Jump to content

Akü Kaç Saatte Biter ?

honuuu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bugün akşam üzeri saat 4 buçuk 5 gibi arabayı park ederken farları açık kalmış, neyse saat 6 buçuk 7 gibi aracın başına gittim anahtardan kapı açmaya bastım bi garip geldi dedim herhalde ben görmedim dörtlüleri, neyse bindim arabaya, bastım aynalar açılırken nazlanıyor, anahtarı taktım çevirdim uyarı ışıklarının sönmesini bekledim, tam çalıştırcam tık bütün ışıklar gitti geldi marş basmıyor tıktıktık ediyo, o an sinyal koluna baktım ve gördüm ki farlar açık kalmış neyse, farları kapatıp bir iki deneme daha yaptım aynı tıktıtktık yapıyo çalışmıyor, bu denemelerden birinde arabanın ibreler sona kadar gitti geldi, başka bi konuda konuşulan selamlama olayı gibiydi ama bana resmen araba can çekişiyor gibi geldi :) marş motoruna veya başka bi yerlere zarar vermeyeyim diye vazgeçtim ve mazda yol yardımı aradım, neyse volcardan bi arkadaşı yönlendirdiler, işte geliriz 50-60 TL  gibi bi maliyeti olur hallederiz dediler, bende ne yapacaklarını sordum kutup başlarından bağlayıp çalıştıracaklar o kadar (bu arada mazda 3 de akü gidince herhangi bi sıfırlama olmadığını söylediler...). neyse teşekkürler ben size geri dönerim deyip hemen yandaki aracın aküden bağlantıyı yaptık ama maalesef yine tık tık tık çalışmıyor, yol yardıma yol gözüktü diye düşünürken son çare vurduralım dedik, yeni nesil araçlarda vurdurma olayı sıkıntılı, bişeylere zarar veriyo diye duymuştum ama yine de denemeye değer diye denedim ve nihayet çalıştı nazlı guzu. biraz dolaştım geldim durdurdum tekrar çalıştırdım şimdi sorun yok maşallah nazar değmesin...

Benim sorum şudur ki ; sıfır araç 2010 model alalı 2 ay olmadı, iki saat farlar açık kalınca akü bitiyor normalmidir, ben sabaha kadar açık kalan araçlar gördüm yine de çalıştırdılar ???  :sopa:

Edit: Bilmiyorum ne kadar etkiler süresini ama sislerde açıkmış...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akünün bitiş süresinin aracın model yılı ile bi alakası yoktur. Kapasitesi ve amperaj yüksekliği ile alakalı olarak biter. Gayet normal o kadar sürede bitmesi,ona o kadar süre OEM olan hiçbir akü dayanmaz. Far açık uyarısına rağmen bu yaz bende açık unuttum ve 8000K xenon olunca aküyü sömürdü,vurdurarak çalıştırdım istemeden de olsa..

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada akü bittiği için akü suyuda eksilmiş olabilir. saf su ekle baya bi toparlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimde başıma böyle bir olay geldi.iç aydınlatmayı açık unutmuşum. tabi ben hafta sonları kullandığım için bir hafta geçtikten sonra farkına vardım. Kumandadan kapılar çalışmıyordu. Servisimi aradım durumu anlattım. Herhangi bir sıfırlama olmadığını bir akü bağlayarak çalıştırabileceğimi söyledi. Bende söylendiği şekilde yaptım ve herhangi bir sıkıntı oluşturmadı.

Fakat sizin olayda dikkatimi çeken birşey var. Farlar açık kaldı demişsin. Kontağı kapattığınızda farlar da otomatik olarak kapanıyor zaten ve park lambalarını da açık unutursanız uyarı sesi veriyor. Bu sesi duymadınız mı ?

Bu arada aracı vurdurmak hasarlara yol açabilecek bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada akü bittiği için akü suyuda eksilmiş olabilir. saf su ekle baya bi toparlar

hafta sonu bi bakayım, ikaz ettiğiniz iyi oldu teşekkürler...

Aracı vurdurarak mı çalıştırdınız?

maalesef son çare olarak vurdurmak zorunda kaldım... :(

benimde başıma böyle bir olay geldi.iç aydınlatmayı açık unutmuşum. tabi ben hafta sonları kullandığım için bir hafta geçtikten sonra farkına vardım. Kumandadan kapılar çalışmıyordu. Servisimi aradım durumu anlattım. Herhangi bir sıfırlama olmadığını bir akü bağlayarak çalıştırabileceğimi söyledi. Bende söylendiği şekilde yaptım ve herhangi bir sıkıntı oluşturmadı.

Fakat sizin olayda dikkatimi çeken birşey var. Farlar açık kaldı demişsin. Kontağı kapattığınızda farlar da otomatik olarak kapanıyor zaten ve park lambalarını da açık unutursanız uyarı sesi veriyor. Bu sesi duymadınız mı ?

olay gerçekleştiğinde farlar otomatikte değildi kontağı kapadığımda bundan dolayı kapanmadı. sesi duymamamın sebebini tam olarak bilemiyorum. ya gerçekten duymadım ikaz sesini, ya da guzuyu soldaki araca sıfır yanaştırdığım için sağ kapıdan terk etmiştim ikaz vermedi mi acaba diye düşünüyorum... hep deneyeceğim diyorum unutuyorum, sağ kapıda ikaz verip vermediği ile ilgili olarak net bi bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Vurdurmanın zararlı olduğunu duymuştum fakat, dediğim gibi son çare olarak denedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabayı aldığımın 3.günü eşim farları açık unutması sebebiyle akü bitmişti.iki gün sonra haberim oldu.mazda yol yardımı aradım ve onlarda beni servise yönlendirdiler.servisten arkadaşlar geldiler ve akü takviyesi yaparak aracımı çalıştırıp servise götürdüler.serviste, biten akümü şarj edip çalışır vaziyette bana teslim ettiler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bugün denedim farlar açıkken sağ kapıyı açınca ikaz vermiyor. Farları manuel modda kullananlar varsa aracı sağ kapıdan terkettiklerinde eğer farları açık unutmuşlarsa sesli ikaz vermeyecek herkesin bilgisine...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun sağ kapı açılınca uyarı vermiyor evet aklınızda olsun akünün bitmeside gayet normal sislerde açıkmış zaten

Teşekkürler, olayın üstünden 2 ay geçti ama bugün aklıma geldi bi deneyim dedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün denedim farlar açıkken sağ kapıyı açınca ikaz vermiyor. Farları manuel modda kullananlar varsa aracı sağ kapıdan terkettiklerinde eğer farları açık unutmuşlarsa sesli ikaz vermeyecek herkesin bilgisine...

evet malesef geçen hafta eyüp'e giderken farlarım açıktı benzinlikte arkadaş araçtan indi uyarı sesi gelmedi ve tabi bi baktm marş yok akü bitmiş. :D  bu olay fabrikasyon ama elektrikçide halledilir bence.şöfür kapısındaki düğmeden köprü yolu ile diğer kapılara kablo çekilebilir :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani mesela 4 kişi yola çıktık farlarım açık.arkadaş dediki benzinliğe girelim ihtiyacım var dedi.( yada benzer bir durum)ben hariç herkes indi ve ben farları açık unuttum.millet arabaya bindi ve marş yok akü bitmiş.geçen başıma gelen olay benzer nitelikteydi.yani şunu demek istedim... diğer kapılar açılınca ikaz ötseydi bende farkına varır ve farlarımı kapatırdım aküde bitmezdi. ;)  bu insanın başına belkide binde bir gelir ama başıma geldi işte

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şoförün şoför kapısından ineceğini düşünerek yapmışlar sistemi. Diğer kapıdan inenler olursa neden ikaz versin :)

Benim başıma geldiğinde de park yeri sıkıntısından dolayı soldan sıfır yanaştırmıştım ve sağ kapıdan çıkmıştım ve akü sizlere ömür :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani mesela 4 kişi yola çıktık farlarım açık.arkadaş dediki benzinliğe girelim ihtiyacım var dedi.( yada benzer bir durum)ben hariç herkes indi ve ben farları açık unuttum.millet arabaya bindi ve marş yok akü bitmiş.geçen başıma gelen olay benzer nitelikteydi.yani şunu demek istedim... diğer kapılar açılınca ikaz ötseydi bende farkına varır ve farlarımı kapatırdım aküde bitmezdi. ;)  bu insanın başına belkide binde bir gelir ama başıma geldi işte

Senin akü baya bitikmiş o zaman.Yada arkadaşlar baya bi uzun kaldı tuvalette :D

Normal şartlarda o kadar zamanda sorun olmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin akü baya bitikmiş o zaman.Yada arkadaşlar baya bi uzun kaldı tuvalette :D

Normal şartlarda o kadar zamanda sorun olmaz

10 dakika kadar yanık kaldı tabi teyp.te açıktı  :D ...akünün ömrü yarılarda diyeyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Farzet ki aracın içindesin ve bir arkadaşını bekliyorsun.Binen ve inen olmadı. Bu seferde 5 dakikada bir uyarı neden vermiyor diyeceksin :D

Haklısın ama sağ kapıda neden uyarı vermiyor diye değil. Sistem belirli bir süre sonra komple kendini kapatmalı Citroen de olduğu gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimde demek istediğim o işte elektrikçide istenilen işlem yaptırılabilir.en basiti bizim camlar aracı stop ettikten 20 saniye sonraya kadar çalışıp iptal oluyo.farlar bu sisteme bile bağlanabilir aslında vs vs.yani senin anlıcan herşey mümkün. :)  hee ilk söylediğindeki kadarda şikayetçi değilim tabi.ben sadece olabilecek durumu söyledim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
Guest city_planner

ya ben şu akü kaç saatte biter olayına cevap varmı diye bakıyorumda kimse sallamamaış :)

buna cevap verecek biri yokmu camı programladık hadi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...