HzM@k

Uzaktan Kumanda Arızası (2010)

Arkadaşlar dün akşam arabamı evimin önüne park ettim. kapıyı kitlemek için kumandaya bastım ama çalışmadı. kapıları kontrol ettim. denedim olmadı. yedek anahtarla denedim yine olmadı. artık manuel olarak anahtarla kitledim. kumandayla açmayı denedim yine açmadı.

sabah evden çıkarken kumandaya bastım kapılar açıldı. bu sorun nerden kaynaklanmış olabilir. yaşayan var mı. yardımcı olabilirmisiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yedek anahtar ile de deneyip açmamış ise eğer, araç tarafındaki kumanda ile ilgili parçada problem olaibilir düşüncesindeyim. Yine de en sağlıklı servise danışmak tabi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben öyle düşündüm de sabah nasıl çalıştı ona anlam veremedim. bir süre tekip edeceğim.

Bir de jammer gibi aletlerle kumanda frekansını engelleyip araç soygunları yapıldığını duymuştum ama Kayseride varmıdır bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abdullah Gül yakınlarda oturuyor olmasın :D Hani gelip gittiyse jammerlar da beraberinde gelmiş olabilir :D

Şaka bir yana ben kilitlesem de çoğunlukla elle bir kontrol ederim kapıları. Bir süre o şekilde yapmakta fayda var. Problem devam ederse araç garantide zaten, direk servis ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, 2010 model impv. var.anahtar kumandasından 5-6 metreden algılama yapıyordu şimdilerde ise yakınındayken bile bazen algılamaz oldu. Daha önce de 2010 touring vardı onda ise uzaktan kumanda ile 20-30 metreden aracın kilitlerini açabiliyordum. Sorun acaba pilden mi kaynaklanıyor dur yoksa anahtarda arıza mı söz konusudur? Bir de kumanda pilinin fiyatı hakkında bilgisi olan varmı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Muhtemelen pil zayıflamıştır ama 2010 model araç için çok erken gibi geldi bana  :krrsz:

İçindeki sonuç itibarıyla pil, pahalı değildir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim de aynı sorun başıma geldi,  2 kere anahtarla açmak zorunda kaldım daha sonra kendiliğinden geçti,çok takmadım ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Pilini kontrol edeceksiniz. Oksitlenme yapmış olabilir. Zayıflamış olma ihtimali yüksek, pilini değiştirip birde o şekilde kontrol edeceksiniz. Ne tip pil kullanıldığını bilmiyorum ama, saatçilerde olma ihtimali yüksektir. Birde otomobil anahtarıda yapan çilingircilerde de bulabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

benimde aynı problemim var..1.5 ay önce aldım aracımı 2010 imp. aldığımda yedeğide normal anahtarıda sağlam çalışıyordu, bir basmaya alıyordu ama şimdi yedek katiyen almıyor asıl olana bastığımda 7-8 defa basmak zorunda kalıyorum..aküden diye düşündüm üstünde ki aküyü değiştirdim ustaya sordum bi daha yapmaz aküden dedi fakat yine aynı, 7-8 defa basmadan düğmeye almıyor ve çok can sıkıcı..ilk aldıktan sonra bütün camları açıp kapamayı falan denedim baya o yüzden pili yemiş olabilir mi diye düşünüyorum?ama en kısa zamanda bi yetkili servise gideceğim konu ile alakalı..bide usta sigortalar gevşemiş falan ondan almamazlık yapıyor falan dedi, yanındayken uğraştı sigorta panosuyla düzelmişti..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

benimde aynı problemim var..1.5 ay önce aldım aracımı 2010 imp. aldığımda yedeğide normal anahtarıda sağlam çalışıyordu, bir basmaya alıyordu ama şimdi yedek katiyen almıyor asıl olana bastığımda 7-8 defa basmak zorunda kalıyorum..aküden diye düşündüm üstünde ki aküyü değiştirdim ustaya sordum bi daha yapmaz aküden dedi fakat yine aynı, 7-8 defa basmadan düğmeye almıyor ve çok can sıkıcı..ilk aldıktan sonra bütün camları açıp kapamayı falan denedim baya o yüzden pili yemiş olabilir mi diye düşünüyorum?ama en kısa zamanda bi yetkili servise gideceğim konu ile alakalı..bide usta sigortalar gevşemiş falan ondan almamazlık yapıyor falan dedi, yanındayken uğraştı sigorta panosuyla düzelmişti..

Sizin sorununuz kesinlikle pille alâkalı.

Benim de başımdan şöyle ilginç bir olay geçti;

Garaj kumandasının butonu basılı kalmış, aşağı indiğimde garaj kapısı açıktı. Aracımın kumandasına bastım 2 - 3 kere, araç açılmadı. Pili de 1 hafta önce değiştirmiştim. Herhalde kumanda bozuldu zannedip, aracı anahtarla açıp garajdan çıktım. Garaj kapısını kapatmak için garaj kumandasına bastığımda anladım problemin kaynağını.

Garaj kumandası da bizim aracın kumandası gibi 433Mhz frekansında çalışıyor. Bir kumanda sinyal gönderirken, diğeriyle frekansları çakışıyor ve çalışmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aynen pille alakalıymış..yukardaki iletilerdeki pil değiştirme linkiyle pilini değiştirdim anahtarın, şimdi zımba gibi oldu..ama yedeği sanırım düşürüp kırmış aldığım arkadaş zamanında, her tarafını yapıştırmış onu artık sadece anahtarla açma için kullanacağım.. ;):)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.