GHOST

Mazda 3 LPG Uyumu ve Performans

Bu konuda 180 ileti var

slm.arkadaşlar aranıza bir kaçgün önce katıldım.mazdayla tanışalıda 1-2 ay oldu.2005 model otomatik mazda3 araç aldım.lpg taktırayımmı taktırmayımmı tereddüt ediyorum.en büyük korkum araç zaten otomatik 1.6 performansı takdir edersinizki aman aman değil.bu lpg taktırınca iyice performans düşüklüğü olursa hiç iyi olmaz.lpg taktıran arkadaşlardan yardım bekliyorum.performansı düşürmeyecek,arıza lambası yakmayacak,sorun çıkarmayacak lpg hangisi.
bu arada antalyadaki serviste hangi marka olursa olsun mazdaya lpg kesinlikle önermiyolar.en fazla 50000 de motoru bitirir diyorlar.bilgi sahibi olan arkadaşlar bu doğrumudur.yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

antalya yetkili servis mi öenrmiyor lpg yi?

bende arabamı antalya yetkili servisinde aldığım günden beri kontrollerini yaptırıyorum.

bana sana söylediklerinin hiçbrisini söylemediler.

yanlışın olmasın.

gelelim diğer konuya.

öyle fahiş paralar yatırmaya markaya aldanmaya dizi sponsoru aramaya gerek yok.

mantıklı olmak ve araştırmak lazım.

benim kitim ultra gas.biraz servis sorunu var.ama performansı gayet iyi.sorunda çıkarmadı bana.

yakıt ekonomisi de makul seviyede.

tabii zanaat sahibi brisine monte ettrmen kaydıyla.

bütün sır işçilikte...amerikayı tekrar keşfetmeye gerek te yok ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

50binde biteni gormedim. Acik ve net konusuyorum eger lpg uyumsuzlugu olsaydi asla mazda kullamazdim

servisin anlatmak istedigi lpg uyumsuzlugu degil.biliyorsunuz,mazda motor blogu magnezyumdan yapilmis olmasi ve bu sebeple,lpg de motor omrunun kisalmasi diye biliyorum.yanlisim varsa arkadaslar duzeltirler.saygilarimla...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

evet arkadaşlar benim 2010 at'de biraz can yakmaya başladı benzinde.hiç istemememe rağmen lpg taktırsam mı acaba diye düşünmüyor değilim.ne diyosunuz? arabaya yazık eder miyim? yoksa  bir sıkıntısı olmaz taktırıp rahat rahat geziym mi?

Erol Barak bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu iş tamamiyle kendi sorumluluğunuz da olan bir iş.Ben tartarini kullanıyorum ve 30 bin km ye yaklaştı henüz bir problem yaşamadım.Fakat siz taktırırsınız ve problem yaşarsanız sorumluluk bize ait değil :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yok canım ben de bişey olursa sizin yüzünüzden oldu demem merak etmeyin :) ama kullanıcıların tavsiyeleri önemli tabi.yakıt olarak ne kadar düştü lpg'de? ve performans tabi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda3 ve Mazda6 yı 323 ve 626 larla karşılaştırmamakta fayda var.  Antalya servisin söylediği çok büyük ihtimalle Mazda3 içindir. Forumda da konular var ama özet geçeyim. Kullanım, kullanılan gaz ve montaja bağlı olarak 50.000 de motor yaptıran Mazda3 ler var ama bunun yanında 100.000 km giden Mazda3 ler de olduğunu söyleyen servisler de var.

Mustafa'nın da dediği gibi bu biraz da sizin alacağınız bir risk. Ben 2004 Mazda6 aracıma taktırdım riskleri göze alarak. Aynı şekilde Mazda3 e taktıranlar da var . LPG de 50.000 lere yaklaşınca araçlarımız sonuçları hep birlikte göreceğiz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yakıt olarak benzinde 10 litre yakıyorsanız LPG de yaklaşık 11-12 litre civarı yakıyorsunuz.Buna göre LPG de ne yakacağınızı tahmin edebilirsiniz.Performans olarak ciddi bir düşüş yok.Belki hissetmezsiniz bile.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim araç 120.000 km'de. 30.000'de LPG takılmış. ( Milano) Benden önceki arkadaş bilinçli bir kullanıcı. Bana biraz anlattı. Hiç sorun yaşamamış ancak özellikle uzun yol dönüşlerinde son 1 km'de benzine geçmiş ve aracı öyle stop etmiş. Ayrıca 1000 km'de 50-60 km gibi benzinde kullanmış. Ben de öyle yapıyorum. Aracı 100000'de aldım. Yaklaşık 8 aydır kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. Bazen buradaki yazılanlara bakıp korkuyorum ben de. Bir de özellikle şehir içi kısa mesafelerde hiç LPG kullanmıyorum. Gideceğim yol 10 km altındaysa LPG'yi kapatıyorum.

Performans konusuna gelince tabiki biraz düşme olacak ancak çok belli etmiyor. Sonuçta o kadar performans isteseydik Mazda 3 almazdık değil mi?

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Mazda C segmenti araçlar içinde LPG'ye en uyumlu olanlardan biri. VW ve Opel gibi araçlara LPG takan arkadaşlardan binlerce şikayet duyuyoruz. Ben slogan olarak şunu söylüyorum onlara: Mazda, sorun çıkmaz gazda...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gas da yakıt öneml bir de...

shell'in gası bana göre piyasadaki en iyi gas

ben hep shell alıyorum.performans kaybı da yok.

yetkli servis de aynı markayı önerdi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bazi Sheller farkli gaz satiyor, kasdettigin Shell AutoGas degil mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok tatmin edici.hepinize tek tek tşk ederim.antalya servisinde keremtucan arkadaşın dediğine benzer birşey söylediler.motor bloğu aliminyummu,magnezmumu nedir öyle bişeyler.bu nedenle mazdalara tüp önermiyoruz dediler.tabiki o servise 1 kere aracı alırken gittim.konuştuğum kişi yetkili birimi,bilgilimi,yoksa kulaktan dolmamı konuşuyor onu bilemiyorum.ama şunu sayenizde öğrendimki mazdaya tüp takılabilir.ufak tefek riskler her araçta vardır.yakıt ekonomisini düşününce bu riskleri göze alabilirim.ben brc,zavoli veya atiker taktırmayı düşünüyorum.tekrar herkese fikirlerini paylaştıkları için teşekkürederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bence brc

dayım almanyada motor ustası.kendi dükkanı var.

bu yaz A8 ile geldiler.düşün o bile tüp taktırmış A8 e.

100 km 26 lt yakıyordu.%40 yakıt tasarrufum var dedi.

brc taktır atiker falan hikaye.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bende 2010 mazda 3 var 2000 kmde brc marka gaz takdırdım ankara şaşmazdaki serviste, takdırmadan öncede ufak bi araştırma yapmıştım birçok kişinin ortak fikri mazdaya en uyumlu gazın brc olduğu konusunda, bi de superfilter diye seramikten bi ekstra filtre daha takdırdım o da 100 tl civarında idi ve bu filtre yaklaşık ekstra %5 yakıt tasarrufu sağlarken %7 de performansı artırıyormuş, takdıralı  da yaklaşık 12000 km yaptım ne en ufak bi performans kaybı ne de bi arıza yaşamadım.  bilgilerinize sunulur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yaw şu gazdan dolayı mazda 3ün sübaplarının etkilendiğini bozulduğunu gören biri var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ya bu lpg olayında hiç problem yaşayan yokmu? habire birileri yok söyle oluyomuş, yok  böyle oluyomuş, diye ikinci ağızdan bişeyler söyleyip duruyor ama benim başıma şu geldi, motoru elime aldım diyen yok.  :nea:

ben de yeni aldım aracı, eşim taktıralım diye başımın etini yiyor, ama ben hem garanti, hem sıfır araca kıyamamam, hem de bu dedikodular yüzünden taktırmaya yanaşmıyorum. ama eş dost lpg'yle deli gibi dolaşınca da iştahım kabarmıyor değil.

aracında lpg olan arkadaşlardan daha fazla yorum ve bilgi alabilirsek süper olacak...  :hi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yok böyle bişey yaa. adamlar mazdayı kötülemek için neler yapıyolar. bu araçlar japonyada lpgli çıkıyomuş fabrikadan diye bişeyler var. olsa onlar yapar mı bunu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar ben daha öncede söylediğim gibi yaklaşık bir yıldan beri aracımı lpg li olarak kullanıyorum. aracımı da çok zorlamambu nedenle sorunla karşılaşmadım. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim aracımın 10.000 bakımını yaptırmak için servise gittiğim de gördüğüm manzara aynen şöyle insanlar plakasını takdırmadan mazdasına lpg takdırıyorlar, ben bunu bizzat gözümle gördüm. bilgilerinize

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar ben daha öncede söylediğim gibi yaklaşık bir yıldan beri aracımı lpg li olarak kullanıyorum. aracımı da çok zorlamambu nedenle sorunla karşılaşmadım. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim aracımın 10.000 bakımını yaptırmak için servise gittiğim de gördüğüm manzara aynen şöyle insanlar plakasını takdırmadan mazdasına lpg takdırıyorlar, ben bunu bizzat gözümle gördüm. bilgilerinize

bazı markalarda garanti kapsamında takılıyor gibi bişeyler vardı tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum ama araç garanti kapsamı dışına çıkmadan lpgli oluyormuş, mazda'nın yok mu böyle bi olayı veya anlaşmalı olduğu bir marka yaw???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• rubin
      Yazan: rubin
      Merhaba arkadaslar... 1 ay once 2012 model otamatik sanzumanli Guzuma 36bin km de brc my11 lpg kit taktirdim.. lpg montaji konusunda hibbir sikintim yok.. yakit tasarrufu %50 gibi.. bugun de 40 bin km bakimini yaptirdim.. lakin otomatik sanzumanda lpg den dolayi yag sizintisi oldugunu farkettim.. lpg sonrasi boyle bir olay yasayan var mi ? Ustam şanzıman yag cubugundan buharlasma yaptigini ve benzindeki performansi yakalayamadigi icin daha cok zorlandigindan yag attigini soyledi.. bu durumu yasayan var mi.. varsa çözümü nedir..
      GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Quattro
      Yazan: Quattro
      Arkadaslar merhaba hepinizin bayrami mubarek olsun. Soyle bir sorunum var bayram oncesi aracima atiker atikfast modelini taktirdim. Aracimda gazda giderken kendi kendine gaz kesme olayi oluyor. Ornegin 3000 devirde giderken birden 2500 devire dusup tekrar yukseliyor ve performansta hissedilir derecede dusus var. Benzide giderken bu sorun olmuyor. Su anda bayramdan dolayi lpgyi takan yer kapali. Sizce sorun neyden kaynaklaniyor olabilir?
    • BoluBeyi
      Yazan: BoluBeyi
      Arkadaşlar aracım lpg'de ilk marşta çalışmıyor en az 2 marş yapmak zorunda kalıyorum. Benzine aldığımda hiç sorun yok sorun ne olabilir? Aracım 2011 Mazda3 LPG markası Atiker
    • h_sahin
      Yazan: h_sahin
      Arkadaşlar herkese merhaba , hepimiz biliyoruz ki araçlarımız gayet az yakıyor fakat önümüzdeki ders döneminde doktora çalışmalarımdan dolayı haftada 1300 km yol gideceğim ki aylık 5.200 yapıyor ve bu bir sene sürecek dolayısıyla en kötü 50-60.000 km yol yapmam gerekmekte.
      Lpg şart oldu  Araştırmalarım sonucu birtek Prins in DLM modeli uyuyormuş bizim skyactivlere.
      Direkt lpg ile çalışıyormuş kesinlikle hiçbir koşulda devirde benzin tüketimi olmuyormuş.
      Araç üzerinde delme etme yapılmıyormuş, bu DLM denilen sistem aracın kendi enjektörleri vs vs kullanıyormuş.
      Fiyat olarak yüksek gelse de , sıradan lpg sistemlerine oranla daha fazla tasarruf sağlıyormuş.
      Ortalama 0.25-0.30 kuruş yakan aracım bu sistemde 15 kuruşa kadar düşecek ki 50.000 kmde sistemin parasını çıkarıyorum.

• _zoom_
      Yazan: _zoom_
      Mazda 3 ün LPG ile uyumu, yaşadığı problemler ve sarfiyat ile ilgili bir çok sorunun cevabını bu konuda bulabilirsiniz.
      Araştırmalar neticesinde motor sübapları konusunda çelişkili bilgiler buldum.
      Güvenlik konusundaki soru işaretleri gitti.
      1.LPG'yi zaten 50-100 bin km yapmak için takmayı düşünürken, tam ortada motor sorunu çıkarmı?
      2.Vialle lpi nin motora vereceği zarar diğer lpg sistemlerine göre farklı olurmu?
      Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.