Jump to content

Yol Bilgisayarındaki Veriler

fatti3
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar selam.yaklaşık 15 günlük mazda 3 kullanıcısıyım. araç 460 km de. ilk günden beri yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi 9,1/100 km ve ortalama hız 28 km/h olarak görünüyor.hiç değişmemesi normal mi yoksa bi ayar falan yapmak mı gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

anlık değişmez, kullanımına bağlı olarak değişir. manuel ise 9.1 biraz fazla yakıyorsun. ben 7.6 civarındayım. En son depo'da 7.2 gördüm. Forumlarda yazan sıfır araçlarda zamanla benzin tüketiminin düşeceği yönünde.

direksiyonun sağ tarafındaki kumandalardan yol bilgisayarı verilerine ulaşabilir veya sıfırlayabiliyorsun. Veya daha kısa bir yol info tuşuna 3 saniye basılı tuttuğunda verileri sıfırlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

herkese merhaba ..

yol bilgisayarındaki sorunu dile getirmek istiyorum belki daha önce yaşayan vardır aramızda .. dün 5 kademe benzinim vardı 100 tl lik benzin daha aldım ve kademe sayısı 9 a yükseldi .. fakat fuel range deki rakam 379 a yükseldi çok saçma dedim ya 4 de 3 ü dolu deponun fakat neden daha yükselmedi .. neyse yola çıktım yaklaşık 100 km yol yaptım ve fuel rangeye baktığımda gördüğüm rakam 372 idi .. ya gerçekten bozuldu yada başka bi sorun var keza yazın ayvalığa giderken depoyu fulledik 580 de kaldı 300 km civarı yol yaptık bu sefer fuel range de yazan rakam 560 civarıydı .. bunu nasıl çözebiliriz serviste yazılım vs si varmıdır ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarınıza bakılırsa biraz sorun var gibi. Akü bağlantılarını bir defalığına sökün, 15 saniye sonra takın. Bu şekilde tamamen reset atmış olacaksınız. Yine normal verileri göstermezse sıkıntı vardır. Kolaygelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gayet normal.

Ornegin araci sehir icinde kullaniyorsunuz. Ortalama 11-12 litre yakiyorsunuz. Depoyu doldurdugunuzda 500 km civari menzil gosterir.  Cunku hesaplamayi 11 litreye gore yapiyor.

Daha sonra sehir disjna ciktiniz ve ortalama 7 litre yakarak gidiyorsunuz bilgisayar hesabini 7 litreye gore hesaplayarak menzili uzatmaya basliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nasıl yani yakıt almadan önce tüketimi düşürüp öyle mi yakıt almalıyız ? bu gerçekten tuhaf olmazmı  :( çünkü aracı ilk aldığımızda 2 ay boyunca 3 günde bir depoyu fulledik her defasında 750 üzeri rakam yazdı  :( sanki başka bir sorunu var gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeş, mazdalar ortalama yakıt tüketimini son 100 km ye göre ayarlıyor. Fakat şu kalan yakıt miktarı bölümü biraz farklı. O bölümü son 30 km ye göre ayarlıyor. Örneğin otoyolda kalan km 506 yazıyor. Sen aracı 8-10 boşta kullanırsan değer 515-520 km ye ayarlanır. Yani mesele bu kalan km göstergesinin son 30 km ye göre ayarlı olması. 2000 model 626 nın kılavuzunda da şimdi kullandığım 323 Familia nın kullanım klavuznda da böyle yazıyor. m Büyük olasılıkla mazda 3 içinm de aynı durum geçerlidir. Oğuzhan'ın da dediği gibi yol bilgisayarını sıfırlayıp denemekte fayda var. Bizim araçlarda tamamen sıfırlanması için akü bağlantısının bir süre kesilmesi lazım geliyor. Mazda 3 te daha kolay bir yolu vardır belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim abilerim eğer başka yolu yoksa en kısa zamanda akü yü söküp tekrar takacağım ve dediğiniz yolu izleyeceğim .. sağolun tekrar teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim abilerim eğer başka yolu yoksa en kısa zamanda akü yü söküp tekrar takacağım ve dediğiniz yolu izleyeceğim .. sağolun tekrar teşekkürler

Aküyü söküp takma esnasında istenmeyen başka şeyleri de sıfırlama, bunun için yeterli bilgiye sahip olman gerekir... Tahminen; camların veya sunroof'un ayarları bozulabiliyor... Dikkat et, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

en mantıklı çözümü haldız a gitmek sanırım :D elleyip de kullanıcı hatası olarak görülebilecek şeyleri yapmıyım :D

Eğer gideceksen Ayvalık yolculuğundaki yük ile git bakalım yakıt ne olacak... :) Gitmeden önce telefon aç derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nasıl yani yakıt almadan önce tüketimi düşürüp öyle mi yakıt almalıyız ? bu gerçekten tuhaf olmazmı  :( çünkü aracı ilk aldığımızda 2 ay boyunca 3 günde bir depoyu fulledik her defasında 750 üzeri rakam yazdı  :( sanki başka bir sorunu var gibi

Aracı ilk aldığında sürekli şehir dışında kullanıyorsundur veya havalar çok soğuk değildir az yakıyordur v.b. Şuanda da şehir dışında kullan tekrar fulle 750 gösterir. Aküyü falan sökmene gerek yok bence. Çok dert edilecek bir durum değil. O an ki sürüşüne göre menzil sürekli artıp azabilir.

İlk zamanlar depoyu doldurduğumda 750 civarı gösteriyordu, yola bir çıkıyordum 50 km gitmeden bakıyordum 450 lere düşmüş :D  Tamamen sürüşünle alakalı bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen M.E.G ye katılıyorum..araç bilgisayarı hesaplamayı kullanım şekline göre yapıyor..örnek: focus3 le ankara-ist giderken depoyu fulledim ki fullemeden önce agresif kullanmıştım ortalama yüksek olduğundan menzile 550 yazdı boluya gittiğimde ekran 650 gösteriyordu :)

başka bir örnek önceki gün mazdayı teslim aldım shell den fulledim ekrana 999 yazdışehir içi 100 km yaptım 972 yazıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

amin cümlemize..herkese nasip etsin Allah.çok güzel bişe ya, iyi ki mazda almışım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen M.E.G ye katılıyorum..araç bilgisayarı hesaplamayı kullanım şekline göre yapıyor..örnek: focus3 le ankara-ist giderken depoyu fulledim ki fullemeden önce agresif kullanmıştım ortalama yüksek olduğundan menzile 550 yazdı boluya gittiğimde ekran 650 gösteriyordu :)

başka bir örnek önceki gün mazdayı teslim aldım shell den fulledim ekrana 999 yazdışehir içi 100 km yaptım 972 yazıyor..

Vay be 999 ? Yol bilgisayarında? Ağzımın suyu aktı. Dizel benzinli farkı işte.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay be 999 ? Yol bilgisayarında? Ağzımın suyu aktı. Dizel benzinli farkı işte.

:) hocam benim de ağzımın suyu akıyordu arkadaşın citroen de 1100 ü görünce :) Allah a şükür 1000 gördüm ben de :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...