Jump to content

Otomatik Vitesle Trafikte Beklerken D de mi N de mi Kalsın Sorunsalı

Fotifoti
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bende i-stop bazen devreye girmiyor(O benim frenle aramdan kaynaklanan bişey) ama bu durumda N ye alıyorum İ-stop devreye giriyor.

Aküyü zorlayan şeyler çalışıyorsa ışıklar, klima gibi. istop devreye girmez. Frene az basılırsa girmez. Direksiyon açısı fazla ise girmez. N alınca niye giriyor? belki o ara frene fazla basıyor olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aküyü zorlayan şeyler çalışıyorsa ışıklar, klima gibi. istop devreye girmez. Frene az basılırsa girmez. Direksiyon açısı fazla ise girmez. N alınca niye giriyor? belki o ara frene fazla basıyor olabilirsiniz.

Evet bahsettiğiniz etkenlerden dolayı girmiyor olabilir ama bu yaptığımı uzun süredir deniyorum oluyor.bunuda tesadüfen bulmuştum.bende anlamadım belki böyle bir özelliği vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul gibi sıkışık trafikte ağır şartlar bakımı yapmak lazım, yani daha sık yağ değişimi .... Aracınızda Start stop olmasada siz varsınız, uzun beklemelerde kontak kapanmalıdır.  İleride kaza var, trafik akmıyor 2 dk dır, hemen kapatmalı kontağı...

Dur-kalk larda N ye almak otomatik araç almış olmanın faydasını yarıya indiriyor... Şanzıman yağını daha sık değiştirin, kafanızı takmayın D ye N ye derim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Uzun süre ilk mesajları okudum. Okudukça başka sorular geldi aklıma. Fakat neden sonra 2010'a ait olduklarını fark ettim. 2015 mesajlarında rahatladım bi'... :)

N'de yağlanmama unsuruna ilişkin çok ifade var. Yağlama olsun ya da olmasın, i-stop esnasında motor duruyor, yağlama da duruyor. Yeri geliyor ayağınızı frenden çektiğiniz anda araç çalışıp hafiften yol almaya başlıyor. Anında yağlama yapıp sistemi sorunsuz çalışır hâle getirmede pratik bir çözüm bulmuş olacaklar ki i-stop'u kullanabiliyoruz bu şekilde.

Normalde kırmızı ışıkta D'de i-stop kullanıyorum (7" ekranda frene biraz daha kuvvet uygulamamı tavsiye ediyor zaten - bilirsiniz), fakat itiraf edeyim, öyle 60-70 saniyelik bekleme süresinde frene uzun süre belli bir kuvvette basmak hoşuma gitmediği için, N'ye alıyorum ve araç anında i-stop yapıyor. Hatta neden bilmiyorum - sanırım yolun eğiminin sıfır olduğunu fark ediyor olsa gerek ki araç bazen i-stop için aracı N'ye almamı tavsiye ediyor.

Konya zaten dümdüz yer. Hafif ileri-geri yürüme durumunun olmadığı noktalarda ve uzun bekleme sürelerinde (i-stop olsa da olmasa da) daima N'ye alıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 3 yıl sonra ...

Hort :) 

Biraz yabancı kaynak okudum. Onlar da tartışıyor. Öncelikle ben bu boş vitesi tam anlamadım. Otomatik viteste kavrama konvertörün içinde mi oluyor? Eğer öyleyse boş viteste konvertörün motora bağlı türbini dönüyor ama planet dişlilere bağlı çark dönmüyor mu? Eğer böyleyse boştayken planet dişlilere bağ çark hidrolik basınca karşı sürekli direniyor mu?

ya da konvertör dönüyor güç iletiyor fakat planet dişliler ile konvertör arasındaki üst üstü koyulmuş kavrama diskleri mi ayrılıyor? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam olarak bahsi geçen dişli çalışma şeklini bilmiyorum ,Benim bildiğim kadarıyla tork konvektörü volana bağlı olduğundan N de sürekli çalışır durumda vitesi N den D ye taktığımızda şanzımanın içinden bir işlem oluyor ve tork konvektöründen gelen güç tekerleklere aktarılıyor lakin oto şanzımanda kavrama manueldeki gibi değil bu yüzden D iken durduğumuz yerde araç az da olsa ileri gitme eğiliminde oluyor. Sonuçta biz N ye aldığımızda sanki manuelde debriyaja basmısın gibi gücü tekerleklerden ayırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, NoooFearrrr :

Tam olarak bahsi geçen dişli çalışma şeklini bilmiyorum ,Benim bildiğim kadarıyla tork konvektörü volana bağlı olduğundan N de sürekli çalışır durumda vitesi N den D ye taktığımızda şanzımanın içinden bir işlem oluyor ve tork konvektöründen gelen güç tekerleklere aktarılıyor lakin oto şanzımanda kavrama manueldeki gibi değil bu yüzden D iken durduğumuz yerde araç az da olsa ileri gitme eğiliminde oluyor. Sonuçta biz N ye aldığımızda sanki manuelde debriyaja basmısın gibi gücü tekerleklerden ayırıyor.

İşte o ayırma nasıl oluyor? Nerede oluyor? 

Yoksa araç rölantide impelleri döndürüyor. Her zaman döndürür. İmpeller dönünce türbini döndürmek isteyecek. Vites d’de olsa ya döndürür ya da frene basarız ve türbin dönmez. Yağ boşa hareket eder. 

N’de türbin de dönüyor. Ama güç aktarımı planet dişlilerin olduğu yerde kesiliyor. İşte nasıl kesiliyor onu merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, quiteguide :

Başka bir konuda da paylaşmıştım, fikir vermesi açısından buyrun.

Screenshot_2019-04-01-12-57-33-492_com.android.chrome.thumb.jpg.c76e865dd6e0ee58dbde7e24304b7fd5.jpg

Fikri alamadım. N’deki olayı sözel anlatsanız? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olayı çözümledik. 

Şanzıman içinde vites kutusu kısmında (planet dişlilerin olduğu) kavrama için otomatik debriyaj sistemleri mevcut. Bir tanede de değil. Çok sayıda var. Basınca göre vites geçişlerinin yapılması için baskı balata mantığına yakın hareket ediyor. Ve boş viteste bu debriyajlar çekilerek, planet dişlideki güneş dişlisinin dönmesi boşta bırakılıyor. Yani şaft boşa dönüyor. Kavrama olmuyor. Boş vites mantığı böyleymiş.

Vites n’de iken hem konvertör döner hem de şanzımandaki harici yağ pompası çalışır. Sistem ve dişliler sürekli yağlanır. D’de daha fazla yağlanır, yani daha doğrusu devir yükseldikçe yağlama hızı artar. N’de de yağlama olur. Ama daha yavaş olur. Ve birden hızlı giderken n’den d’ye alındığında kavrama ve planetler yağsız kalabilir. Diğeri hareket halinde d’den n’ye almak. Bu da aynı şekilde. Rölanti devrindeki yağlama miktarı planetlerin çalışmasına yetmeyebilir. Soğutma için gerekli devirdaim hızına ulaşamayabilir. Yağ ısınır, yağlama yetersiz bile kalabilir. Hareket halinde vites değiştirmek asla yapılmamalı yani. Sadece ve sadece hızı çok ani düşürmek, kaza riski esnasında, can güvenliği durumunda hareket halindeyken vites boşa alınabilir.  

Son olarak duran ışıkta n’ye almak zarar vermez. Öyle bir şey olsaydı, aracı her stop ettiğimizde şanzımana zarar veriyoruz demek olurdu. Binlerce kez çalıştırıp stop ediyoruz oysa ki. 

Ama yeşil yanar yanmaz d’ye atıp hareket etmek olmaz. Birkaç saniye bekleyip hareket etmek mantıklı gözüküyor. 

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rolantide N, P gibi şanzimana 0 yük bindirir. Detayını anlaşılacak şekilde vermişsin zaten. 

Hareket halinde, bayır aşağı felan N'ye almak hemen olmasa bile, sürekli tekrarlama da(anlık yağ basıncı azalması & yükselmesi) balatalarin & valflerin ömründen yer, çabuk aşındırır. 

Işıklarda N'den D'ye alıp roketleyebilirsin. Solenoidler & ilgili yağ kanalları, balatalar 0.4 -0.7 saniye gibi bir hassasiyetle vaziyet alacaklardır.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun süre manuel vitesli araç kullanmanın verdiği alışkanlık olsa gerek otomatik araca halihazırda alışamamış gibi hissediyorum kendimi. Kısa süre önce seyir halinde iken nasıl olduysa vitesi N'ye aldığımı fark ettim ve ne yapmam gerektiğini bilemedim bir an. Sonrasında, yolun sağına yanaşıp durdum ve vitesi tekrar D'ye alıp yola devam ettim. Bilmiyorum, doğru mu yaptım yoksa vitesi hareket halinde de D'ye almak mümkün müydü?

Diğer taraftan, yolda 3-5 saniyeden fazla süren tüm duraklamalarda vitesi N'ye alıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amerikan kaynaklı bir forumda okuduğuma göre özet olarak tork konvektörlü otomatik şanzımanlı araçlarda uzun süreli beklemelerde N. Trafik ışıklarında beklemelerde kesinlikle  D. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, mare101 :

Uzun süre manuel vitesli araç kullanmanın verdiği alışkanlık olsa gerek otomatik araca halihazırda alışamamış gibi hissediyorum kendimi. Kısa süre önce seyir halinde iken nasıl olduysa vitesi N'ye aldığımı fark ettim ve ne yapmam gerektiğini bilemedim bir an. Sonrasında, yolun sağına yanaşıp durdum ve vitesi tekrar D'ye alıp yola devam ettim. Bilmiyorum, doğru mu yaptım yoksa vitesi hareket halinde de D'ye almak mümkün müydü?

Diğer taraftan, yolda 3-5 saniyeden fazla süren tüm duraklamalarda vitesi N'ye alıyorum.

Birkaç sefer sürüş esnasında n’ye almak şanzımanı etkilemez. Ama sonrasında durarak d’ye almanız doğru olan. D’ye alın ve vitesi unutun. 60 saniye üstü beklemede n’ye alabilirsiniz. 

57 dakika önce, atabey1 :

Amerikan kaynaklı bir forumda okuduğuma göre özet olarak tork konvektörlü otomatik şanzımanlı araçlarda uzun süreli beklemelerde N. Trafik ışıklarında beklemelerde kesinlikle  D. 

Aynen. D’de beklemek şu demek. Motor impeller’i döndürüyor. Yağ impellerden türbine doğru yöneliyor ama türbin dönmüyor. Araç viteste. Tekerler direkt türbine bağlı o an. Fren gücüyle türbini durduruyoruz. Karşılıklı çarklardan Biri dönüp biri dönmüyor. Aradaki hidrolik sıvı türbine çarpıyor ama türbin fren gücüyle durduğu için sıvı çarpıp geçiyor. Tabi döndürmeye çalışıyor ama döndüremiyor. Hidrolik sıvının bu çarpması türbine bir zarar vermez. Bu esnada harici pompa tüm mekanizmaya ve konvertöre yağ basıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, tansu87 :

Olayı çözümledik. 

Şanzıman içinde vites kutusu kısmında (planet dişlilerin olduğu) kavrama için otomatik debriyaj sistemleri mevcut. Bir tanede de değil. Çok sayıda var. Basınca göre vites geçişlerinin yapılması için baskı balata mantığına yakın hareket ediyor. Ve boş viteste bu debriyajlar çekilerek, planet dişlideki güneş dişlisinin dönmesi boşta bırakılıyor. Yani şaft boşa dönüyor. Kavrama olmuyor. Boş vites mantığı böyleymiş.

Vites n’de iken hem konvertör döner hem de şanzımandaki harici yağ pompası çalışır. Sistem ve dişliler sürekli yağlanır. D’de daha fazla yağlanır, yani daha doğrusu devir yükseldikçe yağlama hızı artar. N’de de yağlama olur. Ama daha yavaş olur. Ve birden hızlı giderken n’den d’ye alındığında kavrama ve planetler yağsız kalabilir. Diğeri hareket halinde d’den n’ye almak. Bu da aynı şekilde. Rölanti devrindeki yağlama miktarı planetlerin çalışmasına yetmeyebilir. Soğutma için gerekli devirdaim hızına ulaşamayabilir. Yağ ısınır, yağlama yetersiz bile kalabilir. Hareket halinde vites değiştirmek asla yapılmamalı yani. Sadece ve sadece hızı çok ani düşürmek, kaza riski esnasında, can güvenliği durumunda hareket halindeyken vites boşa alınabilir.  

Son olarak duran ışıkta n’ye almak zarar vermez. Öyle bir şey olsaydı, aracı her stop ettiğimizde şanzımana zarar veriyoruz demek olurdu. Binlerce kez çalıştırıp stop ediyoruz oysa ki. 

Ama yeşil yanar yanmaz d’ye atıp hareket etmek olmaz. Birkaç saniye bekleyip hareket etmek mantıklı gözüküyor. 

Vakti zamanında güçlü motoru olan bir otomatik kullanıyordum. Bazen aşırı süratli iken N ye alıp sonrada D ye alıyordum. Bir süre sonra yine seyir halinde iken araç ekranında "print out" ibaresi çıktı , o anda araç D de olmasına rağmen sol şeritte son sürat ilerlerken  şanzıman boşa çıktı ve kabak gibi ortalıkta kalmıştım. Sağ aks milinin  freze ucu pırıl pırıl , dümdüz olmuştu:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...