Jump to content

Türkiye'de 12 milyon araç var

Mücahit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Trafikte dolaşan motorlu araç sayısı geçen yıl kasım sonu itibariyle 12 milyon 163.7 bin olarak belirlendi.

TÜİK verilerine göre, geçen yıl ocak–kasım döneminde 1 milyon 74 bin 4 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 56 bin 113 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam artan araç sayısı söz konusu dönemde 1 milyon 17 bin 891 olarak gerçekleşti. Geçen yıl kasım sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı ise 12 milyon 163 bin 717 adet olarak belirlendi. Bu taşıtların yüzde 50.2’sini otomobil, yüzde 14.9’unu motosiklet, yüzde 13.8’ini kamyonet, yüzde 10.6’sını traktör, yüzde 5.9’unu kamyon, yüzde 2.9’unu minibüs, yüzde 1.4’ünü otobüs, yüzde 0.3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturuyor.

KASIMDA TRAFİĞE 75 BİN 468 ADET TAŞIT GİRDİ

Geçen yıl kasım ayında trafiğe 75 bin 468 aracın kaydı yapıldı. Bu taşıtların yüzde 36.9'una denk gelen 27 bin 866'sını otomobillerin oluşturduğu belirlendi. Otomobili yüzde 24.9'luk pay ve 18 bin 806 adetle motosiklet, yüzde 23.8 pay ve 17 bin 939 adetle kamyonet, yüzde 5.7 pay ve 4 bin 269 adetle traktör izledi. Kasım ayında trafiğe kaydolan araçların yüzde 8.7’sine denk gelen 6 bin 588'ini minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturuyor.

BİR AYDA YÜZDE 3.8 ARTTI

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı kasımda bir önceki aya göre yüzde 3.8 arttı. Bu artış otomobilde yüzde 11.6, kamyonette yüzde 17.7, traktörde yüzde 30.8, diğer araç cinslerinde ise (minibüs,kamyon ve özel amaçlı taşıtlar) yüzde 6.6 olarak gerçekleşti. Otobüste yüzde 22.2, motosiklette ise yüzde 17 oranında azalma oldu.

Geçici verilere göre geçen yıl kasımda 2005 yılının aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 16.5 azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 26.3, kamyonette yüzde 14.4, kamyonda yüzde 9.3, diğer araç cinslerinde (minibüs,otobüs) yüzde 42.1 olarak gerçekleşti. Traktörde yüzde 6.1, motosiklette yüzde 1.1, özel amaçlı taşıtlarda ise yüzde 14.9 oranında artış oldu.

2006 Kasım ayında ilk defa trafiğe çıkan taşıt kayıtlarının yoğunluğu bakımında İstanbul ilk sırada yer aldı.

Geçen yıl kasımda trafikten ilk defa tescil belgesi alan taşıtların yoğunluk sırasına ve illere göre dağılımlarına bakıldığında ise İstanbul yüzde 31.4’le ilk sırayı aldı. Bu oran İzmir’de yüzde 6.9, Ankara’da yüzde 6, Antalya’da yüzde 4.1, Manisa’da yüzde 3.8, Bursa’da yüzde 3.6, Balıkesir’de yüzde 3.3, Mersin’de yüzde 2.7, Adana’da yüzde 2.7, Çanakkale’de yüzde 2.1 olarak belirlendi. Taşıtların yüzde 33.4‘ü ise diğer illere dağılmış durumda.

İLK SIRADA RENAULT

Kasımda trafikten ilk defa tescil belgesi alan otomobillerin yüzde 15.8’ini Renault, yüzde 9.1’ini Toyota, yüzde 8.0’ını Ford, yüzde 7.3’ünü Hyundai, yüzde 7.2’sini Opel, yüzde 6.5’ini Volkswagen, yüzde 6.2’sini Tofaş-Fiat, yüzde 5.2’sini Peugeot, yüzde 4.9’unu Honda, yüzde 29.8’ini ise diğer markalar oluşturuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Satış olarak Özellikle Megane ve opel astra yanılıyorda olabilirim tabi pek sıfırını görmüyorum artık almayı düşünenide

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Renault Megane a bir kere bindim ve kullandım bir daha da hiç heves etmedim.

Frene basınca kendi arabamda sol ayakla frene basmış gibi yığılıyor araba..Hiç güvenli değil.. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mücahit abi kesinlikle yanılıyosun,bu memlekette bitmeyecek tek araba markası Renault dur  8:)

O senin dediğin eski renolar onlar bitmez haklısın
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaw biter dedik diye kökü kazındı demedim  Türkiyede tek araç kalsa reno yada tofaş kalır eski satışı yok dedim vayy demez olaydım  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu Clio ve yeni adıyla symbolü parasını verip alan adama selam bile vermem, çekilişten çıktı falan derse hafifletici sebep olur....

:D Selman abi şirket arabası ile kabul eder misn? :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Renoyu özellikle yedek parça,servis ve ikinci el piyasası için istemeyerekte olsa almak zorunda kalmıştım.Ama memnunum da aslında arabamdan :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hadi hazırım yeterki onursuz olmasın aşk :) (Hazırla deyince aklıma bu şarkı söz geldi birden:) ) Evlilik için çalışmaya başlayacağım artıkın yoksa ben Mazda'yı rüyamda göreceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...