 seneden bahsediyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...