Jump to content

Fren Balatalarınız Kaç Km Gidiyor

erhan83
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

babamın 2008 model doblosu var ve ben bugün 20.000km bakımına götürdüm klasik yağ ve flitre değiştirme işlemlerinden sonra ön ve arka fren balatalarını değiştirdiklerini gördüm açıkçası bana tuaf geldi çünkü eski mazda3 aracımın balatalarını ilk olarak 45.000 km de değiştirdiğimi hatırlıyorum.  servis elemanına değişimin nedenini sorduğumda bunun normal olduğunu söyledi elemanın söylediği daha önceki değişimde orta kalite balata taktırmışsınız o yüzden değişmesi gerekiyor dedi inanamadım ve baktığımda hakikatende balatalar bitikdi daha enteresan olanı 10bin bakımındada ön balatalar değişmiş. işlemler sonrası elemanla sohbetimizde 6binkmde bile balata değiştirmeye gelenler olduğunu söyledi. 3 tip balata varmış 30 tl lik 60 tl lik 80 tl lik en pahalısının ömrü 20bin km dedi. acaba bu fiatın balatalarımı çok dandik yoksa mazdanınkilermi çok kaliteli. mazdanınkileri dün gibi hatırlıyorum 45binde değiştirdiğimi hatta uzun yol yaptıkdan sonra arabamı yıkattığımda sağ ön fren diski bozulmuştu. benden size tavsiye balata ve diskleriniz sıcakken asla üzerine su tutmayınız yıkamayınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

katılıyorum. bazı durumlarda fren yerine motor frenini kullanmayı alışkanlık edinmek gerek.

Ayrıca uzun yollarda verdiğiniz mola yerlerinde siz yemek yerken araçlarınızı yıkıyorlar. çok sağlıksız bir durum. henüz balatalar sıcak iken direk suyu tutuyorlar. bu tür yerlerde yıkatmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araç otomatik, aracı 40.000 de aldığımda ön balatalar bitikti, hemen değiştirttim,  arkalarıda 70.000 de değiştirdim ama arkaların 2. kez mi yoksa ilk kez mi değiştirildiğini bilmiyorum. Velhasılı araç 80.000 i devirdi, önler hala duruyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende babamda normal kullanıcılarız. hadi ben biraz daha performanslı kullanmayı sevdiğim için frenleri zorlayabilirim ama babam çok sakin kullanır. iki araç arasındaki fark 35bin.km fark var bukadar büyük fark olması çok tuaf..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kalite farkı olabilir,

balatalar takılırken kullanılmış balata takılmış olabilir,

balatalar bitmeden değiştirilmiş olabilir fakat üstte gördüm demişsin.

aklıma gelenler bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın cinsi, balatanın markası, kullanılan yer, hava durumu, kullananın durumu vb. bir sürü etken var.

93 626 var otomatik. Ben ilk aldığımda iki takımı da değiştirmiştim. (133000km.)

Şimdi ise bu sene 175binde değiştirdim.

Benim viraj manyağı olmamın etkisi var kesinlikle. Yoksa sakin kullanımla dahada giderdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında mazda 323 benzinde ve süspansiyon sistemi çok düzgün ise yeterince iyi hızlanmaya sahip ama mazda 3 tabiki enjeksiyonlu oldugu için daha seri kalkıyordur, tahminimce mazda 3 1.6 200 yapabilicek iken 323hb süspansiyon ve motor sistemi ideal düzeydeyse bu rakamı zorlayabilir yaklaşık 15-20km civarında. Tamam alt tarafı 90-94 model araba ama aerodinamik ve motor sistemi bu hızı rahatlıkla kaldırabilir bence..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

balatanın tabiki orjinali makbul... Bir müşterimizde 45bin'de ön balataları değiştirdik. orjinali pahalı diye yan sanayi balata istedi. 10bin km demeden yine geldi fren sesi var diye. balataları bitmişti... ayrıca yan sanayi balatalar da kalite kalite tabiki...

10bin yada 80bin dayanması ise öncelikle balatanın kalitesi, aracın cinsi, kullananın biçimine bağlı...

mesela sorento için; araç 2.5ton. otomatik vites. 10binde orjinal balataları bitirenler var. ayrıca 3 balata değişiminde disklerin de değişmesi gerekiyor... balatada kullanılan malzeme yumuşak. bu balataların çabuk bitmesinin başlıca sebebi. ayrıca içindeki demir tozu fazla ve iri, bu da diskleri hızlı inceltiyor.

Bir de yeni nesil balataların dayanıksız ve daha çabuk yanıyor olması asbest kullanımının yasaklanmasıyla ilgili... Eski balatalar daha çok dayanıyordu...

öte yandan bu güna kadar gördüğün en iyi balatalar mazda'da. ne kadar çok fren kullanırsanız kullanın ön balatalar 40bin'den önce zor. dikkatli kullananlar 100bini görüyor. doğru düzgün disk değiştirilmiyor. hatta bir B2500 müşterimiz 180bin km aynı ön balatalarla kullandı aracını. Tabi çok dikkatli bir kullanıcı. 300-400bin'den önce disk gerektirmez. aslında kullanım süresine bakıldığında balatalar gerçekten ucuza geliyor.80TL balataya artı değişim ücreti ile 10bin'de bir değiştirince, 200TL artı değişim ücreti 50bin km dayanınca kesinlikle pahalı olanların ucuza geldiğini görüyorsunuz.

mazda'nın gözünü seveyim ben...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan bey 323hb in ön ve arka balata set fiyatını öğrenebilme şansımız war mı, çok yüksek rakamlar geliyor bana, en iyisi servisten almak gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar iyi günler bu fren balatalarını ben de değiştirmek istiyorum araç 1998 626 GLX bunların orjinalinin hangi marka olduğunu , yada başka  iyi bir balata önerisi olan varsa yazarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...