Jump to content

Mazda 3 AT Şanzıman Yağ Değişimi (AT)

twistr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aracım 40 000 oldu  ama 2004 model  km  az  fakat yaş  olarak  6 yaşında  olmasından dolayı  otomatik  şanzımanın  yağını  değiştirmeyi  düşünüyorum sizce  yanlışmı  düşünüyorum yağın özelliğini  yitirdiğini  düşünüp araca bi  zararı  olacağından korkuyorum ki  bir  önceki  aracımda  2 000 tl  lik  bi şanzıman tamiri  olmuştu  en  çok  o  beni  tedirgin  ediyo  başına  gelmeyen bilmez  ....yağın markası  da  çok  önemli  yorumlarınızı  bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

benim araç 80 bine gelmek üzere daha değişmedi yağı, şanzıman yağ çubuğunu çıkarıp bir kokla yağda yanık kokusu yoksa bence sorun yoktur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

bendeki kullanım klavuzunda derki, ay ve km olarak vermiş hangisi önce dolarsa demiş  108 ay ve ya 100bin km de değişir öncesinde kontrol edilir ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Konuyu hortlatmak olacak arkadaşlar ama k bakmayın aracım 70 000 de 2006 model otomatık şanzıman yagını değiştirdim 3 lt yağ koydu ustam  ben 3 lt den fazla dıye hatırlıyorum 3,7 felan diye hatırlıyorum arkadaşlar psikolojik olabilir ama sanki 1 ile 2. vites sert geçiyo gibi yağ cubugundan kontrol etti ama içim rahat değil  bilen biri bilgilendirirse sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bak kardeş otomatik şanzımanlarda yağ tam olarak boşalmayabiliyor en azından benim arabamda böle yağ oranına gelince 3- 3,5 oto şanzıman iççin çok az bence sen bir kitapçığından bak şanzıman kaç ltr alıyor bu kadar yağı zaten tork ve radyatör alır unutmadan şanzıman yağına bakma şeklide budur servisteki ustanın uygulması tabii; aracın el franini çekiyosun çalışır durumdayken geri vitese takıyosun vede yağı öle kontrol ediyosun el freninin tuttugundan emin ol tutmuyosa biri içerdeen frene bassın bi sakatlık olmasın  yağı kesinlikle fazla bırakmayasın keçelere zarar verirsin azda olmasın tam kararında olması gerek yağ oranının. kesinlikle öneriyorum aracın kitapçığına bak. unutmadan servistemi değiştin yağı eğer servis dışıysa bence servise danış. bak benim arabam 1991 model 323 hb otomatik 6.3 ltr yağ alıyor ona göre değerlendir bu arada kitapçıklarda hangi yagı koyacagında ne şekilde yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi verdiğin bilgiler için teşekkürler şu anda arabanın kitapçığı yanımda değil şehir dışındayım bilen biri varsa kaç lt yağ aldığını paylaşırssa sevinirim olmadı servisi arayıp soracağım c tesi günü ankaradan trabzona gideceğim aklıma takıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şu an müsaitsen netten indir derim sana bende kendi aracımınkini ingilizcesini indirmiştim belki forumdada vardır bir arattır bakalım hele . bende bu arada bakınacam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.mazdaclubtr.com/16488/mazda-3-kullanim-kilavuzu/ bunlara bak istersen ingilizce ama veriler belli olur. unutmadan bişe daha ekliyim şanzıman yağının tam boşalması için alt kısmının sökülmesi vede filtresininde değişmesi gerekebiliyomuş tabii isteğe balı aksi halde yağın hepsi boşalmıyor sana önerim sende boşaldığı kadarını ekle devam et filtre söküldüğünde herhalde contalarda yenileniyomuş haberin olsun bu işte öle herkese yaptırılmaz servisi öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler abi burda 7,2 lt yazıyor iyi ce huylandım yarın sabah ilk işim servisi arayıp öğrenmek olacak tekrar yazarım buraya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendeki kullanım klavuzunda derki, ay ve km olarak vermiş hangisi önce dolarsa demiş  108 ay ve ya 100bin km de değişir öncesinde kontrol edilir ...

abi atf 60bin de değişiyor mu?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu şanzıman yağı değişimi sadece otomatikler için değil dimi. Tüm araçlarda böyle bir bakım yapılması gerekiyor sanırım ? Yanlış mı biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İsim vermeyim burda ankarada ki 2 yetkili servisi aradım biri si 3 lt eklenir ısındıktan sonra kontrol edilir duruma göre eklenir yarım litre daha eklenir dedi.Başka bi yetkili servis ise 7 lt dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bak ben sana böle bir açıklama yapim aslında ikiside doğru eğer şanzımanı tam boşaltırsan 7 ltr ama böle aşağıdan sadece tıpayı açıp boşaldığı kadarını değişirsen 3- 3,5 anca değişir tirbündeki(torktaki) vede radyatörde dolaşan yağ olduğu gibi kalır eğer hepsinin değişmesini istiyosan şanzımanın alt kısmının yani filtrenin olduğu bölümün sökülmesi gerekir işte o sırada şanzımandaki yağın karterini tamamen boşaltmış olursun ve hala en az 2-3 ltr kalır diğer aksamlarda ama tavsiye etmem dediğim gibi yap yağ çubuğundan geri vitese tak vede kontrol et yağ tamamsa sorun yok kullanmanda fazla kafana takma unutmadan kitapçıkta kullanman gereken yağın ne olduğuda yazar onada dikket et. sana bir servis sölim ona sor.

Yetkili Servis: Mepaz

Bilgi için: Şaban Yılmaz

Adres: Altınova Sinan Mah. Havaalanı Karşısı No:469

Telefon: +90 (242) 340 22 37

Faks: +90 (242) 340 22 38

e-posta servis_mepaz@mazda-tr.com

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yetkili Servis: Gören

Bilgi için: Fevzi Kayar

Adres: Muğla-Aydın Karayolu 11.Km Bayır

Telefon: +90 (252) 225 55 55

Faks: +90 (252) 225 59 20

e-posta servis_goren@mazda-tr.com

buradada okan bey var onunlada görüşüp net bilgi alabillirsin kendisi foruma üyedir zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

düz şanzımanda 60bin km değişim ama atf bulamadım kitapçıkta.

Manuellerde de değişim yapılıyorsa; benim aracım 140binde ve alalı 5 ay felan oldu. Önceki sahibide özensiz biriydi ki motor yağını bile hiç değiştirmemiş. Ne yapmalıyım ben ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...