Jump to content

RX8 kullanım-tüketim bilgileriniz -- Kılavuz

teggy
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar yaklaşık olarak 2 depoya yakın kullanmış bulunuyorum aracı. İlk heves, 2 haftada epey yol yaptım  :). İlk depoda 14.9 ikincide 15.0 litre tüketimim oldu. (Toplam 800 km) Yağ çubuğundaki alt ve üst çizgileri %100 kabul edersek, aracı teslim aldığımda %90 seviyelerinde olan yağ %60 civarlarına geriledi ve yağ ekledik.

Bu konu ile hem birbirimizin araçlarının ne kadar tükettiğini görebiliriz hem de rx8 düşünen arkadaşlara da daha iyi fikir vermiş oluruz. Herkes günlük ortalama yaptığı yolu, trafik yoğunluğunu, aracı ne kadar sıkıştırarak kullandığını (ortalama vites attığı devirler ve yüksek devirlere çıkış sıklığı gibi bilgiler), benzin ve yağ tüketimlerini yazarsa güzel bir paylaşım olacak. İlk mesaj benden...

Günlük kullanım: 30 km (15 km gidiş - geliş)

Trafik durumu: Genelde sabah ve akşam işe gidiş-çıkış saatleri. Yoğun trafik.

Kullanım bilgileri: Ortalama 4000 devir civarı üst vites. 1-2 kez 7000 devir civarına çıktım. (rodajda olduğum için henüz hiç basmadım :D

Benzin Tüketimi: Ort. 15.0 lt/100 km

Yağ tüketimi: Tam net cevap verememekle beraber aşağı yukarı 1000 km de 450-500 ml olacak (Yarım litre diyebiliriz)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence şehir içi içinde işe gidip gelmelik bir araç zaten değil çünkü RX gibi bir aracın varken orada arabaların arasında beklemek çok sıkıcı... geçen gün üsküdar sahilde girdiğim trafikte şahsen bu duyguyu yaşadım bırakın 230-240 tane beygir var bi koşturayım diyesim geldi ... ama kornayada bassan sellektörde yapsan orada bekliceksin 14-15 lt yakacak o öyle dur kalk , dur kalk.... ben akıcı trafikte test ettim basmassan 4000 d/d da 35 kuruş yakıyor basarsan 50 kuruş ... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

Bende haftaya bir aksilik olmazsa aracı teslim alıyorum 2010 rx8 r3 zaten 2.araç olacak ve haftasonu aracı olacağı için her gün trafik ve benzine can dayanmaz yağ yakması normal çünkü sistem buna yönelik dexelia litresi ne kadar satılıyor bende rodaj yapıcam 1000 km boyunca bu arada nette güzel bilgiler bulmuştum vites değiştirme hızlarıyla ilgili o aralıklarda vites değiştirdiğiniz takdirde de yakıtta azalma oluyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

Bu bilgilerde yardımcı olabilir yakıt konusunda

Upshifting

For normal acceleration, we recommend

these shift points

Gear Vehicle speed

1 to 2 23 km/h (14 mph)

2 to 3 35 km/h (22 mph)

3 to 4 47 km/h (29 mph)

4 to 5 58 km/h (36 mph)

5 to 6 74 km/h (46 mph)

For cruising

Gear Vehicle speed

1 to 2 23 km/h (14 mph)

2 to 3 34 km/h (21 mph)

3 to 4 45 km/h (28 mph)

4 to 5 56 km/h (35 mph)

5 to 6 68 km/h (42 mph)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende haftaya bir aksilik olmazsa aracı teslim alıyorum 2010 rx8 r3 zaten 2.araç olacak ve haftasonu aracı olacağı için her gün trafik ve benzine can dayanmaz yağ yakması normal çünkü sistem buna yönelik dexelia litresi ne kadar satılıyor bende rodaj yapıcam 1000 km boyunca bu arada nette güzel bilgiler bulmuştum vites değiştirme hızlarıyla ilgili o aralıklarda vites değiştirdiğiniz takdirde de yakıtta azalma oluyor..

Hayırlı olsun şimdiden  ;). 1000 km rodaj az yalnız, kitabında 3000 km civarı fazla basmayın diyor, ki bende sanırım zar zor tutucam kendimi. Daha arabanın tadını alamadım diyebilirim, fazla kibar kullanıyorum  :D. Resmen rodaj bitsin diye fazla fazla geziyorum...Bu arada 4 litre dexelia 100 lira civarı imiş... Bilmiyorum servisten servise farkeder mi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

O zaman 3000 km rodaj yapıcaz  :) valla araç hassas çocuk gibi bakım istiyor ben her türlü ilgiliyi göstericem hayırlısıyla alalımda dexelia yağın litresinide ben 17 tl olarak duymuştum ama doğrudur 4 litresi 100 lira ise bakımlar kaç bin'den kaç bine fikriniz var mı bu arada cümlemize allah binmeyi nasip etsin heleki kafasındaki arabaya çok arabalarla içli dışlı olup şimdi binmek nasip olucak galiba hayırlısıyla..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dışarıdan litresi 17 ye de bulunabilir belki...

Bakımlar 5000 km de bir, yaklaşık 250 tl civarı masrafı oluyor diye duydum.

1000 km yi biraz geçince tekrar servise gidip yağ ve yağ filtresi değiştireceğim. Ondan sonra 5000 e kadar ekleyerek devam... Hangi rengi aldın bu arada ?

O zaman 3000 km rodaj yapıcaz  :) valla araç hassas çocuk gibi bakım istiyor ben her türlü ilgiliyi göstericem hayırlısıyla alalımda dexelia yağın litresinide ben 17 tl olarak duymuştum ama doğrudur 4 litresi 100 lira ise bakımlar kaç bin'den kaç bine fikriniz var mı bu arada cümlemize allah binmeyi nasip etsin heleki kafasındaki arabaya çok arabalarla içli dışlı olup şimdi binmek nasip olucak galiba hayırlısıyla..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

dışarıdan litresi 17 ye de bulunabilir belki...

Bakımlar 5000 km de bir, yaklaşık 250 tl civarı masrafı oluyor diye duydum.

1000 km yi biraz geçince tekrar servise gidip yağ ve yağ filtresi değiştireceğim. Ondan sonra 5000 e kadar ekleyerek devam... Hangi rengi aldın bu arada ?

Beyaz aldım bende sizinkide beyaz heralde en dikkat çeken rengi bana görede 3 renk girdiği içinde pek özel renkler olmayacak açıkcası tune etme gibi bir düşüncen var mı ? mesela bu işte fujita ve re amemiya çok iyi işler çıkarıyorlar feed atmosferik olarak 247 hp almış canavar gibi gidiyor alet  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

Cila veya boya koruma yaptırdın mı ? Bose ses sisteminde memnunmusun ? birde trafikte çok dikkat çekiyordur nazar boncuğu felan takmak gerekiyor sanırım  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cila veya boya koruma yaptırdın mı ? Bose ses sisteminde memnunmusun ? birde trafikte çok dikkat çekiyordur nazar boncuğu felan takmak gerekiyor sanırım  :)

cila - boya korumayı hatta yıkamayı kendim yapıyorum. Henüz cila yapmadım. Full Meguiars ürünleriyle çalışıyorum. Nazar boncugu elbet lazım hemen yerleştirildi :D. Boseden çok çok memnunum. "Ben bile" sonuna kadar açıp dinleyemiyorum, ki her zaman son ses dayayarak dolaşan biriydim. Arka cam düşecekmiş gibi oluyor  :D.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

cila - boya korumayı hatta yıkamayı kendim yapıyorum. Henüz cila yapmadım. Full Meguiars ürünleriyle çalışıyorum. Nazar boncugu elbet lazım hemen yerleştirildi :D. Boseden çok çok memnunum. "Ben bile" sonuna kadar açıp dinleyemiyorum, ki her zaman son ses dayayarak dolaşan biriydim. Arka cam düşecekmiş gibi oluyor  :D.

Anladım peki ses sistemi ayarlarını nasıl yaptın kulak zevkine göre mi ? Bide Türkiyede satılan rx8 r3 lerin jantlarında kilitli bijon yok yurtdışında satılanlarda var dikkatinizi çekti mi bilmiyorum  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

Araba diye anlatiyorsunuz bide. Hem 1.3, piston silindirden calmislar, kapilari bile ters ve hatali :)

Hayirli olsun arabalariniz. Yakit az olsa deli gibi satilirdi herhalde... yenilerde sunroof yok artik degil mi?

Ben daha teslim almadım hayırlısı olur inşallah  :D ama az yakmasından ziyade az bulunan araba olması önemli olan benim için birde bu makyajlı kasa beni çok etkiledi sunroof olmasada genede hoş duruyor.Yıllardır hondacıydım  fanatiktim ama mazda nissan gibi markaları son zamanlarda kalite olarakta imaj olarakta daha üst seviyelerde olduğunu anladım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dün gece atatürk havalimanı  beylikdüzü geldim iyi bastım bir ara 230 gördüm trafik vardı biraz 22 25 km arası tahminimce 7.5 lt yakın yaktım indiğimde egzostumdan ilk kez cıt cıt cıt die soğuma sesi geliyordu genelde diğer aracım 316 da olur bu ama :D birde havalar artık ısındı aracı kapasamda ventilation sürekli devrede aşırı performanslı kullanan arkadaşlar aracın yağını eksik etmeyin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba diye anlatiyorsunuz bide. Hem 1.3, piston silindirden calmislar, kapilari bile ters ve hatali :)

Hayirli olsun arabalariniz. Yakit az olsa deli gibi satilirdi herhalde... yenilerde sunroof yok artik degil mi?

Evet sunroof u kaldırmışlar. Koltuk başına 5 kg jant başına da eski 18' lere nazaran 0.5 kg hafifletme var. Totalde 90 lbs, yani 40 kilo civarı hafifmiş araç eskisine oranla. Araç daha iyi gitsin diye yapılmış belli ki Kimi kaynaklarda 15-20 kiminde 40 kg hafif gozukuyor.  Bakalım rodaj sonrası görücez onu  :)

Anladım peki ses sistemi ayarlarını nasıl yaptın kulak zevkine göre mi ? Bide Türkiyede satılan rx8 r3 lerin jantlarında kilitli bijon yok yurtdışında satılanlarda var dikkatinizi çekti mi bilmiyorum  ;)

Kilitli bijon serviste var, ancak 500 tl dediler güldüm geçtim  :D. yurtdışından 20 dolara, tr den 100 tl civarına bulmak mümkün. Bijon iç çapına 12 mm dediler serviste, bakalım dogrusunu öğrenip alıyorum en yakın zamanda.

Müzik olayına da aslında ayar falan yapmadım pek onu kurcalamaya vakit olmadı başka şeyleri öğreneyim derken  :). İlk aracı aldıgımda şöyle sonuna kadar açtım, ohh iyiymiş baya dedim. Sonra arkadaş bindi yanıma bir gün sağını solunu kurcalarken teybin sanırsam orta ön hoperlor (veya component artık neyse..) devreye aldı. O dakikadan sonra sonuna kadar açamaz oldum sesi  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

dün gece atatürk havalimanı  beylikdüzü geldim iyi bastım bir ara 230 gördüm trafik vardı biraz 22 25 km arası tahminimce 7.5 lt yakın yaktım indiğimde egzostumdan ilk kez cıt cıt cıt die soğuma sesi geliyordu genelde diğer aracım 316 da olur bu ama :D birde havalar artık ısındı aracı kapasamda ventilation sürekli devrede aşırı performanslı kullanan arkadaşlar aracın yağını eksik etmeyin

Motora mod yaptınız mı yada yapıcakmısınız acaba  :) sanırım sizinki makyajsız gümüş metalik temiz bir makinaydı öle hatırlıyorm ben diğer forumlardan da  :D maaşallahı var yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest ThUnDeRbErK

Evet sunroof u kaldırmışlar. Koltuk başına 5 kg jant başına da eski 18' lere nazaran 0.5 kg hafifletme var. Totalde 90 lbs, yani 40 kilo civarı hafifmiş araç eskisine oranla. Araç daha iyi gitsin diye yapılmış belli ki Kimi kaynaklarda 15-20 kiminde 40 kg hafif gozukuyor.  Bakalım rodaj sonrası görücez onu  :)

Kilitli bijon serviste var, ancak 500 tl dediler güldüm geçtim  :D. yurtdışından 20 dolara, tr den 100 tl civarına bulmak mümkün. Bijon iç çapına 12 mm dediler serviste, bakalım dogrusunu öğrenip alıyorum en yakın zamanda.

Müzik olayına da aslında ayar falan yapmadım pek onu kurcalamaya vakit olmadı başka şeyleri öğreneyim derken  :). İlk aracı aldıgımda şöyle sonuna kadar açtım, ohh iyiymiş baya dedim. Sonra arkadaş bindi yanıma bir gün sağını solunu kurcalarken teybin sanırsam orta ön hoperlor (veya component artık neyse..) devreye aldı. O dakikadan sonra sonuna kadar açamaz oldum sesi  :D

Nee 500 mü uçmuşlar bunlar ben unuttum konuşmayı konuşayım bu konuyu kesinlikle..

Bu aem'in rx8 için cold air kit'leri mevcut fikri olan var mı stock olarak na olarak atmosferikte güzel bir eksozla orta boru katalizör iptal headers bide beyin ve iyi bir set up'la feed engineering 247 hp almış acaba tr'de na olarak uğraşanlar var mı böyle güçler için çıldırır araç gerçekten  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla berk acıkcası motor işine biraz soguk bakıyorum headers ve kn typhoon var üstünde suan motoru alırsak bigun elimize belki bir 20b getirtirim yani headers intake  den baska bisey koymayı dusunmuyorum bir ara cai çok düşündüm ama su alma olayı beni bayabir korkuttu zaten kn dehset bir ses verior ama su aralar aklım paso evo 7 9 ve 350z arası gezmiyor degil bizim aracın içine en yakın araba 350z yakıtı assa yukarı aynı o problem degilde vergi olayı sinir bozucu az

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...