Jump to content

Hangi yağı önerirsiniz? (Lantis)

maverick sbd
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar herkese iyi günler.

benim aracın yağ vakti geldi.

bir arkadaşım shell in 5w 40w sini tavsiye etti.

benim de aklım magnatec te kaldı.

hangisini tavsiye edersiniz?

ayrıca 100.000 km üsütündeki araçlara 10 40w ürünü mü kullanılıyor?

getireceğiniz önerilere simdiden teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 91
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• SeZaR_323

5

• NoooFearrrr

18

• domestos

17

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Lantislerin kataloğunda  10w30 tavsiye edilir,tr de 10w 30 yağlar genelde bulunmadığından ve eu'ya oranla nispeten daha sıcak bir ülke olduğundan 10w40 en idealidir.

5w40 koyarsanız haddinden daha çabuk yağ eksiltir bu arada.

Ben 10w40 Magnatec kullanıyorum,size de tavsiye ederim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Mazda lantise hangi yağı kullanmalıyım..

Bir kaç ustaya sordum 10/40 15/40 20/50 değer verdiler.ben 10/40 koydurttum ama bazı ustalar yağı eksilteceğini düşünüyor,doğrusu hangisi olmalı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lantis kullanıcısı yokmu?

var ben :) ilk aldığımda aracı mazdayı lantisi bilmediğim için tofaşlarımdan kalma sanayideki ustalarıma götürdüm vakti gelmesede değiştirdim abi 10/40 bu arabalar dedi ve koydu.zamanla forumda edindiğim bilgiler gerekse lantis ile ilgili araştırmalarım beni bir daha sanayiye götürtmedi.serviste 5 bin km lik castrol yağ koydular 10/40 değilde 5/40 koydular yanılmıyosam birdaha bakarım servis kartına.ayrıca arabamdaki orjınal lantis klavuzunuda okuduğumda şehir içi ve kısa mesafe kullanımlarında 5.000 kmlik yağ tercih edilmelidir diyor bide tüpte biniyoruz zaten.servisteki fiyata gelince 5binlik yağ 60 tl filtre vs dahil sanayide 10binlik yağ ıvır zıvırıyla 110 TL o sebeble servisten şaşmıyorum ustalar uzman ve işin ehli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

helix 15 W - 40 tavsişye 8:)

Ben de yağ değişim yapacağım zaman uzun süre cevap beklemiştim yağ tavsiyesi hakkında da, çıkıp bi kişi ben şunu tavsiye ediyorum dememişti...

8)

Neyse en azından size bir kaç tavsiye yazılmış.

:P

Sinek13 isimli üyenin tavsiyesi dikkatimi çekti, yağ konusunda da yaptığım araştırma neticesinde iyi kötü edindiğim bilgiler ışığında şu tavsiyede bulunuyorum;

5000 km aralıklı bir yağ kullanıyorsanız 10/40 yağ kullanabilirsiniz, ancak 10.000 km aralıklı bir yağ kullanıyorsanız ve hissedilir derecede motor yağ eksiltiyorsa 15/40 yağ kullanmanızı öneririm...

Yine de; kendi ustanızla görüşürseniz uygun olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Taber ustanın tavsiyesini aldım,lantis için 15/40 önerdi..

Bence mantıklı...

Aracımın ilk yağını 3000 km önce değiştirdim, tavsiye istedim ama net olarak kimse çok fazla aydınlatamadığı için ustadın tavsiyesine uyarak 10/40 kullandım...

Aşırı sıcaklarda ve klimayı açtığımda klima motorunun zorlamasıyla lifter sesi geliyor. Bu sesi kesmek için öncelikle lifter katkısı buldum onu deneyeceğim...

Olmadı; forumda araştırdığımda bulmuş olduğum yöntemi denerim. Yine bu ses kesilmezse bir dahaki yağ değişiminde 15/40 yağ kullanmayı düşünüyorum.

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar yağ seçimi arabanın modeline veya markasına göre değil hava şartlarına göre olmalı forumda bakınırsanız yağ çizelgesini eklemiştim ben ilgili konuya; oradan bulunduğunuz bölgenin hava şartlarına uygun yağı seçip kullanmalısınız yani iklim vede sıcaklıklar değişince yağ değerleride değişir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Taber ustanun ikinci tavsiyesi,lantis için lantis yağ eskilten motor olduğundan 20/50 kullanılabileceğini söyledi..

Malum castrol 15/40 piyasada bulunmuyor gxt olanı!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Tüm yorumları tek tek okudum ama aklımdaki soru işareti değişmedi, 10/40 mı koysam acaba :/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüm yorumları tek tek okudum ama aklımdaki soru işareti değişmedi, 10/40 mı koysam acaba :/

Motorunuz iyi durumdaysa eğer 10-40 koyabilirsiniz ancak yağ eksiltme yapıyorsa 15-40 tavsiye ediyor ustalar...

Ayrıca; motorunuz lifter (fincan) sesi yapıyorsa 15-40 biraz kalın gelebilir ve bu sesi arttırabilir...

Bu iki kriteri dikkate alarak yağ tercihinde bulunabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 10-40 yarı sentetik öneriyorum -25 ile +40 derece sıcaklıklar arasında kullanılabilecek en ideal yağ bence, bide bişey eklemek istiyorum bizim araçlarımızın motor teknolojisi günümüzdeki yağların özellikleriyle pek uyuşmuyor,

ben 5-30 tam sentetik yüksek performans yağı koymuştum bu kış, motorda lifter sesine sebep olmaya başladığını anlar anlamaz ,hemen 10-40 yarı sentetik yağ ile değiştim vede hafif yeni başlayan ses ortadan kalktı bir süre sonra,

yani yüksek sıkıştırma oranlı motorlarla bizim motorlarımız aynı değil, bu tip ince yağlar zarar veriyor eski motorlara, sessiz çalışmasını sağlıyor ama eski motorların sıkıştırma oranını  vede performansını düşürüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 10-40 yarı sentetik öneriyorum -25 ile +40 derece sıcaklıklar arasında kullanılabilecek en ideal yağ bence, bide bişey eklemek istiyorum bizim araçlarımızın motor teknolojisi günümüzdeki yağların özellikleriyle pek uyuşmuyor,

ben 5-30 tam sentetik yüksek performans yağı koymuştum bu kış, motorda lifter sesine sebep olmaya başladığını anlar anlamaz ,hemen 10-40 yarı sentetik yağ ile değiştim vede hafif yeni başlayan ses ortadan kalktı bir süre sonra,

yani yüksek sıkıştırma oranlı motorlarla bizim motorlarımız aynı değil, bu tip ince yağlar zarar veriyor eski motorlara, sessiz çalışmasını sağlıyor ama eski motorların sıkıştırma oranını  vede performansını düşürüyor.

Yıpranmış motorlarda yağ seçimi düzgün yapılmadığında lifter sesi sorunu ortaya çıkabiliyor veya varsa da kesilmiyor... İnce yağ tam yağlama yapamadığı için ses yapıyor, kalın yağ gözeneklerden rahat geçemediği için yağlama olmuyor ve yine ses yapıyor... Yağ eksilten motorlarda bir ihtimal kalın yağ işe yarayabiliyor... Mesela; 10-40 yerine 15-40 koymak gibi... Ancak; 20-50 diyeni de duydum bu bence fazla kalın gelebilir...

Bu sesi kesmek için çeşitli alternatifler forumda mevcut, şu ana kadar deneyen olmadı sanırım. Ancak ben müsait bi zamanda bu önerilerin birisini sırf burada paylaşıp tecrübe edinmek amacıyla deneyeceğim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıpranmış motorlarda yağ seçimi düzgün yapılmadığında lifter sesi sorunu ortaya çıkabiliyor veya varsa da kesilmiyor... İnce yağ tam yağlama yapamadığı için ses yapıyor, kalın yağ gözeneklerden rahat geçemediği için yağlama olmuyor ve yine ses yapıyor... Yağ eksilten motorlarda bir ihtimal kalın yağ işe yarayabiliyor... Mesela; 10-40 yerine 15-40 koymak gibi... Ancak; 20-50 diyeni de duydum bu bence fazla kalın gelebilir...

Bu sesi kesmek için çeşitli alternatifler forumda mevcut, şu ana kadar deneyen olmadı sanırım. Ancak ben müsait bi zamanda bu önerilerin birisini sırf burada paylaşıp tecrübe edinmek amacıyla deneyeceğim...

Benim açıklamamda mevcut, uygun yağı koyunca motor kendisine geliyor vede ses kesiliyor,  ;) bende aynen anlattığım gibi oldu, ama 500-750 arası bir km yaptıktan sonra ses aynen kesildi,  ;) zaten sadece il çalıştırmada motor ısınıncaya kadar ses yapıyodu,  8:) maşAllah şu an tık yok.  :nazar: :nazar:  8) 8)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yagı mecburen değişecegim.Ankara şartlarına sanırım en uygun 10 40 yarı sentetik gibi ve bunu  alacagım.Yinede tavsiye almak isterim.

Domestos denemek istediklerin neler paylaşabilirmisin?Paylaşıldı ise konu linki eklermisin?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...