Jump to content

toyota vs mazda

imzuhak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaslar bu karsilastirma yapildi mi bilmiyorum fakat aradim bulamadim. bu versustaki merak ettigim husus sorunsuzluk kiyaslamasidir.

yani kisaca hangisi daha sorunsuz marka.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

toyota kısa vadede sorun çıkarmıyor 2005 sıfır corollam vardı.ama uzun vadede kesinlikle mazda özellikle motor aksamında sorun çok nadirdir.Bunu artık servisler bile kabullenmiştir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İkisi de sorun yaşatmaz. Ancak Mazda'dan alacağınız sürüş keyfi ve konforu Toyota'da bulamazsınız. Malzeme kalitesinde de Mazda'nın önde olduğu kanaatindeyim.

Ancak Toyota servis maliyeti (rutin bakım) ve yedek parça konusunda Mazda'ya oranla oldukça uygun. Ayrıca Toyata'yı kısa süre içerisinde ve daha az zararla satmak mümkün.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Toyota mazdaya göre biraz daha pahalı ama satması kolay olur, 97 corolla ve 94 323hb sahibiyken yine 323ün koltuguna otururdum, kalite konusunda mazda elden çıkarma maliyet ise toyoya derim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 yıl sonra ...

Consumer Reports ABD'de her ikisi de önümüzdeki aylarda model yenileme yapacak olan Mazda 3 ile Toyota Corolla'yi karsilastiriyor (yeni degil simdiki versiyonlarini).  Sonuç olarak "head-to-head" yani kafa kafaya olduklari sonucuna variyor.  Makale her iki aracin da üstün yanlarini yaziyor.

Mazda 3 daha sportif bir sürüs ile bu konuda ("driving fun") Corolla'dan daha üstün.  Mazda 3 iç tasarim olarak da Corolla'dan daha üstün.  Ancak, infotainment system olarak Corolla'dan biraz eksik kaliyor.  ABD'deki Mazda 3 ile bizim ülkemizdeki % 100 ayni degil.  Örnegin, oradakinde "blind spot warning" olmadigini yaziyor, halbuki bizde var.  Ayrica, iki ülkede motor hacimleri de çok farkli.  Bu konuyu çok yazdik artik üstünde durmak istemiyorum.

Toyota Corolla da güvenilirlik ("reliability") olarak Mazda'dan biraz daha iyi.  Makale Corolla süspansiyonunu daha çok begeniyor.  Ancak, aracin frenlerini pek begenmiyor ve Mazda 3 kadar iyi olmadigini yaziyor.  Corolla iç ebadlarinin yeterince büyük oldugunu yaziyor.  Aracin LED kisa farlarini da begeniyor.  Orijinal Ingilizce makale asagida:

https://www.consumerreports.org/sedans/mazda3-vs-toyota-corolla-sedan-review/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, AKayhan :

Consumer Reports ABD'de her ikisi de önümüzdeki aylarda model yenileme yapacak olan Mazda 3 ile Toyota Corolla'yi karsilastiriyor (yeni degil simdiki versiyonlarini).  Sonuç olarak "head-to-head" yani kafa kafaya olduklari sonucuna variyor.  Makale her iki aracin da üstün yanlarini yaziyor.

Mazda 3 daha sportif bir sürüs ile bu konuda ("driving fun") Corolla'dan daha üstün.  Mazda 3 iç tasarim olarak da Corolla'dan daha üstün.  Ancak, infotainment system olarak Corolla'dan biraz eksik kaliyor.  ABD'deki Mazda 3 ile bizim ülkemizdeki % 100 ayni degil.  Örnegin, oradakinde "blind spot warning" olmadigini yaziyor, halbuki bizde var.  Ayrica, iki ülkede motor hacimleri de çok farkli.  Bu konuyu çok yazdik artik üstünde durmak istemiyorum.

Toyota Corolla da güvenilirlik ("reliability") olarak Mazda'dan biraz daha iyi.  Makale Corolla süspansiyonunu daha çok begeniyor.  Ancak, aracin frenlerini pek begenmiyor ve Mazda 3 kadar iyi olmadigini yaziyor.  Corolla iç ebadlarinin yeterince büyük oldugunu yaziyor.  Aracin LED kisa farlarini da begeniyor.  Orijinal Ingilizce makale asagida:

https://www.consumerreports.org/sedans/mazda3-vs-toyota-corolla-sedan-review/

Teşekkürler açıklama için ama bu nesil Corolla'nın gerçek bir testte Mazda 3'e "nitelik" olarak yaklaşabilmesi mümkün değil. JD power gibi, Consumer reports gibi yayınlar sadece otomobil değil, her türlü ürünü inceleyen ve çoğunlukla kullanıcılardan gelen uzun dönem dayanıklılık temelli yorumları baz alıp (kullanıcılarında pek otomobille alakası olmayan bireyler olduğunu ekleyim), reliability öncelikli yaklaşan yayınlardır. Diğer özelliklere bakıyormuş gibi yapsalar da, otomobillere beyaz eşya gibi davranırlar, yani sadece sorun çıkarmaması ve seni bir yerden bir yere ulaştırması gereken makinalar olarak. Çamaşır makinası ile otomobili aynı kefeye koyarlar.

Amerikadaki gerçek otomobil dergilerinde (Car and Driver, R&T gibi magazinlerde) Corolla'nın esamesi okunmaz, genelde diplerde Sentrayla, Dart ile birlikte takılır. Mazda ise Golf, Focus ve Civicle birlikte sürekli tepededir,  son 2 yılda yaşlandığı için zirveyi bıraktı. C&D'de 2013'ten 2016'ya kadar üst üste en iyi kompakt otomobildi, hala şuan yapılan birçok izlenimde genelde subjektif favori oluyor. Bu nesil Corolla asla böyle bir otomobil değil, sadece mümkün olan maksimum sorunsuzlukla iş görmesi (sadece araç olarak değil, satış sonrası destek, garanti ve bakım hizmetleri/maliyetleri olarak da Toyota Amerikada harikadır, aracı çok yüksek bedelden geri alabilirler) ve sade, ekonomik, güvenilir bir otomobil olmasıyla ün kazanmıştır. Süpriz yoktur, ne aldığını bilirsin. 

Mazda 3 "sadece otomobil" olarak bu jenerasyon Corolla'dan ayrı bir seviyede. Motorlar, şanzımanları, teknolojisi, tasarımı, kalitesi ve en önemlisi sürüşü ayrı bir noktada. İyi ürün olmak ile veya iyi iş görmek ile iyi otomobil olmak çok çok farklı şeyler. Son nesil Corolla bambaşka mesela, ona hiçbirşey diyemem, henüz bir deneyimim de olmadı ama bütün motorlar-şanzımanlar-altyapı dizayn herşeyin değişmesinden belli durum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başıma gelen olaya istinaden yazıyorum bende m3 bk dynamic araç var, toyota yaris arkadan çarptı, segmentleri farklı onunda farkındayım, benim araçta sadece tamponda hasar var, yarisin ise sağ tarafı şaseden kaymış aracın sağ kapıları açılmıyordu ve hava yastıkları patlamamıştı, o sahneyi gördükten sonra toyota alır mısın deseler almam, mazda nın keyfini çıkarmaya devam ederim. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...