iap54

1. Viteste Tekleme Var Debriyajdan Olabilir Mi?

Araba kalkış yaparken tekliyor. Ateşlemedendir dedik, buji havafiltresi değiştik yine aynı. Debriyajdan şüpheleniyorum ama debriyaj silkeleme yapar mı? Çünkü bazı acemi soförlerin kalkışına benziyor. 2-3-4-5 te yok bu tekleme. Ama vites küçüldükçe tekleme kabusu başloyor. Kalkış yapmaktan nefret eder oldum. Sebebp ne olabilir? Debriyajın sağlık durumunu nasıl anlarım? Klasik el freni tekniğini çoğu usta tavsiye etmiyormuş o yüzden kullanmak istemiyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teklemenin debriyaj ile bir alakası olmaz.

Debriyaj bitik,sıyrık vb olsa eğer,motor devri yükselir ancak araba hareket etmez ederse de devriyle orantısız olarak çok yavaş eder.

Ancak motor yine teklemeden devirlenir sorun debriyajda olsa idi eğer.

Buji değişti,buji kablosu ne durumda? Distribütör ne durumda? Kullanılan buji nasıl bir buji?

Benzin pompası ne durumda? Bunları bilemiyoruz.

Sorun %90 ihtimalle ya ateşleme ya da yakıt sisteminden kaynaklı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

baskı bozuk ise kalkışta titreme olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teklemenin debriyaj ile bir alakası olmaz.

Debriyaj bitik,sıyrık vb olsa eğer,motor devri yükselir ancak araba hareket etmez ederse de devriyle orantısız olarak çok yavaş eder.

Ancak motor yine teklemeden devirlenir sorun debriyajda olsa idi eğer.

Buji değişti,buji kablosu ne durumda? Distribütör ne durumda? Kullanılan buji nasıl bir buji?

Benzin pompası ne durumda? Bunları bilemiyoruz.

Sorun %90 ihtimalle ya ateşleme ya da yakıt sisteminden kaynaklı..

Ben de az önce debriyaj için denemeler yaptım. Yüksek viteste aniden gaza basın devir yükseliyor araba gitmiyorsa debriyajdandır dediler. Öyle yaptım devir de yavaş yükseldi araba da yavaş hızlandı. Zorlayınca baya kendine getirdim gibi.

Bujileri bosch oto serviste değiştirttim. Bosch marka haliyle. Daha öncede kullandım çok memnun kaldım. Diğerleri 10 bin km gelmeden bittim diye ağlardı ama bu bujiler 16 bin km'den sonra ağlamaya başladı yani teklemeye. Distribütor ve buji kablosu hakkında hiç bir bilgim yok. Arabayı 132 binde aldım suan 180 bine geldi sayılır. Yani 50bin km'dir o parçalardan haberim yok...

Yakıttan desek, araç lpg'li. Filtreleri bakımı yeni yapıldı. Ama ilk çalıştırmada ısınana kadar benzinde de aynısını yapıyor...

Dediğim gibi, en çok 1 ve 2inci viteslerde ve motor soğukken kendini belli ediyor. Hatta o kadar canımı sıkıyor ki düz giderken debriyaja basıyorum sen de ben de nefes alalım diyorum.

Değiştirmeye kalksam ne kadar tutar acaba tahminen? 323f 99 model 1.5 famila glx falan filan araba :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben ateşlemeden şüpheleniyorum. Ateşleme bobininden de kaynaklanıyor olabilir.. Bence bunu ve buji kablosunu bir kontrol ettirin. Üzerinde yan sanayi buji kablosu varsa 50 bin km de bu hale gelmesi muhtemel. Yan sanayisi 50-60 lira bişey,orjinalini bilemiyorum 200 den aşağı olacağını sanmam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün ustaya götürdüm. Artık iki üçüncü viteslerde de yapmaya başladı. Araba sürmek kabus gibi oldu. Buji değiştirdi ama farketmedi. Kablo dedi ama kendisi deneme sürüşü yapınca kablo teklemesine benzemiyor diyordu. Sonra ne yaptıysa düzelir gibi oldu ama eve gelirken yine başladı. Rölanti de düştü. Araba silkeliyor kendini. Tekleme dediğim bu. Bildiğiniz iyi bir mazda ustası var mı? 1 günde tamir edip arabayı verecek. Servise gitmeye hala korkuyorum çünkü çok pahalı. Adapazarı-İzmit hatta İStanbul olabilir. Tamir edip halledecek i yi bir usta?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hocam geçmiş olsun. eğer gözden çıkardım kardeşim giderim istanbula diosan bas git istanbula 10 numara japon ustaları var. dilersen sana tel no da verebilirim arar bi konuşursun. ama bu konuya İbrahiminde Bi el atması lazım :clap:

ayrıca sezar haklı olabilir. birde ateşleme bobinine baktır hocam bende bu bilgiyi yeni edindim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kardeşim hemen bir japoncuya git distribütörü sötür ve bobine baktır. bobinde yanma meydana gelmiş olabilir. eger aracın lantis ise elimde fazla distribütörde var kimseye 400 kagıt bayılma. ben sana yardımcı olurum. sağ olsun benim eski ustam motordan anlamadıgı için bana distribüyör aldırmıştı gereksiz yere.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Adapazarı'nda Bülbüller Mazda bayisinde Durmuş Usta var selamımı söyle yardımcı olur aynı sorun bendede vardı lpg tesisatından kaynaklandığını söylediler enjektör bağlantılarını sağlayan kabloları değiştiler 10 numara oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ya ilginize teşekkürler. Sorun çözüldü ben yazdım buraya ama anlamadım nıye yoık yazım. Baska baslıga da yazmıs olabılırım. Sorun havayla ılgılıymıs. Bülbüller Mazdaya gıttım. Sanırım durmus ustaydu tam hatırlamıyorum kartını verdı. Hava akış ayarları bozulmus. Bilgisayara bagladı ince ayarlar yaptı. Şimdi düzeldi. 1. vitesle kalkıp ikiye atmadan gitmeyi özlemişim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Durmuş Usta bakmışdır o kadar söyledim üye ol lazımsın diye ama hala olmadı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.