Jump to content

Radyatör Değişimi (89-94)

bodrumlu mazdacı
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar yakın zamanda foto koyacağım inşallah, bu 3,ncü mazdamız we orjinal kazasız boyasız bi araba, şubat başı aldım we, 2 ay önce genel bakım yaptrdm, bu arada orjınal radyatörü artık bayaa sızdrdığıı için değiştrdm, ama o zaman resmen bin pişman etti beni.... bakımdan sonraki gün, 50km'lik yüksek hızla bi tol yaptm we  ş.içine geldim, hararet yükselmeye başladı, dewam ettim hızlanınca rüzgarla düşer die, aksine yükseldi, kenara çektm rölantiye bıraktm, hala yükselio, telefonda kontr yok we ıssız sayılabilcek bi yerdeym, arabada yedek su bile yok:))  çok tırstım we yawaş yawaş benzinliğe geldm, hararet tawanda nerdeyse, yapacak bişey yok, kontağı kapattm we elektrk gelecek sekilde açtm sadece fan dewreye grdi we biraz soğuttu, neyse sonunda açtm radyatör kapağını, gram su yok içinde we, dewirdaimde kaçak da yok, neyse koydum suyunu bi şekilde ewe döndüm, ertesi gün koyduğum suyun yine yarısı bitmişti, ustama götürdm we  tüm bunların kıytırık bi radyatör kapağı yüzünden olduğunu sööledi, radyatör yan sanayi  we arabaya uyumlu değil dedi, ya da kapak uyumlu deil, tahliye edeceği suyu çok erken tahliye ettiği için suyu bitiriyomuşş, sonunda yeni radyatöre eski kapağı taktm we sorun bitti ama bn de korkudan bittim:))  ( Bu arada eski kapakta 0,9 yazıodu, yenisinde 1,1)  heralde bu fark bu uyumsuzluğu doğurmuştur, bilgisi olan arkadaşlar aydınlatrsa sewinirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

O kapağın üzerindeki yazan 0.9 ve 1.1 kapalı olan soğutma  sisteminin çalışma basıncıdır.Yanlış olması dediğiniz sonucu yaratır.Soğutma sisteminde her parça birbirine uyumlu çalışır.Fan müşürü,termostat,radyatör kapağı orjinal kalması gereken en önemli parçalardır araçta.Fan müşürü ile termostatın derece farklığığı da hararet sorunlarına neden olur.Maalesef ülkemizde araç kullanıcılarının ve hatta tamircilerin %95 inin bu konularla bir bilgisinin olmaması üzücü bir durumdur.Sorununuz çözülmüş,kazasız belasız kullanın inş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler, çok şükür artık bi sorunumuz yok arabamla, su eksiltmemiz de yok, ama bu ufak sorun beni bayaa üzdü we gerçekten çok küçük görünse de doğurabileceği sorunları düşünmek bile korkutuyo insanı:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok saolun inş. kimsenin başına gelmez, arkadaşın dediği gibi ustaların dikkat ettiği yada bilgi sahibi olduğu bi konu deil büyük oranda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kadardan bişi çıkmaz ya, sızdırıyo olabilir radyatörde delik olabilir ama çok ilerlemediyse no problem:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

bendimde bu günlerde eksiltmeye başladı siirte gelince ama bana sıcaktan gibi geliyor 200 km de bir bardak kadar eksiltiyor arabadaki antifriz miktarı azalınca buharlaşabiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

motor aynı 1,6 karbüratörlü olduğu için onda da 0,9 yazmış olması gerek ama bir bilene sormak lazım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Herkes arada hızlı yazarken bazı imla hataları yapabilir ama sürekli v yerine w kullanarak ve diye yerine die gibi şeyler yazarak iyice katlediyorsunuz dilimizi!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

arkadaşlar radyatör fabrikasında çalışıyorum mazda ve diğer markalara ait radyatör bulunuyor ihtiyacı olan arkadaşlar benimle iletişime geçebilirler.... elimizden geldiğince yardımcı oluruz....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar aracımı dün lpg ayarına baktırmaya gittim usta ayar yaparken yüksek devirde eksozdan su atmaya başladı biraz yüksek devirde çalıştırdı sonra aracım radyatörden buhar çıkmaya başladı dikkatlice baktığımda radyatörün üst tarafında kabarcık şeklinde su sızdırıyor kıldan ince bir çizgi var . usta  antifriz koyduğumdan tıkalı delik varsa açabileceğini söyledi ve ayrıca eksozdan su çıkması motora su sızdırıyor olabilir dedi .

Arkadaşlar yarin sizin ankarada önereceğiniz radyatörcü var ise oraya veya ras gele bir radyatörcüye gidip onarmaya çalışacağım . LPG ustasıının dediği gibi motor su alabilirmi su yağada karışma olasılığı varmı bilgilerinizi bekliyorum bugün aracım yatıyor korkudan binmedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar internette yeni radyatör 235 tl diyorlar  Taıwan Manuel Şanzıman 1. sınıf yan sanayi diye geçiyor  ankarada telefonla radyatörcüye sordum getir tamim olursa yaparız yoksa yenisini takarız dedi 170 tl dedi yansanayimiş ama garanti veririm dedi sizce ne yapmalı bu radyatörün çok kötü yan sanayisi varmı ? alırken dikkat etmem fgereken birşey varmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Yaklaşık 1 sene önce aldığım 93 model 323 sedan aracıma sanırım önceki sahipleri senede 1 litre antifrizi çok görmüşler,arabanın radyatörünün içi çamur gibi pas doluydu.Geçen gün olan aşırı soğuklar yüzünden ben antifriz koydum fakat bu sefer ilk devirdaim den sonra da radyatörümün kapak yanında delinmiş ve macunlanmış olan yerlerinden su kaçırmaya başladı.

1 haftadır hararet ve conta yanması kabusuyla geçtikten sonra servisime gittim yepyeni radyatör +devirdaim+3 litre antifriz ve 1-2 boru vs değişimi ile arabanın sesi gidişi performası herşeyi inanılmaz harika oldu.Neredeyse satmaya karar vermiştim ama şu an çok severek ve gittiğim heryerde birilerinin mazda hayranlığını dinleyerek zevkle biniyorum:)

Toplam parça işçilik antifriz vs 400 tl tuttu .ayrıca eskimiş arka lastikler yerine tanesi 100 den 2 tane continental lastik+(hava kaçırması vardı) jant ayarı da yapıldı.öndeki iyi durumdaki lastikler arkaya alındı öne de yeniler takıldı.Yani bakarsan bağ olur bakmazsan yolda kalırsın ancak:)Şu an herşey yerl yerinde umarım uzun süre başka sorun çıkarmaz bizim düldül...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

radyatöre antifreeze i sadece kışın koyanlara şaşıyorum hiç koymayanlara yuh diyorum :) güle güle iyi günlerde kullanın arabanızı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

radyatöre antifreeze i sadece kışın koyanlara şaşıyorum hiç koymayanlara yuh diyorum :) güle güle iyi günlerde kullanın arabanızı

Sızdırma olmuş, demek ki bu yüzden koymuyor herhalde :)

Kayıpsın Berkay :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demek istediğim en baştan sızdırma mızdırma pas falan yokken senede 1-2 litre koysalardı antifrizi hiç bu hallere gelmezdi.Yani ilk sahibinden itibaren senede 20 tl lik antifriz koysalar yıllarca tertemiz hararetsiz sızdırmasız vs binilir tabii koymayanların günahı bana kaldı ayrı konu:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...