zz33

Klima Açıkken Dalgalanma

Arkadaşlar ben klimayı pek kullanmadım şimdiye kadar ama geçenlerde sabit hızda giderken sanki arabanın devri dalgalanma yapıyor gibi hissettim. Klima kapalı iken böyle bir şey kesinlikle yok. Araca bir yük bindiğini biliyorum ama sizlerde klima ile yolculuklarınızda sabit hız giderken arabada dalgalanma olduğunu hissediyormusunuz ? Nasıl anlatayım sanki tutup bırakıyormuş gibi oluyor ara ara. Şimdiden çok teşekkür ederim .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aracınızda cruise controlde sabit hızda gidiyorsanız tam da dediğiniz gibi bir dalgalanma yapabilir. özellilke hızlanma anında veya tatlı yokuş çıkarken. klimadan kaynaklanacağını sanmam ve ben kendi araçlarımızda hiç hissetmedim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de aynı sorunu yaşıyorum.Sabit hızda değilde özellikle hızlanırken klima açıksa  130-140 civarında hissediliyor, sanki klima devreye girip çıkıyor gibi oluyor.Tabi bunu hissetmek için çok hassas olmak gerekiyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim 2 dede oluyor. Klima açıkken 3000 devire kadar bazen araba tutukluk yapıyor. Daha sonra hızlanıyor. Son hız da bayağı düşüyor. Klima çok fazla etkiliyor. Ben oksijen senseründen  data alıp analiz ettim ve tam 2200-3000 arası araç çok zengin kalıyor. Mazda mühendisleri neden böyle yapmış anlayamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

evet aynı sorun bende de var...eğer sorun olarak kabul edilirse

çünkü klima devreye alındığında motora ekstra güç gerekir maalesef bizim araçlarda 1600 motor olduğundan hissedilmesi gayet normal

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gerçekten benim ayağım bayağı hassas gözümü kapatın 90 km hızla giderim :) arabada cruze control yok ama genelde hep sabit hızımı korurum ama nedense bu dalgalanmayı hissediyorum. Yıllarca cam filimli araç kullandım birde işime erken gelip geç gitmemden klima kullanmama gerek kalmamıştı ama bunu garipsedim bir an  ;D bu akşam yine bir deneyeyim eryamana giderken yine arabayı bazen tutar gibi yapacakmı , zaten ağırlaştırıyor bari kafasına göre dalgalandırmasa değilmi arabayı  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dalgalanma dediğiniz sanki güç düşüyor sonra tekrar geliyor. Bizdeki her araçta yapar bunu, normal bir durum.  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dalgalanma dediğiniz sanki güç düşüyor sonra tekrar geliyor. Bizdeki her araçta yapar bunu, normal bir durum.  :)

bu dediklerimiz normal...

peki şunu garipseyen var mı?

klima faktörünü devreden çıkartalım. klima kapalı pozisyonda iken,

-mazda3 de cruise control açıkken sabit hızla gidiyorsunuz. örneğin 90kmph. accel tuşuna basıp hızlanmak istediğinizde araç silkeliyor mu? (belli belirsiz ama beni rahatsız ediyor.)

pedaldan hızlanırken silkeleme yapmadığı halde el gazından hızlanmak istediğimizde neden küçük aralıklala ilk başta bir silkeleme yapıyor.

aynı durum cruise hafızada bir sürat varken yavaşlayıp tekrar resume tuşuna bastığınızda eski hızına çıkmak isterken sistem otomatik gaz verdiğinde de oluyor.

buna normal denemez çünkü mazda6 da bu durum sarsıntısız gerçekleşiyor. motor hacmiyle bağlantı kuramadım çünkü ayak gazından hızlanırken silkeleme yapmıyor...

buyrun burdan yakın...??

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben cruise'u sonradan taktırdım. bende öyle bir silkelenme yapmıyor. çok ufak bir hissiyat var ama silkelenme gibi birşey değil beni fazla rahatsız etmedi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

-mazda3 de cruise control açıkken sabit hızla gidiyorsunuz. örneğin 90kmph. accel tuşuna basıp hızlanmak istediğinizde araç silkeliyor mu? (belli belirsiz ama beni rahatsız ediyor.)

pedaldan hızlanırken silkeleme yapmadığı halde el gazından hızlanmak istediğimizde neden küçük aralıklala ilk başta bir silkeleme yapıyor.

aynı durum cruise hafızada bir sürat varken yavaşlayıp tekrar resume tuşuna bastığınızda eski hızına çıkmak isterken sistem otomatik gaz verdiğinde de oluyor.

buna normal denemez çünkü mazda6 da bu durum sarsıntısız gerçekleşiyor. motor hacmiyle bağlantı kuramadım çünkü ayak gazından hızlanırken silkeleme yapmıyor...

buyrun burdan yakın...??

Hız sabitleyiciyle kendim hızlandırdığım zaman ya da resume yaptığım zaman bende o silkelemeyi hissediyorum. Hatta onu araştırıyorum şimdi, diğer araçlarda da var mı diye... Durum normal herhalde... Hız sabitken ben de dalgalanma yok...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

buyrun burdan yakın...??

Ben başlığı açan arkadaşın bunu kastettiğini sanmıştım ilk başta ama farklı bi konudan bahsediyormuş ki onu henüz hissetmedim ama sizin anlattığınız bu olayı birebir yaşıyorum bende. Lakin normal bişeydir herhalde diye düşünüyordum, şöyle ki; hani araba gaz veriyor sonra kesiyor sonra sürati kontrol ediyor bakıyor sürat gelmemiş tekrar veriyor böyle bir feedback mekanizmasının çalışmasından dolayı oluyordur diye düşünmüştüm. Eğer mazda 6 da olmuyor ve bizimkinde oluyorsa belki yazılımsal olarak düzeltilebilecek bir olaydır???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben başlığı açan arkadaşın bunu kastettiğini sanmıştım ilk başta ama farklı bi konudan bahsediyormuş ki onu henüz hissetmedim ama sizin anlattığınız bu olayı birebir yaşıyorum bende. Lakin normal bişeydir herhalde diye düşünüyordum, şöyle ki; hani araba gaz veriyor sonra kesiyor sonra sürati kontrol ediyor bakıyor sürat gelmemiş tekrar veriyor böyle bir feedback mekanizmasının çalışmasından dolayı oluyordur diye düşünmüştüm. Eğer mazda 6 da olmuyor ve bizimkinde oluyorsa belki yazılımsal olarak düzeltilebilecek bir olaydır???

Olabilir. Bugün tekrar denedim düşük süratlerde olmadı. (70km de)  Çok fazla deneyemedim ama ilk fırsatta klima açık kapalı hızlı yavaş her durumda deneyeceğim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Klima'ya pek dikkat etmedim ama Cruise Control'le sabit giderken (aracı aynı hızda tutmak için olduğunu düşündüğüm bir şekilde) devirde çok hafif ve sık olmayan dalgalanma oluyor. Fakat silkeleme gibi değil. Belli belirsiz.

2.0 Avensis ve 1.8 Vectra'da da oluyor aynısı. Özellikle hafif eğimli çıkışlarda hızı sabit tutmak için gaz verip kesmesiyle alakalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

5500 km de aracım soğuk-sıcak devrede de cruise yada normal seyir halinde de araç dalgalanma tabiri ettiğiniz şeyi yapıyor sanırım bu da normal serviste herhangi bir şey demediler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.